Někteří fanoušci ságy o Harrym Potterovi také čekali na svůj dopis z Bradavic

Film Literatura / 27.2.2014

Harry Potter – fenomén, který časem neztrácí vůbec nic. Před čtrnácti lety způsobil v Česku nemalý poprask. Tehdy nešlo totiž jen o knížky, ale také o doplňkové zboží.

Na světě dnes existuje asi jen málo lidí, kteří by alespoň jednou neslyšeli o mladém čaroději s jizvou ve tvaru blesku na čele. Řeč je samozřejmě o Harrym Potterovi, knižní sáze, díky které se spisovatelka Joanne Kathleen Rowlingová stala slavnou během jediné noci. Zhruba před čtrnácti lety její dílo našlo cestu i do České republiky. Ačkoliv největší boom nastal teprve poté, co se do kin dostala filmová adaptace první knihy – Kamene mudrců.

Náhle téměř všichni mladí, potažmo děti, na které bylo zacíleno, toužili stát se studenty Školy čar a kouzel v Bradavicích. Nelze říct, že Harry Potter neměl i bezchybně zvládnutý marketing. Kromě knihy a filmu se totiž začalo v obchodech objevovat i nejrůznější doplňkové zboží – Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak, čokoládové žabky, či hábity a hůlky.

RedJellyBean

Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak. Zdroj: wikimedia.org

Vzpomínky autora

Harry Potter a celý magický svět, který Rowlingová vytvořila, mě semlel téměř okamžitě. Sám si vzpomínám, jak jsme se ve čtvrté třídě, kdy nám ještěani nebylo jedenáct let, předháněli, kdo dostane dřív svůj dopis z Bradavic. Pamatuji, že jsme si je navzájem psali a vhazovali do schránek a pak předstírali, že dopis skutečně přišel z kouzelnické školy. Můj kamarád vlastnil dokonce několik černých hábitů a hůlek, takže jsme si na čaroděje hráli skoro pořád. Já osobně jsem doma neustále žadonil o Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak, i když mi vlastně ani moc nechutnaly, ale zkrátka je v knížce jedli, tak jsem musel i já. Jednou jsem na mámě vyloudil i čokoládovou žabku a k ní byla vždy přiložena karta a obrázek na ní se pohyboval. Jednu takovou mám dodnes doma a nepřeháním, když řeknu, že ji považuju za jednu ze svých největších vzácností. Především z důvodu, že veškeré doplňkové zboží bylo poměrně drahé, a tak brzy skončilo a mně se nenaskytla příležitost ukořistit další žabky a rozšířit svou sbírku karet.

Barbora Zpěváčková (20) se svěřuje, že Harryho Pottera milovala od první chvíle. Sama také čekala na dopis z Bradavic a byla zklamaná, když nepřišel. „Jednou jsem dostala i kalendář s fotkami z filmu. Když už byl starý, fotky jsem si vystříhala a nalepila po pokoji,” říká. Narozdíl od Zpěváčkové, kazilo doplňkové zboží všechny představy Štěpánce Suchardové (21), která tvrdí, že pro ni existovalo vše jen v knížkách. „Nečekala jsem ani na žádný dopis – nic takové se mi v životě nestalo.”

Suchardová není jediná, která neočekávala, že by jí mělo přijít oznámení o přijetí do Bradavic. „Na dopis jsem nikdy nečekala, ale máma mi jednou vyhrožovala, že pokud budu nosit ze školy špatné známky, přijde mi hulák. Tak jsem se samozřejmě rozhodla, že dostanu nějaké trojky,” směje se Albína Mrázová (20).

Ačkoliv se knižní i filmová sága o Harrym Potterovi už dávno uzavřela, příběh žije dál. O tom svědčí nejen stránka Pottermore, na které mohou fanoušci dobrodružství Harryho, Rona a Hermiony prožít znovu, ale dále se mohou všichni příznivci těšit i na filmovou adaptaci doplňkové knihy Kouzelná zvířata a kde je najít. Tu Rowlingová napsala pod jménem Mlok Scamander.

Zdroj perexové fotografie: wikimedia.commons

Zdroj videa: Youtube.com

 

Michael Švarc

Michael Švarc

Jsem bývalý student muzikálového herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. V současnosti studuji Vyšší odbornou školu publicistiky. V Generaci21 zastávám post editora hudební sekce.

Zanechte komentář