Kdy konečně přijdou perfect days?

Divadlo / 28.2.2014

V Ostravě měla premiéru hra o ženách, o jejich strastech a radostech.

V Národním divadle moravskoslezském uvedli na konci ledna komedii Perfect days, kterou napsala skotská dramatička Liz Lochhead. V českém prostředí není tato hra hra zcela neznámá. Mohli jste ji vidět například ve filmovém zpracování s Ivanou Chýlkovou a Vojtou Kotkem v hlavních rolích. 

Máte skvělou kariéru, vlastní byt i finanční zázemí, přesto se může stát, že váš život bude prázdný. Přesně do takové situace se dostala Barbara (Renáta Klemesová), kadeřnice s úspěšným salónem, vlastním pořadem v televizi a nádherným prostorným bytem v Glasgow. Cítí se však sama. S manželem Davem (Tomáš Jirman) se před několika lety rozvedla, ale i přes to s ním má velmi dobrý vztah. Jediný muž, se kterým pravidelně udržuje kontakt, je její nejlepší přítel Brandon (František Večeřa), ten je ale gay.

Kariéra, nebo dítě?

Barbaře táhne na čtyřicet, a tak biologické hodiny začínají nemilosrdně tikat. Rozhodne se, že se musí ve svém životě pohnout dál. Požádá tedy Brandona, aby se stal otcem jejího dítěte. Ten je zprvu velmi zaskočen, ale posléze souhlasí. Příběh se začíná komplikovat v okamžiku, kdy se Barbs začne stýkat s o šestnáct let mladším Grantem (Aleš Bílík), synem své nejlepší kamarádky Alice (Pavlína Kafková). Ze začátku to vypadá nevinně, hrdinka se jen snaží urovnat vztahy mezi matkou a synem, ale nakonec se nechá svést a zamiluje se do něj.

Alexandra Gasnárková a Renáta Klemensová Zdroj: Radovan Šťastný, NDM

Alexandra Gasnárková a Renáta Klemensová
Zdroj: Radovan Šťastný, NDM

V této hře se zamýšlíme především nad otázkou mileneckých vztahů, rodiny a rodičovství. Nejde jen o Barbaru a její plánované umělé oplodnění, ale také o její vztah s matkou (Alexandra Gasnárková), která není příliš nadšená z rozhodnutí své dcery a myslí si, že si zbytečně kazí svůj krásný život a skvělou kariéru. Pozorujeme například také vztah Alice a jejího syna Granta, kterého dala před lety k adopci a on ji po dlouhé době vyhledal.

Děj se odehrává během jednoho roku a všechny scény probíhají v Barbařině rozlehlém a moderním bytě, který vytvořil David Bazika. Režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová dobře pracuje s členěním prostoru, nepoužívá skoro žádné efekty a nechává plně vyniknout postavy a jejich charaktery. Všechny role byly skvěle zahrány. Vyzdvihla bych především Renátu Klemensovou v titulní roli a Alexandru Gasnárkovou jako její matku. Rušivě na mě působily akorát dlouhé pauzy mezi jednotlivými částmi, i když to byla zřejmě potřebná doba, aby se herci připravili.

Pokud budete mít chvíli čas a chuť na divadlo, Perfect days jako hořkou komedii s vážnými problémy tykající se rodiny a přátelství vřele doporučuji.

Název: Perfect days
Autor: Liz Lochhead
Divadlo: Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Antonína Dvořáka)
Premiéra: 30.1.2014
Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová
Herecké obsazení: Renáta Klemensová, Pavlína Kafková, Alexandra Gasnárková, František Večeřa, Tomáš Jirman a Aleš Bílík
Cena: 340-240 Kč (studentská a seniorská sleva)

Zdroj perexové fotografie: Radovan Šťastný, NDM

Veronika Svobodová

Zanechte komentář