Malware ohrožuje uživatele počítačů MAC

Technologie / 2.3.2014

Společnost ESET varuje uživatele s operačním systémem Mac OS X před stahováním a instalováním nelegálního softwaru.

Nelegální software může obsahovat Malware, který krade z počítačů přístupové údaje. Podle expertu z laboratoří ESET je současná verze Malwaru ukrytá v pirátských verzích populárních heraplikací.

Nejnovější malware pro Mac je trojan s názvem OSX/CoinThief, který do internetového prohlížeče instaluje doplněk umožňující sledovat přihlašování uživatele k jeho bitcoinovým účtům a odesílat zjištěné přístupové údaje.

Postiženými aplikacemi jsou v současné době:

BBEdit – textový editor pro OS X
Pixelmator – a grafický program
Angry Birds – nesmírně úspěšná počítačová hra
Delicious Library – aplikace pro katalogizaci médií

Hackeři, kteří stojí za tvorbou a rozšířením trojana OSX/CoinThief, se snaží vydělat na rostoucím zájmu veřejnosti o měnu Bitcoin. Trojan se dokáže nabourat do bitcoinových účtů obětí a umožní tak zločincům provádět na nich operace,“ vysvětluje security researcher Graham Cluley, který o této hrozbě píše na blogu We Live Security provozovaný společností ESET.

„Stahovat nelegální software znamená nejen okrádat vývojáře aplikací, ale také vystavovat se riziku nákazy počítače – se všemi dopady, včetně možných finančních ztrát. Platí to pro uživatele všech platforem, Mac nevyjímaje,“ upozorňuje Graham Cluley.

Společnost ESET je světovým poskytovatelem bezpečnostního softwaru pro firemní klientelu a domácnosti.

Statistiky, které má společnost ESET, ukazují, že trojan OSX/CoinThief se šíří prostřednictvím služeb Download.comMacUpdate.com, aktuálně však ohrožuje uživatele počítačů MAC ve Spojených státech.

„Doporučujeme všem uživatelům platformy Mac, aby své počítače chránili pravidelně aktualizovaným antivirovým softwarem a aby se vyvarovali použití nelegálního softwaru. Aktuálně probíhající útok založený na malware CoinThief, který se zaměřuje na bitcoinové účty, je připomínkou, že kyberzločinci stále hledají nové příležitosti,“ varuje Graham Cluley.

Článek byl zpracován s využitím tiskové zprávy společnosti ESET.
Zdroj perexové fotografie: www.eset.com

Vladimír Hurta

Vladimír Hurta

Na portálu Generace 21 zastávám pozici editora sekce Technologie. Pokud se zajímáte o hry, software, hardware a nové technologie, tak mi neváhejte napsat na vladimir.hurta@generace21.cz. Nebojte se rozšířit naše řady. Samozřejmě přijímáme i dámy, takže se hlaste! :-)

Zanechte komentář