Pontcysyllte

Ve Walesu můžete nad údolím i proplout

Cestování / 16.3.2014

Akvadukt Pontcysyllte vyvolává v lidech úžas i obdiv již více než dvě stě let. Navštivte ve Walesu technický skvost.

Že se na Britských ostrovech nachází světový unikát, asi není nic moc šokujícího, přeci jen jsou rodištěm mnoha velkých mozků, jejichž četnost se projevila například během průmyslové revoluce. Vydejme se tedy do severovýchodního Walesu navštívit akvadukt Pontcysyllte, stopu, kterou po sobě zanechal Thomas Telford, vizionář konce osmnáctého a začátku devatenáctého století.

Jak akvadukt vznikl?

Na velšských stránkách přirovnávají Thomase Telforda k Stevu Jobsovi, nebo Billovi Gatesi, mužům, kteří svými myšlenkami a nápady předběhli svou dobu. A skutečně, když Thomas Telford přišel se svými plány, lidé byli skeptičtí, naštěstí se však Telford nenechal odradit a stvořil dílo, které přepsalo dějiny inženýrství.

Akvadukt Pontcysyllte wales

Akvadukt stojí dohromady na osmnácti pilířích, z nichž čtyři jsou ve vodě. Zdroj: foter.com, Jetske19

Stavba akvaduktu Pontcysyllte byla dokončena roku 1805 a dohromady trvala deset let. Nicméně podařilo se postavit dodnes nejvyšší a nejdelší akvadukt světa. Akvadukt vede nad celým údolím řeky Dee v oblasti Wrexham County Borough. V nejvyšším bodě nad řekou dosahuje výšky 38 metrů a údolím se táhne dlouhých 307 metrů. Akvadukt je tvořen především kameny z místních zdrojů a kanál Llangollen je veden železnou konstrukcí. Akvadukt je možno jak proplout, tak projít pěšky.

Tip Generace 21: Zajímavý akvadukt naleznete také v Německu.

Světové dědictví

Naprosto jedinečného světového technického pokladu si všimlo i UNESCO a v roce 2009 byl Pontcysyllte zařazen na seznamy světového přírodního a kulturního dědictví. Pro Velšany je zařazení akvaduktu na seznamy UNESCO skutečně významnou událostí. „Je to jako zařazení se do exkluzivního klubu mezi takové velikány, jakými jsou například Taj Mahal, Velká čínská zeď nebo například egyptské pyramidy,“ píší na oficiálních stránkách akvaduktu. Pro úplnost je třeba doplnit, že na seznamy UNESCO byl akvadukt Pontcysyllte zařazen spolu s akvaduktem Chirk a nedalekými vodopády Horsehoe.

akvadukt chirk vodopády horsehoe

Zbylé dva z trojice velšských skvostů přidaných v roce 2009 na seznamy UNESCO. Zdroj: Wikimedia Commons, Akke a RHaworth

Akvaduktu Pontcysyllte se také pro jeho výšku prozaicky říká Potok na nebi. Nebylo by úžasné se podél takového potoka procházet, nebo lepé plout jím? Pokud zrovna teď nemáte čas vypravit se do Walesu, nemusíte se bát, akvadukt přežil již 209 let, jistě počká i na vás.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Arpingstone

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář