Carey_Price

Úspěšné hokejové týmy na OH v Soči

Sport / 27.2.2014

V některých týmech se hvězdy hádají, v jiných spolupracují. Jak to fungovalo v nejúspěšnějších týmech OH?

Kanada – zlato

Phil_Kessel

Phil Kessel, nejproduktivnější hráč OH v Soči reprezentoval tým USA. Hraje však za kanadské Toronto.

Základem zlatého kanadského úspěchu byla už nominace. Ne však ta, kde se nominují hráči, ale hned již nominace trenérů. Kanada vložila důvěru hned do několika trenérských legend, a tak se na střídačce setkali Mike Babcock (Detroit Red Wings), Lindy Ruff (Dallas Stars), Claude Julien (Boston Bruins) a navíc externě jim vypomáhal Ken Hitchcock (St. Louis Blues). Spolu s manažerem reprezentace Stevem Yzermanem sestavili tým, o jehož nadějích na zlato nikdo nepochyboval. Všechny lajny se snažili poskládat tak, aby k sobě hráči typově seděli. S velkou základnou kvalitních hokejistů si to navíc mohli dovolit. Právě kvůli skládání týmu jako celku se nepodívali na OH hvězdy, které by leckdo v národním týmu čekal. Odpovědi z týmu Kanady (i z týmu USA) zněly jednohlasně – Stavíme TÝM, který může OH vyhrát. Nestavíme mužstvo na exhibici a all-stars game.

Správně, správně Kanado. Poučila ses z chyb jiných a historických a uvědomila si, že hokej je týmová hra, ve které se musí táhnout za jeden provaz.

Zazářil – Carey Price
Pokud chcete vyhrát velké trofeje, musíte mít oporu v brankovišti. Kanada měla golmana Montrealu Careyho Price, který si za své výkony na OH zasloužil cenu pro nejlepší brankáře turnaje.

Zklamal – Sidney Crosby
Možná nejlepší hokejista světa. Čekalo se od něj více bodů. Gólově se prosadil až ve finále. Svoji velikost dokázal hrou pro tým, takže o zklamání v pravém slova smyslu se tedy nejedná.

Důvod úspěchu – Týmové pojetí
Jak už bylo výše zmíněno, Kanada hrála jako tým a hvězdy si na nic nehrály a makaly jeden za druhého. Radost pohledět!

Švédsko – stříbro

Ovechkin

Alex Ovečkin, jedno z největších ruských zklámání. Tento pověstný úsměv jsme za celý turnaj bohužel neviděli.

Jeden ze stabilních favoritů na hokejových turnajích byl pasován do role favorita i letos v Soči. Za Kanadou a Ruskem zaujal v kurzech sázkových kanceláří třetí místo, co se týče pravděpodobnosti získání zlaté medaile. Švédové se nenechali rozhodně zahanbit a roli favoritů přijali. Dokonce tak dobře, že neztratili až do prohraného finále jediný bod! Tomu se říká úspěch, obzvlášť na tak vyrovnaném turnaji. Málokoho tedy překvapí konečné stříbro reprezentace ze Skandinávie.

Zazářil – Erik Karlsson
Poslední vítěz Norris Trophy, což je ocenění pro nejlepšího obránce NHL, si odnesl cenu pro nejlepšího beka i z tohoto turnaje. Karlsson je prototyp moderního obránce, který útočí, brání a je ho všude plno. Jeho ofenziva byla tak úchvatná, že mu pouze o kousíček utekla cena pro nejproduktivnějšího hráče OH!

Zklamal – Gabriel Landeskog
Nejmladší kapitán v NHL si připsal pouze jedinou asistenci. Jedná se o podobný případ jako u Sidney Crosbyho. Čekalo se od něj víc, že by to však byl propadák, to by se mladému nadějnému útočníkovi určitě křivdilo.

Důvod úspěchu – Defenziva
Henrik Lundqvist byl už před prvním zápasem označován za základní stavební kámen. Předpoklady se vyplnily a „King Henrik“ společně s výborným bráněním celého týmu se stal neprostupnou zdí pro soupeřovy útočníky. Vyjma jednoho zápasu, proto je z toho stříbro.

Finsko – bronz

Ondřej_Pavelec

Ondřej Pavelec rozhodně nepodržel Čechy tak, jak se očekávalo.

Reprezentace Suomi věhlasem své nominace rozhodně nebyla brána jako soupeř v boji o zlato. Odborníci se shodovali na vypadnutí ve čtvrtfinále, stejně jako u podobně silného týmu z ČR. Finové se však nedali a ukázali, že hokej hrát nezapomněli a po výborných výkonech proti favorizovanému Rusku ve čtvrtfinále a USA v souboji o třetí místo, si zaslouženě odvážejí na sever bronzovou medaili.

Zazářil – Teemu Selanne
Kdo by to byl čekal, že nejstarší účastník ve svých 43 letech nechá za sebou mladší konkurenty a bude ústřední osobou bronzového týmu. Klobouk dolů před „finským Jágrem“, který si vysloužil nominaci do all-stars týmu turnaje.

Důvod úspěchu – naplnění potenciálu
Všichni hráči Finska podali výkon na hraně svých možností a to je přesně důvod, proč nemůžeme najít v týmu Finska zklamání a proč se nakonec modrobílí radovali z bronzu.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Miroslav Jirásek

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.

Zanechte komentář