Karel Kryl

Nesmiřitelný bojovník s bezprávím, takový byl Karel Kryl

Hudba Kultura / 3.3.2014

Autor:

Před dvaceti lety zemřel písničkář a básník Karel Kryl. Byl jednou z nejvýraznějších osobností československého antikomunistického protestsongu.

Bratříčku, zavírej vrátka;Morituri te salutant; Anděl; Děkuji nebo Píseň Neznámého vojína. To jsou jen některé z desítek skladeb Karla Kryla, který zemřel  předčasně 3. března 1994. Letos v dubnu by oslavil sedmdesát let. Tento „básník s kytarou”, neúnavný bojovník za svobodu, politický kritik a komentátor se narodil v roce 1944 v Kroměříži jako syn knihtiskaře a po vzoru svého pradědy se chtěl stát hrnčířem. Kvůli tomu také vystudoval keramickou školu. U vypalování hlíny však dlouho nezůstal a namísto toho se začal věnovat hudbě, poezii a divadlu.

Odpor k režimu získal mladý Kryl již v útlém dětství. Když mu bylo šest let, komunisté zavřeli a zlikvidovali rodinnou tiskárnu. Určité rebelství v něm zůstalo i při studiu na střední škole a při vojenské službě. V této době se Kryl poprvé vážněji setkává s opravdovým uměním. Začíná hrát autorské divadlo a píše pro něj písničky. Těsně před vpádem ruských vojsk roku 1968 vychází jeho první skladba Nevidomá dívka, kterou nahrála olomoucká kapela The Bluesmen a nazpívala ji Hana Ulrychová. Kryl zároveň pracuje na svých nejznámějších písních Morituri te salutant, Veličenstvo Kat, Píseň Neznámého vojína, které postupně nahrává v ostravském rozhlase. Tyto skladby se staly základem pro jeho první, nejznámější LP desku Bratříčku, zavírej vrátka.

Bratříček vychází půl roku po vpádu sovětských vojsk, ale kvůli rozrůstající se normalizaci se záhy stává nedostupným zbožím a Krylovi je téměř znemožněno vystupování. Po prvním výročí invaze odjíždí do Západního Německa na folkový festival, odkud se už nevrátí – československá vláda mezitím uzavřela hranice. Brzy na to se stává spolupracovníkem a následně i zaměstnancem rádia Svobodná Evropa, ve kterém vydrží až do sametové revoluce. V exilu vydává své další desky a koncertuje pro své krajany nejenom v Německu a Rakousku, ale i ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a dalších zemích.

Věčný kritik

Těsně před koncem roku 1989 umírá jeho maminka. Kryl tak dostává jednodenní sociální vízum, aby mohl přijet na pohřeb. Zažívá rozpačité emoce plné smutku ze ztráty blízké osoby a radosti z měnící se situace v zemi. Během následujícího roku odehraje v Československu několik desítek koncertů včetně slavného Koncertu pro všechny slušný lidi, kde se sešla i špička tehdejších písničkářů. Nadšení z nového režimu ovšem Krylovi nevydrží a na rozdíl od většiny obyvatel začíná popisovat a kritizovat nově vznikající nešvary společnosti, jako boj o moc a peníze, vzrůstající napětí mezi Čechy a Slováky, politické přešlapy a mnoho dalšího. Tím se však pro většinu společnosti stává méně populárním.

Karel Kryl byl mistrem pamfletů (krátké kritické až  satirické písně, pozn. redakce), stejně tak jako poetických a obrazných textů. Za svůj život vydal dvanáct básnických sbírek, z nichž některé sám ilustroval. V emigraci se začal učit polsky a v polštině i zpíval. Celý svůj život se považoval za Čechoslováka, což bylo taky příčinou jeho velkého odporu k rozdělení země. Umřel asi měsíc před svými padesátými narozeninami na nečekanou srdeční příhodu, která ho dostihla 3. března 1994 v Mnichově.

K dnešní polistopadové generaci se Krylovy písně dostaly také díky Danielu Landovi. „Poprvé jsem slyšel Morituri právě od Landy,” svěřuje se student Marek Janovský. „Od střední jsem už ale poslouchal přímo Kryla, což mi zůstalo dodnes,” dodává. Nejčerstvější připomínkou Krylovy tvorby pak byl nedávný předvolební koncert Nikagdá nězabuděm, jehož cílem bylo přimět voliče jít k volbám. Umělci jako David Koller, Michael Kocáb, Dan Bárta, Vojta Dyk a další se coverem Krylovy skladby Tak vás tu máme ohradili proti možnému návratů komunistů.

Český rozhlas Radiožurnál pořádá 8. dubna vzpomínkový koncert k sedmdesátému výročí Krylova narození. Ve Velkém sále pražské Lucerny zazní Krylovy písně v podání Tomáše Kluse,  Anety Langerové, Markéty Irglové, Michala Hrůzy, kapely Divokej Bill a dalších. V rámci koncertu bude pokřtěno dvojCD se záznamem vystoupení z Mnichova roku 1982, kterým Kryl podpořil polské hnutí Solidarita. Album bude obsahovat 22 písní s vůbec poprvé vydanými Krylovými českými, polskými i německými verzemi jeho songů. Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketpro.

Zdroj perexové fotografie: jablonec.com

Zdroj videí: youtube.com

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář