zimní olympiáda Soči 2014, ZOH Sochi 2014

Rekordní medailová sklizeň v Soči

Sport / 24.2.2014

Autor:

Česko překonalo rekord z olympiád ve Vancouveru a v Sarajevu. Domů si naši sportovci vezou hned osm medailí. V čem byli naši reprezentanti úspěšní?

I přestože má jistě mnoho z vás v srdci hořkost neúspěchu našich hokejistů na letošních OH, jelikož hokej je v naší zemi nejsledovanějším sportem olympiády, v ostatních sportech sklidili naši reprezentanti velký úspěch. Celkem vybojovali dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile. Co do počtu cenných kovů se tak Soči řadí na první místo v historii ČR na olympijských hrách. V celkovém pořadí skončilo Česko na 15. místě.

Martina Sáblíková, ZOH Sochi 2014, zimní olympiáda Soči 2014

Martina Sáblíková si na 3000 m dlouhé trati jede pro stříbro.

Zlaté překvapení na snowboardu

Historicky první medaili z OH ve snowboardingu vybojovala v českých barvách Eva Samková, konkrétně ve snowboard crossu. Teprve dvacetiletá reprezentantka naprosto ovládla závod a vyhrála zcela suverénním způsobem a zaslouženě si odnesla zlatou medaili. Je to zatím její největší úspěch v kariéře, která je právě na vzestupu.

Sáblíková potvrdila skvělou formu

Pokud Eva Samková byla překvapením, k Martině Sáblíkové se vztahovala již určitá očekávání. Naše rychlobruslařka je naplnila a v nejdelším ženském závodu na 5000 metrů si dojela pro další zlato. Tím potvrdila svůj triumf z Vancouveru před čtyřmi lety. Když pak v závodě na 3000 metrů vydřela ještě druhé místo, stala se nejúspěšnější českou reprezentantkou v historii co do počtu medailí.

Ondřej Moravec, ZOH Sochi 2014, zimní olypiáda Soči 2014

Ondřej Moravec na stupních vítězů – biatlon.

Biatlonová smršť

Čeští závodníci ještě nikdy z biatlonu na OH medaili nepřivezli. Až do Soči. A aby toho nebylo málo, získali jich rovnou pět. Nejúspěšnějším sběratelem cenných kovů je Ondřej Moravec, který se pyšní stříbrem ze stíhacího závodu a smíšené štafety, a k tomu ještě bronzovou medailí ze závodu s hromadným startem. Jaroslav Soukup ukořistil krom stříbrné štafety ještě bronz ve sprintu. Stříbra se hned dvakrát dočkala Gabriela Soukalová, krom štafety ze závodu s hromadným startem. Ve smíšené štafetě vybojovala spolu s ostatními medaili i Veronika Vítková.

Věřme, že je to jen začátek českých úspěchů na sportovním poli a rekordy na dalších OH jen porostou.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář