Na konkurenci normálně kašlete, neslo se únorovým OVACOPI

V obraze / 28.2.2014

Pravidelné ostravské setkávání copywriterů, textařů, novinářů a kreativců se neslo v duchu peněz, příběhů a výtečné čokolády. 

Již páté setkání neformální platformy OVACOPI, která sdružuje zajímavé přednášky odborníků na psané slovo, se i v pátek 21. února konalo v coworkingovém centru Viva Ostrava. Jeho prostory s pohovkami, příjemným osvětlením a útulnou kavárnou dodaly akci jako vždy úžasnou atmosféru přátelského dýchánku nad poctivou kávou. „Bezprostřední reakce jsou pozitivní, spokojená jsem také s hojnou účastí, výběrem témat a řečníků,“ prozradila po skončení organizátorka Květoslava Lišková. A jak to probíhalo?

Slova se ujali 3 řečníci, nechyběl workshop  

Co je OVACOPI?

OVACOPI představuje spojení tří slov. Jedná se o Ostravu, copywriting a pisálky. Proto na konci to měkké i. Spousta lidí se mě ptá, proč se v názvu nevyskytuje ypsilon, když se „copywriting“ píše s tvrdým. Já se však chtěla odlišit, vyvolat otázky a zahrnout do názvu širší škálu lidí, protože myslím, že „čistý“ copywriter neexistuje.

– Květoslava Lišková

Poněkud nervózní vystoupení Marcela Kupky bylo vyváženo praktičností jeho výstupů. Pobavili jsme se o tom, kolik textařů v Česku působí (vážně 1312?), jak poznat zrno od plev a kolik ti skutečně dobří berou – možná jsem jediná, koho částka 1 500 Kč za hodinu poněkud šokovala, ale ocenila jsem přímočarost publika, které o ožehavém tématu jednalo bez skrupulí.

Odnesla jsem si užitečný poznatek, že když budu úzkostlivě sledovat konkurenci, zbytečně drobím pozornost – místo abych se věnovala jen svému „obchodu“, řeším byznysy dva, tři, tisíc. Použitelné pro copywriting i v životě.

O odznaky se postarali Bad Gees. Zdroj: Martin Chapčák

O odznaky se postarali Bad Gees. Zdroj: Martin Chapčák

Příběhy jsou lidskou přirozeností, ukázal René Nekuda

René Nekuda povídal o příbězích. Zdroj: Martin Chapčák

René Nekuda povídal o příbězích. Zdroj: Martin Chapčák

Naopak do Reného Nekudy se během přednášky nešlo nezamilovat. Přirozený projev, obrovská studnice nápadů a dobré nálady i téma, které oslovilo všechny, udělalo z odborníka na kreativní psaní miláčka davu.

René ukázal, že klasická kompozice příběhu (úvod – stať – závěr) je použitelná na každou životní situaci. A jelikož my lidé máme rádi uzavřené celky, je právě konec ta nejdůležitější část příběhu (konec dobrý, všechno dobré). Pro Reného však ještě večer nekončil – ačkoliv spěchal na vlak, přeložil si kvůli upřímnému zájmu účastníků jízdenku a zůstal na afterparty. Během Reného přednášky probíhal workshop e-mailinguJakubem Čižmařem.

„Většina přednášejících jsou kreativní lidé a ti inspirují vždycky.“

Pohoda provoněná čerstvě namletou kávou

Závěr patřil Adéle Novákové, sympatické expertce na public relations v brněnské agentuře ADison. Adéla podbarvila své tipy pro balancování komunikace mezi médii a klientem osobitým příběhem, kterak jako zarytá introvertka do velkého světa tiskových zpráv přišla. Vtipné, nenucené, zajímavé. K atmosféře, kterou skvěle zachycují fotky Martina Chapčáka, přispěla také vůně kávy a dle slov účastníků nebeská horká čokoláda.

Poznatky se zaníceně diskutovaly na afterparty. Zdroj: Martin Chapčák

Poznatky se zaníceně diskutovaly na afterparty. Zdroj: Martin Chapčák

Zdroj: Archiv Květoslavy Liškové

Zdroj: Archiv Květoslavy Liškové

Květoslava Lišková (22), ambivertní bohemistka s hlavou v oblacích a věčným nedostatkem času, studuje třetím rokem Český jazyk a literaturu na Ostravské univerzitě v Ostravě. Rok a půl zpátky založila platformu OVACOPI, aktuálně však nejvíc kope za Tieto Czech s.r.o., kde pracuje jako Communication Specialist. Krom toho je hrdou patronkou ostravských Rails Girls a členkou občanského sdružení CZcampuseros.

OVACOPI rozšiřuje obzory

Akce, která shodou okolností proběhla na mezinárodní den mateřského jazyka, měla úspěch i u účastníků, kteří se neživí výhradně psaním. „Na OVACOPI mám ráda poznávání nových zajímavých lidí. V každé přednášce lze najít něco inspirujícího pro každý obor. Prostě si člověk rozšíří obzory, dozví se něco jiného, co ho může obohatit, i když to třeba přesně nesouvisí s jeho prací,“ nechala se bezprostředně po akci slyšet architektka Hanka Gibasová.

A jak setkání hodnotí organizátorka? 

„Kvůli kolizi s dalšími zajímavými akcemi jsem měla obavy, že se moc lidí nesejde, ovšem sama jsem byla účastí překvapena. Napočítala jsem přes 80 lidí, což je úspěch. Nejvíc si mě získal René Nekuda, který celý večer pozitivně odlehčil,“ prozradila Květoslava Lišková.

Zdroj perexové fotografie: Martin Chapčák (upraveno). 

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář