Velikonoční ostrov sochy

Tajemný ostrov hlídaný kamennými strážci

Cestování / 5.3.2014

Velikonoční ostrov skýtá mnohá „nej“, mimo jiné se jedná o nejodlehlejší obydlený ostrov zeměkoule.

Velikonočnímu ostrovu se také říká Rapa Nui (Velká země) nebo taky Pito o Te Henua (Pupek světa). Ostrov spravuje stát Chile, ačkoli je vzájemně dělí vzdálenost 3 600 km. Jedná se o malinký ostrůvek s rozlohou jen 164 km2, který obývá přibližně patnáct tisíc obyvatel. Pokud byste se rozhodli projet skrz ostrov, tak vám to nezabere moc času – na délku měří pouze 24 km. Nicméně opomíjet tento kout světa rozhodně nemůžeme. V Polynésii v Tichém oceánu se totiž nachází jeden ze světových pokladů zapsaných na seznamy UNESCO.

Obyvatelé Velikonočního ostrova

Před zhruba 1200 lety připluli na ostrov ze vzdálené pevniny první námořníci, kteří začali postupně osídlovat nově objevené území. Během let se zde vytvořila izolovaná populace s vlastní kulturou, která navíc vystavěla obrovské sochy zvané Moai. Původní Polynésané obývající ostrov byli téměř vyhubeni po objevení ostrova Evropany. Poté, co na něj v roce 1722 Jacob Roggeveen připlul, jeho populace klesla až na pouhých 111 lidí.

tanečnící, domorodci, velikonoční ostrov

Ze 111 původních obyvatel ostrova, kteří přežili evropskou invazi, mělo jen 36 potomky, i přesto dnes na ostrově žijí domorodci. Zdroj: Wikimedia Commons, Patricio Antonio Soto Latrille

Přírodní podmínky

Ostrov je poměrně specifický, nachází se v subtropickém pásu a je vulkanického původu. První savce sem přivezli až lidé, do té doby se jednalo o ostrov obývaný pouze ptáky. Díky unikátní kombinaci přírodních a kulturních fenoménů je téměř celé území ostrova zahrnuto do národního parku Rapa Nui, který chrání UNESCO.

Záhadné tváře dohlížející na ostrov

Sochy velikonoční ostrov

Ačkoli se o sochách obvykle mluví jako o hlavách, většinou mají i krk, ramena a zasypané tělo. Nemají ovšem nohy. Zdroj: Wikimedia Commons, Aurbina

Dodnes není jasné, jak přesně a proč vznikly obří hlavy Moai, které jsou rozeseté po celém pobřeží ostrova. Celá řada vědců a odborníků se již snažila tuto záhadu objasnit, ale nikomu se to nepodařilo. Zda se jedná o sochy bohů tamějších původních obyvatel či o kamenné strážce neobjasnil ani český badatel Ing. Pavel Pavel. Avšak navrhl teorii, jak bylo se sochami manipulováno, potřeboval jen 16 mužů s lany.

Na ostrově se dohromady nachází 887 těchto gigantických soch. Ty největší z nich dosahují až 12 metrů a váží okolo 90 tun. Pro turisty jsou bezplatně přístupné všechny sochy, ovšem ne všechny se dochovaly v neporušeném stavu. Některé nahlodal zub času, některé byly bourány v kmenových válkách.

Tajuplná atmosféra ostrova láká tisíce turistů ročně, možná doufají, že právě jim se podaří rozluštit záhadu kamenných hlav. Ony samy zatím však jen dohlížejí na ostrov a o svém původu už stovky let zarytě mlčí.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons,  Ian Sewell

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář