Do Prahy se vrátila Touha

Divadlo / 21.3.2014

Muzikál Touha si odehrál obnovenou premiéru 6. února v Divadle Kalich, kam se vrátil po dvouleté pauze.

Touha je muzikál manželů Landových, který měl svou premiéru již v září roku 2008 a kterému předcházel úspěšný film Kvaska. Svou slávu má ale filmové zpracování již za sebou a muzikál se vrátil s ještě větším úspěchem než před lety.

Děj vypráví o mladíkovi Benediktu  Berouskovi (Roman Tomeš), který uteče z vězení, aby se setkal se svou platonickou láskou Karin Lipertovou (Markéta Procházková), která je muzikálovou hvězdou. Ben se zúčastní konkurzu a začne s Karin a dalšími nacvičovat nově připravovaný muzikál Můra a motýl. Policie v čele s komisařem (Zbyněk Fric) a Krečmarem (Oldřich Smysl) mu je však v patách.

Fotografie z inscenace Touha. Zdroj: Jaroslav Panenka

Fotografie z inscenace Touha. Zdroj: Jaroslav Panenka

Role Benedikta byla svěřena Romanu Tomešovi, který ji ztvárnil se ctí, což se od něj už očekává. Roman Tomeš výborně zpívá, tančí i hraje a role vězně na útěku mu sedí. Postavu Karin Lipertové představuje bez alternace Markéta Procházková, která dokáže být chladná, drsná, povýšená, namyšlená, nešťastná, zamilovaná i naštvaná. Za vyzdvižení určitě stojí její tanec u tyče, který předvedla s neuvěřitelnou lehkostí.

Za zmínku dále stojí Barbara Chybová, která ztvárnila roli blonďaté Haničky – hvězdičky (Hana Rubešová). Tato role je sice dle členění jedna z nejmenších, avšak díky jejímu zpracování je to postava, která diváku utkví v paměti. Ale jak říká režisér Palo Braňo (Roman Pomajbo): „Není malých rolí, jsou jenom malí herci.“ Diváka samozřejmě nezklame již zmíněný Roman Pomajbo v roli cholerického režiséra. V muzikálu má mnohem více prostoru než ve filmu a musím říct, že co slovo, to perla. Diváci se nejvíce baví při jeho projevu.

Muzikál však stojí na každé postavě, bez kohokoliv by to nebylo ono a proto je nutné zmínit i další. Například Oldřicha Smysla (Krečmar), který srší vtipem. Heňa (Michal Rajmont/Pepe), jež tvoří dokonalou dvojici s Romanem Pomajbem. Rudolf Hrušínský ml., který je ještě drsnější než ve filmu. A v neposlední řadě Lindsey Taylor, která oživuje celý muzikál svou „jazykovou bariérou“.

Fotografie ze závěrečné "děkovačky." Zdroj: Jaroslav Panenka

Fotografie ze závěrečné „děkovačky.“ Zdroj: Jaroslav Panenka

Muzikál je mnohem více taneční než film a má také mnohem více pěveckých čísel. A přestože se muzikál stále srovnává s filmem, tak si představení užijí i diváci, kteří film tolik neocenili. Na divadelních prknech dávají totiž přednost jiným hodnotám, je mnohem vtipnější a celkově bych to brala jako dvě naprosto odlišné jednotky.

Každý z nás po něčem touží, ať je to láska, peníze, uznání, kariéra, sláva, štěstí nebo něco jiného. A o tom všem je muzikál Touha, který mohu rozhodně doporučit. Zaujme vás svým humorem i skvělými výkony a navíc ho divadlo plánuje uvádět pouze do letošního června.

Inscenace: Touha
Autoři: Daniel Landa, Mirjam Landa
Divadlo: Divadlo Kalich
Obnovená premiéra: 6. února 2014
Režie: Mirjam Landa
Herecké obsazení: Roman Tomeš, Michael Kluch, Markéta Procházková, Heňo, Roman Pomajbo, Oldřich Smysl, Michal Pleskot, Rudolf Hrušínský ml., Jan Apolenář, Ondřej Izdný, Tomáš Savka, Radka Fišarová, Michal Slaný, Matouš Rajmont, Zbyněk Fric, Juraj Bernáth, Barbara Chybová, Jana Sochůrková, Petr Šudoma, Peter Veslár, Filip Gröger, Petr Novotný, Martin Pešek, Lindsey Taylor, Martin Steiner.
Cena: 199-699 Kč

Zdroj perexové fotografie: Jaroslav Panenka

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář