T. J. Oshie: Americký hrdina bez maskáčů

Sport / 22.2.2014

Osmá série nájezdů zápasu mezi USA a Ruskem plodí nového amerického hrdinu. Tenhle ale není z komiksu, ani nebojuje ve válce. Místo „kvéru“ drží hokejku a jeho superschopností jsou nervy z oceli.

Jeden z vrcholů hokejového turnaje zimních olympijských her v Soči se odehrál již v základní skupině. Proti sobě se postavili nesmiřitelní rivalové, jak na ledovém kolbišti, tak i mimo něj. Domácí Sborná vedená famózními střelci Ovečkinem či Malkinem, proti nim mladá skvadra amerických bojovníků, obhájců stříbra z olympiády ve Vancouveru. Základní hrací doba ani prodloužení vítěze duelu nepřinesly. Na řadu přichází nájezdy.

Kdo rozhodne?

Napětí v aréně by nerozkrojil ani nejostřejší nůž doporučený Horstem Fuchsem. Všichni čekají, kdo toto drama rozhodne. Ovečkin? Kovalčuk? Kane? Kdepak, T. J. Oshie se právě chystá světu ukázat, že v americkém státě Washington se rodí kromě upírů i jiní chladnokrevní zabijáci. Ti na bruslích.

T. J. Oshie v akci.

T. J. Oshie v akci.

Hrdinové nosí maskáče

Oshie v zápase proměnil 4 z 6 samostatných nájezdů, včetně toho vítězného, a po právu se mohl vyhřívat ve světle reflektorů. Na sdělení novinářů, že je ve své vlasti považován za národního hrdinu, však pouze odvětil, že skuteční američtí hrdinové nosí maskáče a právě jim patří veškeré poklony. Touto reakcí ještě více podnítil chvalozpěvy na svou osobu. Na otázku, zda byl při nájezdech nervózní, s úsměvem odpověděl, že cítil lehkou paniku. Ta se ovšem na jeho úspěšné exekuci nijak neprojevila.

Jméno: T. J. Oshie

Datum narození: 23. prosince, 1986

Místo narození: Mount Vernon, Washington, USA

Výška: 180 cm

Váha: 88 kg

Klub NHL: St. Louis Blues

Číslo dresu: 74

Držení hole: pravá

Válí i za mořem

Nevelké pravé křídlo (180 cm) má zatím v týmu St. Louis Blues, kteří jej v roce 2004 draftovali v prvním kole jako celkově 24. hráče, našlápnuto na bodově nejlepší sezonu své kariéry. Po 57 zápasech má na svém kontě 14 gólů, ke kterým přidal 32 asistencí. Se součtem čtyřiceti šesti bodů se dělí o první místo týmové produktivity se Švédem Alexanderem Steenem. Ten má nicméně odehráno o 11 zápasů méně vlivem zranění. Jeho kvalitní bodový příspěvek má jistě na svědomí i spolupráce s jeho kolegy z útoku. Steena na levém křídle elitní formace Bluesmanů doplňuje na centru ještě americký pořízek David Backes, mimo jiné Oshieho spoluhráč v reprezentaci Spojených států. Svou vysokou úspěšnost v nájezdech si Oshie dlouhodobě udržuje i za mořem. V letošní sezoně proměnil 7 z 10 nájezdů, za jeho dosavadní kariéru se může pyšnit úspěšností 54,3 %.

Blues zní světem

Celý tým Blues je pasován za černého koně právě probíhajícího ročníku NHL. Krom výše zmíněného tria v týmu působí ještě dalších šest olympioniků – kanadští beci BouwmeesterPietrangelem, Rus Tarasenko, Švéd Berglund, slovenský brankář Jaroslav Halák a další spoluhráč amerického penaltového mága, obránce Shattenkirk. Čechy Vladimíra SobotkuRomana Poláka na hry nepustila zranění.

Turnaj nyní spěje ke své rozhodující fázi a Timothy Leif Oshie, jak zní celé jeho jméno, ještě zajisté neřekl poslední slovo. Přezdívku „T. J. Sochi“, odkazující na název místa, kde se zrodila jeho sláva, by jistě rád hrdě nosil i po olympiádě, společně se zlatou medailí na krku. Právě tak vysoko totiž americké ambice sahají. A stejně jako Edward Cullen z populární série Twilight, i T. J. Oshie ještě bude pít krev mnoha svým soupeřům.

Zdroj všech fotografií: youtube.com

Martin Kovařík

Martin Kovařík

Mladý a pohledný student sociologie miluje hokej, plzeňské pivíčko a příjemnou společnost. Rád se projede na kole nebo potrápí nohy při běhu či florbalu. A samozřejmě napíše článek do G21.

Zanechte komentář