17. kolo gambrinus ligy perex

Gambrinus liga je zpátky, Sparta si udržela pětibodový náskok

Sport / 25.2.2014

Po jednaosmdesáti dnech se probudila ze zimního spánku nejvyšší česká fotbalová soutěž a pokračovala sedmnáctým kolem.

Jarní část 1. fotbalové ligy odstartovala duelem Dukly a Teplic, což byl přímý souboj o třetí místo v tabulce. První gól 17. kola mohl padnout již ve třetí minutě, ale nová teplická posila Slovinec Bratanovič poslala svůj lob jen do tyče a ani odražený míč nedokázal dostat hlavou Salami do brány. O pět minut později se tak stal premiérovým střelcem jara odchovanec Teplic Jakub Mareš, který v letošní sezóně hostuje v Dukle z Mladé Boleslavi. Přesný centr Božiče dopravil pohodlně hlavou do brány z hranice malého vápna. V 19. minutě bylo pro Teplice ještě hůře, Mareš se ze střelce proměnil v nahrávače a přesným centrem našel hlavu Pospěcha. Ještě do přestávky zvyšoval na rozdíl třídy Marek Hlinka. Ve druhém poločase se sice Teplice zlepšily, ale pramenil z toho jen vlastní gól třetího střelce Hlinky, který pět minut před koncem poslal po rohu Teplic míč za vlastního brankáře. Dukla tak po výhře 3:1 vystřídala Teplice na třetím místě tabulky.

Blažek rekordman ligy

V dalším zápase Znojma s Jihlavou hraném v brněnském azylu diváci příliš fotbalové krásy neviděli. Střelec se v utkání nakonec nenašel, a tak si oba týmy připsaly do dalších záchranářských duelů po bodu. Jihlava natáhla čekání na venkovní výhru již na dvacet zápasů. Její brankář Jaromír Blažek vychytal 139. čisté konto v nejvyšší soutěži, čímž se v této statistice osamostatnil na prvním místě před Martinem Vaniakem. „Bude to tím, že chytám tak dlouho. Ještě nekončím, pár dalších nul bych rád přidal,“ řekla bývalá sparťanská opora.

Dvakrát stačil jediný gól

Jediný gól rozhodoval ve dvou zápasech. V důležitém záchranářském duelu Příbram – Bohemians padl rozhodující gól ve 34. minutě, kdy Řezníček kličkou obešel zimní posilu Klokanů zkušeného stopera Ericha Brabce a z dvaceti metrů vymetl šibenici hostů. Bohemians tak zůstávají na posledním místě se čtrnácti body. Šťastný střelec utkání Slovácka s Jabloncem se našel již ve 3. minutě a byl jím domácí Jakub Petr. Ve zbytku zápasu měli sice jablonečtí fotbalisté mírnou převahu, další branka již ale nepadla. Slovácko se tak v tabulce dotáhlo právě na Jablonec a horší je jen o skóre.

Tomáš Necid

Ani Tomáš Necid debaklu nezabránil.

Další slávistický debakl

Slavia, posílená o útočníka Tomáše Necida, přijela do Oloumouce s tím, zapomenout na nevydařený podzim a dobře rozjet jarní část ligy. Začátek se jí ale vůbec nevyvedl. Již ve 12. minutě Slavia prohrávala o dva góly po brankách dvou ligových debutantů Zahradníčka a Argentince Depetrise. Po necelé půhodině hry svítilo na tabuli skóre 3:0 poté, co přidal druhý gól Depetris. Když už se slávisté viděli v šatně, dokonal jejich rozklad v nastaveném čase prvního poločasu Pospíšil gólem na 4:0. Do druhého poločasu vstoupili Pražané výrazně lépe a v 54. minutě zasel semínko naděje Francouz Boudjemaa, když snížil svým prvním ligovým gólem. V 69. minutě se ovšem nechal po druhé žluté vyloučit Nitrianský a bylo po nadějích. Oslabené Slávisty ještě ztrestal tři minuty před koncem svým druhým gólem Zahradníček. Slavia si tak odvezla z Olomouce debakl 1:5.

Tři Jarolímové v akci

Do zápasu Liberce s Mladou Boleslaví vstoupili lépe domácí. Na začátku druhého poločasu se nejdříve prosadil Pavelka a chvíli po něm posila ze Soluně, Marek Jarolím – jeden ze tří z rodiny Jarolímů, kteří se zápasu zúčastnili. Dalším je jeho bratranec David, který se také gólově prosadil, a to když dvacet minut před koncem snížil na 2:1. Otcem Davida je Karel Jarolím, který Boleslav momentálně trénuje. Ten si mohl mnout ruce na tím, že na hřiště poslal ve druhém poločase Nešpora, který v nastaveném čase vyrovnal zápas na 2:2. Liberec tak po pohárovém utkání ztraceném v posledních minutách opět nezvládl konec zápasu.

Václav Svěrkoš

Václav Svěrkoš se po douhém zranění vrátil gólem.

Ostrava přišla o regulérní branku

Mistrovská Plzeň přijela na hřiště předposlední Ostravy s jasným cílem odvézt si všechny tři body. Ve 21. minutě mohla ovšem Viktoria prohrávat. A stačilo jen, aby si jeden z rozhodčích všiml, že míč po nepřehledné situaci v plzeňském vápně již přešel brankovou čáru. Brankář Kozáčik balón rychle vhodil do hry a rozhodčí Kocourek nechal hru pokračovat. Po třech minutách se již skóre měnilo, a to ve prospěch aktivnější Plzně, gól dal Tecl. Zbytek poločasu přinesl už jen střídání brankáře Bolka za Kozáčika, který se zranil a přijde i o pohárový duel s Šachtarem. Po změně stran přidal druhý gól Tecl v 56. minutě. Devět minut před koncem ještě snížil domácí Svěrkoš. To už Ostrava hrála o deseti po vyloučení Vengřinka. Plzeň už si pak náskok pohlídala a po výhře se přiblížila na dva body na vedoucí Spartu, kterou čekala pondělní dohrávka s Brnem.

Sparta nedala Brnu šanci

Sparťané doma proti Brnu začali velice aktivně a již v 16. minutě je dostal do vedení Kadeřábek. O pár minut později byla Sparta nucená poprvé střídat kvůli zranění Krejčího, což se na její hře ovšem výrazně nepodepsalo. Po půlhodině hry bylo skóre 2:0 po úspěšné penaltě Davida Lafaty nařízené za ruku Janotky. Po změně stran přidal nejlepší loňský střelec druhý gól. Jedinou nebezpečnou šanci Brňanů v utkání musel likvidovat Vaclík devět minut před koncem po rohu hostů. S pomocí tyče si na brankové čáře sparťanský brankář poradil. V nastaveném čase ještě upravil skóre na konečných 4:0 Kamil Vacek. Sparta Brno hladce přehrála a před druhou Plzní si udržela náskok pěti bodů.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons