Hokej: Do TOP 5 hokejových velmocí už nepatříme

Sport / 23.2.2014

Autor:

Výsledky mluví za vše. Česká reprezentace nezažívá zrovna světlé okamžiky. Čas, kdy jsme všichni křičeli „vítej, zlatý hattricku“, je dávno pryč.

Po porážce 5:2 s USA ve čtvrtfinále olympijských her se rozplynul nejen český sen o vytoužené medaili, ale také naděje o tom, že stále patříme do skupiny hokejových velmocí. Mnoho lidí může s tímto výrokem nesouhlasit, ale naše konfrontace na olympijských hrách se Švédskem a USA jasně dokazuje, že jsme o třídu níže. Snaha, obětavost a zarputilost se českému týmu nemůže upřít, ale takové to něco navíc, co dělá tým nejlepším na světě, jsme bohužel postrádali.

Vrátíme se někdy zpět na hokejový Olymp?

Vrátíme se někdy zpět na hokejový Olymp?

Diskutabilní nominace trenéra Hadamczika

Už před šampionátem se strhly velké diskuze o nominaci českého kouče Hadamczika, který opomenul s sebou vzít Hudlera, Hejdu a Vrbatu. Všichni tři patří v této sezoně k nejlepším českým hráčům v NHL a na úkor těchto hráčů si kouč vybral jiná jména, která byla pro mnoha lidí překvapující a možná i nepřípustná. Nejvíce se debatovalo o nominaci Nedvěda, Kaberleho, Krajíčka, Červenky a převážně o Barinkovi, který je dokonce trenérův zeť.

Je nutno říct, že trenér je zodpovědný za svůj vybraný tým a nese největší zodpovědnost za úspěch či neúspěch. Vsadil na hráče, kterým věřil, i když by se nad tím mohl kdokoliv pozastavit. Každopádně tento rozruch už před začátkem turnaje českému týmu rozhodně nepomohl, naopak pokud hráč nemá podporu fanoušků, nehraje se mu úplně nejlépe. To, jestli vzal trenér správné hráče, nikdo ovlivnit nemohl, ale nutno říct, že jeho tým zklamal a tím pádem zklamal i on.

Nemělo by se vykročit jiným směrem?

Jako kdyby se zdálo, že český tým žije minulostí. Ano, je pravda, že jména Eliáš, Nedvěd, Kaberle, Židlický a Rozsíval jsou velmi slavná a v minulosti tito předváděli neuvěřitelné výsledky. Ale dnes už patří spíše k průměrným hráčům v NHL a nebo ani nehrají. Všechna čest těmto hráčům, že i v takovém věku dokážou hrát na nejvyšší úrovni, ale nemělo by se trochu začít myslet i na budoucnost? Jednou Jágr a spol. skončí a my najednou budeme sestavovat nový nesehraný tým.

Kaberle a spol. by měli přenechat místo mladším

Kaberle a spol. by měli přenechat místo mladším.

Přitom, když se podíváte na české hráče, kteří hrají v NHL nebo v KHL, se nabízejí velmi zajímavá jména jako obránce Detroitu Kindl, obránce St. Louis Polák, mladý talentovaný obránce Šustr z Tampa Bay, útočník Caroliny Tlustý, Kovář z Magnitogorsku nebo už zmiňovaný Hudler či Vrbata, který s Hanzalem hraje v první formaci a patří k nejdůležitějším ve Phoenixu. Pokud nebudeme myslet na budoucnost, nikdy se náš hokej nepohne k lepším zítřkům.

Jágr by měl pokračovat, stále je velice platný

Budoucnost českého hokeje má v rukou David Krejčí

Budoucnost českého hokeje má v rukou David Krejčí.

Jaromír Jágr znovu potvrdil, že jeho věk ho vůbec nelimituje k podání výborného výkonu. Ale je dobré stále dokola tým stavět na jednom hráči? Podle slov známého fyzioterapeuta Koláře je zřejmé, že vrcholový sportovec v takovém věku, jako je Jágr, nemůže z fyziologického hlediska podávat vyrovnané výkony. Jeden zápas zahraje fenomenálně, ale druhý, třetí není schopen si stejnou laťku udržet. Každopádně jeho zkušenosti, charizma a přehled na hřišti jsou k nezaplacení.

Jágr by určitě neměl končit svoji reprezentační kariéru. Jen by jeho roli vůdce týmu měl převzít někdo mladší. Nabízí se jedno jméno – David Krejčí. Útočník Boston Bruins, dvakrát nejproduktivnější hráč play-off NHL, hraje v první formaci a Boston si jeho služeb velice váží. V základní části NHL není zrovna dvakrát výrazný, ale jakmile přijdou boje v play-off, zvedá se o 100 %. Potřebuje vyhrocené zápasy, kde jde o všechno, a proto by měl být pro reprezentaci číslo jedna.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons, Alexey Chernyadyev; Aktron; S.yume; Sarah Connors

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář