Zkuste trochu Ameriky pro vánoční pohodu

Hudba Kultura / 24.12.2012

Na chvíli přejděte na úsporný režim a jenom poslouchejte. Těch pár minut za to stojí!

Na české vánoční koledy nedáme v redakci dopustit. Máme je spojené s naším dětstvím, vůní purpury a vůbec s celou tou pohodovou atmosférou, která o svátcích bývá. Čas od času si ale rádi pustíme i ty americké odrhovačky, kde opěvují Santa Clause, a nestydíme se za to. A víte proč? Ty písničky jsou veselé, a jakmile se do nich zaposloucháte, je vám fajn. Víte, že za chviličku budou pod stromečkem dárky a říkáte si, že ten rok zase nějak rychle utekl. Připravili jsme pro vás proto výběr pěti největších vánočních pecek, které vznikly za velkou louží. Dejte si do pusy vanilkový rohlíček a prozpěvujte si spolu s námi!

1. John Lennon – Happy Xmas (War Is Over)

Autor: John Lennon společně s Yoko Ono

Rok vydání: 1972

Něco ze zákulisí: Píseň Happy Xmas (War Is Over) byla původně protestem na válku ve Vietnamu, která trvala mezi lety 1964 až 1975. Po smrti Johna Lennona se však stala tradiční vánoční písní a dočkala se remaku od mnoha umělců. Můžete ji najít snad na všech výběrových albech těch největších vánočních hitů.

2. Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You

Autor: Mariah Carey a Walter Afanasieff

Rok vydání: 1994

Něco ze zákulisí: Mariah Carey je křesťanka, proto Vánoce brala a stále bere jako velkou událost. Sama se nechala slyšet, že je velmi svátečně založený člověk a jako malá milovala zpívání koled. Možná právě to bylo vyústěním pro vznik jejího čtvrtého alba Merry Christmas, na kterém tento song najdete.

3. Bring Crosby – White Christmas

Autor: Irving Berlin

Rok vydání: 1942

Něco ze zákulisí: Verze od Bringa Crosbyho se stala nejprodávanějším singlem všech dob, který předběhla až píseň Candle in the wind od Eltona Johna. Prodalo se přes 50 milionů kopií! Zajímavostí je také to, že coververzi nazpívala i Lady Gaga.

4. Wham! – Last Christmas

Autor: George Michael

Rok vydání: 1984

Něco ze zákulisí: Věděli jste, že tento song vlastně opěvuje ztracenou lásku? „Loňské Vánoce jsem ti dal své srdce, ale už na druhý den jsi ho odhodila.“ Tak bychom mohli přeložit hned první slova této světoznámé písně. Patří, stejně jako ostatní songy z naší nabídky, mezi top vánoční songy, které prorazily nejen v Americe, ale také v Asii i Evropě.

5. Bobby Helms – Jingle Bells Rock

Autor: Joe Beal a Jim Boothe

Rok vydání: 1957

Něco ze zákulisí: Píseň odkazuje na klasické vánoční hity z padesátých let. Objevuje se hned v několika filmech – zaslechnout ji můžete ve Smrtonosné zbrani, Sám doma 2 nebo třeba v Mean Girls (v českém překladu Protivné sprosté holky).

Máte rádi americké vánoční písničky, nebo jsou vám z duše protivné? Co vám hraje při brouzdání po síti nebo z přehrávače? Napište nám komentář!

Zdroj perexové fotografie: simplymuzo.com

Zdroj videoklipů: youtube

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář