Kam kráčíš, Ukrajino?

Nové vládě na Ukrajině není co závidět

V obraze / 1.3.2014

Po dlouhých téměř patových střetech na Majdanu se Ukrajina mění každou hodinou. Co je nového ke čtvrtečnímu  večeru?

Ukrajinský parlament schválil novou koaliční vládu ve čtvrtek večer. Premiérem se stal Arsenij Jaceňuk, jeden z hlavních vůdců dosavadní opozice vůči režimu prezidenta Viktora Janukovyče. On a jeho ministři budou řídit Ukrajinu až do předčasných voleb, které by měly proběhnout pravděpodobně v rozmezí červa až října. Datum nových prezidentských voleb je prozatím stanoveno  na 25. května. Vzhledem k překotnosti vývoje v celé Ukrajině a zejména k rostoucímu napětí na Krymu se termíny voleb mohou ještě posouvat.

Krymský sud prachu

Právě poloostrov Krym se momentálně jeví jako jeden z nejakutnějších problémů, které bude muset nová vláda řešit. Krym se stal součástí Ukrajiny z rozhodnutí vůdce tehdejšího Sovětského bloku Nikity Chruščova v únoru 1954. Je pochopitelné, že v době oslabení centrální vlády se silná ruská menšina pokouší o připojení k severnímu sousedovi Ukrajiny, zejména vezme-li v úvahu ruskou základnu Sevastopol na území Krymu. Kdo si přechod k Rusku zásadně nepřeje, jsou Krymští Tataři.

Ozbrojení muži obsadili dokonce budovu Krymského autonomního parlamentu a vyvěsili na něm vlajku Ruské federace. Zvenku je podporují davy proruských demonstrantů. Místní autonomní vláda si přeje vypsání referenda „o zlepšení autonomního statusu a rozšíření pravomocí“ poloostrova.

Ruské ministerstvo zahraničí následně varovalo, že bude hájit práva svých krajanů na Krymu „silným a nekompromisním způsobem“, což může v praxi znamenat prakticky cokoliv.

Co říká Ruská federace

Rusko přijalo uprchlého prezidenta Viktora Janukovyče. Poté, co prohledání jeho rezidence odhalilo neuvěřitelně rozsáhlé luxusní sídlo vybudované luxusu milovným prezidentem ze státních půjček, byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Přesto Janukovyč dostane možnost uspořádat v Rusku tiskovou konferenci.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil test pohotovosti armády ve středním a západním Rusku a oznámil umístění některých jednotek (zejména stíhaček) v blízkosti hranic s Ukrajinou. Několik tanků náležejících Rusku se již objevilo mimo ruský prostor na Krymu. Velení Sevastopolské základny to nedokázalo uspokojivě vysvětlit.

Kudy dál, Ukrajino?

Ukrajinské hospodářství a ekonomika celkově je na pokraji kolapsu. Pokud velmi rychle nedostane mezinárodní pomoc, zhroutí se. Rusko jí před eskalováním situace značnou částku nabízelo, na rozdíl od EU, která naopak kladla na Ukrajinu požadavky nutné pro vstup do Unie. Dilema čelních představitelů muselo být tíživé – zachránit Ukrajinu od ještě větších hospodářských problémů přimknutím k Rusku, nebo vyhovět prozápadnímu vox populi?

Nový premiér napodobil Winstona Churchilla, když slíbil svému lidu převážně starosti: krev, pot a slzy. Nebude však záležet jen na něm, kolik kve, potu a slz budou muset Ukrajinci obětovat, než se situace v jejich zemi uklidní a oni budou moct znovu klidně vydechnout.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Tatiana Mironova, sxc.hu

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář