Jarní úklid Windows – část 1

Technologie / 9.3.2014

Připravili jsme si pro vás seriál s názvem Jarní úklid Windows. Dozvíte se, jak odstranit prach z počítače, jak odinstalovat přebytečné programy a mnohem více.

Čistěníopravy Windows jsou údržbové činnosti, které mnozí z vás zanedbávají, nebo ani neví, jak svoje Windows uklidit. Mnoho lidí zapomíná, že počítač není složen pouze ze softwaru, ale důležitou a nedílnou součástí je i hardwarová složka počítače, či notebooku. Ta totiž podléhá nepříznivým vlivům prachu a jiných nečistot.

Pro zachování dlouhé životnosti je nutné alespoň jednou za čas provádět čistění vnějších součástí vašeho počítače. V opačném případě se vám může snadno stát, že se něco porouchá mnohem dříve, než byste čekali. Prach a nečistoty jsou natolik nevyzpytatelné, že se dostanou prakticky kamkoliv.

Jak jednoduché může být vyčistění vnitřností počítače

Zatímco časté pečování o vnější části počítače a ovládací periferie neuškodí a odvíjí se od důslednosti uživatelů, tak vnitřní prostory počítače není nutné čistit příliš často. Samozřejmě záleží na vaší pečlivosti. Pro odstranění prachu se jeví jako dostačující odstup několika měsíců, či až jednoho roku. Během této doby se nahromadí znatelné množství prachu a nečistot do vnitřností počítače.

Nános prachu na základní desce počítače. Autor: Defret | Zdroj: Sxc.hu

Nános prachu na základní desce počítače. Autor: Defret | Zdroj: Sxc.hu

My se společně vrhneme na odstranění prachu z vnitřní části počítače. K samotnému odstranění bočního krytu počítačové skříně by vám měl stačit křížový šroubovák. V současné době už šroubovák u některých skříní ani potřeba není. Skříně jsou vybaveny tzv. úchopovými šrouby, které postačí povolit rukou, a bez většího problému můžete odejmout boční kryt skříně. Velkou pozornost dejte krytu a podívejte se, zda není zaplombován, či přelepen licenční nálepkou. Pokud máte počítač ještě v záruce, tak přetržení licenční nálepky, nebo plomby, by vedlo ke ztrátě záruky. Jakmile boční kryt odstraníte, tak se velmi opatrně zbavte nánosu prachu.

CLEAN IT Stlačený vzduch Zdroj: cleanit.cz

CLEAN IT Stlačený vzduch Zdroj: cleanit.cz

Nejvhodnější je použít stlačený vzduch, který najdete ve všech specializovaných počítačových obchodech, nebo si jej můžete objednat na internetu. Stlačený vzduch se pohybuje v cenovém rozpětí od 50,- Kč do 400,- Kč a více. Pokud k odstranění nánosu prachu použijete vysavač, tak dejte pozor, aby ústí trubice nebylo kovové.

Opatrně odstraňte prach z ventilátorů, ze šachty s optickou mechanikou a taky zezadu z větracích otvorů ventilátorů. Dbejte pozornosti citlivým elektrickým obvodům, vůbec se jich nedotýkejte. V žádném případě nevytahujte jednotlivé elektronické komponenty zevnitř počítače. Mohli byste je snadno poškodit statickou elektřinou. Jakmile práci dokončíte, tak boční kryt skříně připevněte zpět a připojte odpojenou kabeláž.

Portál Generace21.cz nijak neodpovídá za škody způsobené neodborným zásahem čtenáře do vnitřní, či vnější části notebooku, nebo počítače.

Čistění notebooku

Čistění povrchu počítače, ale i vnitřností by neměli zanedbávat vlastníci notebooků. Vnější čistění je prakticky stejné jako u stolního počítače. Povrch a klávesnici otřete jemným hadříkem, pokud možno bez saponátu. Dbejte pozornosti, aby hadřík byl pouze vlhký, jinak by vám voda mohla natéci až k elektronickým obvodům a mohla by je poškodit. Speciálním prostředkem, který je antistatický, ošetřete displej.

Odstraníme prach prach ze všech dostupných míst. Zdroj: photl.com

Odstraníme prach ze všech dostupných míst. Zdroj: photl.com

Jednou za čas by si vaši pozornost zasloužila i vnitřní část vašeho notebooku a mohli byste ji očistit od prachových nánosů, a zajistit tak správnou ventilaci a chlazení. Jak tedy na samotné čistění? Než se pustíte do samotného úklidu vnitřností vašeho notebooku, tak se ujistěte, že je odpojen od elektrické sítě a vyjměte baterii. Poté malým křížovým šroubovákem odšroubujete spodní plastové kryty a případně vyjměte i optickou mechaniku. Pomocí stlačeného vzduchu ve spreji odstraňte prach ze všech dostupných míst, z žeber, kterými ventilátor fouká vzduch ven, a taky nezapomeňte na mezery mezi klávesami.

Postupujte opatrně, abyste nepoškodili elektronické součástky, které mají vliv na chod notebooku. Rozhodně žádné součástky nevytahujte ven a taky se nepokoušejte o jakékoliv zásahy nad rámec tohoto popisu. Pokud jste vše udělali správně, tak by jste měli mít vnitřní část notebooku vyčištěnou od nečistot a nezbývá nic jiného, než vrátit zpět plastové kryty a popřípadě vraťte i optickou mechaniku. Nakonec vložte baterii a připojte notebook k elektrické síti.

Dbejte pozornosti licenčnímu štítku (nálepce), která chrání před vstupem k vnitřním komponentům. Pokud nemáte do vnitřní části notebooku přístup, tak alespoň odstraňte prach v místě ventilátoru, kudy uniká vzduch z notebooku.

Příště se společně podíváme na softwarovou stránku počítače a ukážeme si, jak zrychlit počítač odstraněním zbytečných programů a uvolněním více místa na pevném disku.

Zdroj perexové fotografie: Sxc.hu | Autor: Ugaldew

Vladimír Hurta

Vladimír Hurta

Na portálu Generace 21 zastávám pozici editora sekce Technologie. Pokud se zajímáte o hry, software, hardware a nové technologie, tak mi neváhejte napsat na vladimir.hurta@generace21.cz. Nebojte se rozšířit naše řady. Samozřejmě přijímáme i dámy, takže se hlaste! :-)

Zanechte komentář