Cesta v dešti

V dešti vznikají nejlepší fotky

Design / 16.3.2014

Využijte deštivé dny ve svůj prospěch a vyrazte s fotoaparátem ven.

Sem tam nás počasí nemile překvapí deštěm a překazí tak naše plány. Pro fotografy se ale naskýtá mimořádná příležitost zdokonalit své dovednosti a zachytit zajímavé momenty, které slunečné počasí nemůže nabídnout.

Když nevíte, co fotit

Pravdou je, že za deštivého počasí býváme unavení a zdá se nám, že všechny nápady a inspirace se najednou poděly bůhvíkam. Nenechte počasí, aby si s vámi zahrávalo, popadněte svou fotovýbavu a zamiřte do přírody, nebo do města, ve kterém se stále něco děje, ať už svítí sluníčko, nebo právě prší. Když zamíříte do lesa, budete před deštěm částečně chráněni stromy, takže to má jednu velkou výhodu.

V přírodě vypadá déšť obzvlášť kouzelně, nejen kvůli odleskům padajících kapek. Zdroj: sxc.hu

V přírodě vypadá déšť obzvlášť kouzelně, nejen kvůli odleskům padajících kapek. Zdroj: sxc.hu

Zkuste zachytit detail stylem, kdy zaostříte hlavní objekt s rozostřeným pozadím.

Zachyťte kapky na pavučinách či listech, které se krásně lesknou a odráží světlo. Pokud se vám poštěstí, můžete v lese narazit i na nějaké zvířátko. Krásně vypadají i fotografie, na kterých jsou zřetelně vidět linie padajících kapek. Pohrajte si s nastavením délky expozičního času, který vám umožní vyfotit déšť jako padající pramínky vody nebo jednotlivé kapky. Stejně tak dobře může vypadat i fotografie kapek dopadajících na hladinu. V tomto případě zvolte rychlý expoziční čas, který pohotově zachytí onen detail.

Nebraňte se fotit v ulicích města, které máte rádi a je vám blízké. I tady se toho může za den hodně stát. Zaměřte se na autobusové zastávky a výrazy lidí, třebaže jsou pochmurné a skleslé z aktuálního počasí. Velmi dobrý záběr vám poskytnou i jedinci utíkající se schovat před deštěm, přičemž si hlavu kryjí čímkoliv, co měli zrovna po ruce.

Vyfoťte své přátelé nebo kolemjdoucí v momentě, kdy to čekají nejméně. Zdroj: sxc.hu

Vyfoťte své přátelé nebo kolemjdoucí v momentě, kdy to čekají nejméně. Zdroj: sxc.hu

Tajné vychytávky

Nastavení fotoaparátu a následná úprava fotek je dalším důležitým krokem k získání dokonalého snímku. Kvůli chybějícímu sluníčku zvolte program vyšší citlivosti, nebo si rozšiřte výbavu o sluneční clonu, která zároveň chrání objektiv před deštěm. Vybavit se můžete i několika druhy filtrů, které se dají namontovat na objektiv. Například polarizační a UV filtr lépe vykreslí oblohu a zvýrazní barvy v prostředí tak, že fotografie vypadá věrohodněji. Již zmíněný expoziční čas udělá s vaší fotografií divy. Příliš dlouhá doba expozice způsobí rozmazání objektu a krátká naopak okamžik „zmrazí“. Takže neváhejte experimentovat a zkoušet tak nové kontrasty mezi pohyblivými a nehybnými objekty. Když k tomu ještě použijete stativ, výsledek bude o to kvalitnější.

Zaostřit, rozostřit, přidat barvu, jas či sytost. Zvládnou to i začátečníci. Zdroj: sxc.hu

Inspirací mohou být i odrazy okolního světa na mokrém povrchu. Zdroj: sxc.hu

Levnější metodou, která vás nic nestojí je využití programů na úpravu fotek v počítači, které nabízí spoustu možností, jak fotkám dodat trochu šmrncu. Vyfoťte například černobílou fotografii s deštníkem, který v programu obarvíte na červeno a můžete sledovat, jak vaše fotografie stoupá na žebříčku prestiže.

Co vzít do batohu

Ne nadarmo se říká, že je lepší být připraven než překvapen. Déšť a vlhkost technice moc neprospívá, to je všem známo. Proto byste měli dbát na to, aby byl váš foťák v naprostém suchu. Docílíte toho například speciálními návleky nebo ochrannými obaly na celou výbavu. Pomoct si můžete i menším ručníkem, který dobře saje vodu a průběžně jím výbavu utírat. Doma nezapomeňte ani deštník, přece jenom i vy chcete být při focení v suchu.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentářVaše názory

  • Mike

    Pěkný článek. Děkuji.