Česká reprezentace vyhrála derby a vyzve USA

Česká republika porazila sousední Slovensko a následuje tak Slovinsko, Rusko a Lotyšsko v postupu do čtvrtfinále.

V souboji dvou reprezentací, kterým se na letošních olympijských hrách moc nedařilo, vyzvali Češi své bývalé federální kolegy ze Slovenska. Duelu předcházela spousta zajímavých maličkostí, jako například prohlášení kapitána Slovenska Zdena Cháry (36leté opory Boston Bruins), který se nechal slyšet, že nebude brát žádné ohledy na fakt, že otec je Čech a matka Slovenka a že tudíž vyrůstal v československé rodině. Takovýchto případů bychom našli v obou týmech jistě více, stačí ale fakt, že všichni hokejisté obou týmů se narodili do Československa. Stihl to dokonce i nejmladší z hráčů – slovenský Tomáš Jurčo, narozený 28. 12. 1992, ovšem ten to měl pouze o pověstná prsa vietnamské sprinterky.

Česko i Slovensko se potácí na hranicích generační výměny a objektivní fanoušek musí začít uznávat, že budoucnost pro tyto reprezentace není zdaleka tak světlá jako jejich minulost. Stačí se podívat na průměrný věk týmů, zatímco Češi se pohybují okolo 30 let, tak například USA poslala tým, který má v poli pouze jednoho hráče, který má tři křížky na krku (32letý obránce Paul Martin z Pittsburghu).

Trenéři z České republiky

Dalším zajímavým faktem je rozhodně trenér Slovenska, kterým je Čech, navzdory protestům hojného počtu slovenských patriotů. Vladimír Vůjtek ovšem dokázal na svém prvním hokejovém Mistrovství světa, kde vedl našeho východního souseda, hned získat stříbrnou medaili. Něco takového se rozhodně nečekalo a to především proto, že slovenský hokej a potažmo reprezentace v posledních letech uvadá. Paradoxem souboje těchto dvou zemí se stala i návštěva České televize. Zatímco trenér národního týmu České republiky Alois Hadamczik pozvání do Studia Sochi České televize odmítl, Vladimír Vůjtek, ač soupeř, pozvání přijal a s redaktory ČT se na chvíli rozpovídal o nadcházejícím zápase.

Bezelstný start

Zápas samotný od úvodního buly nabízel příjemnou podívanou. Hra nebyla svázaná přílišným důrazem na defenzivu (na rozdíl od stylu hry našich posledních soupeřů ze Švýcarska), a tak byl k vidění vcelku otevřený hokej z obou stran. Slovensko se zkrátka rozhodlo, že si to s námi rozdá v otevřeném zápase. To byla však chyba. Podle papírových předpokladů máme lepší tým, dokonce i do ofenzivy (přestože to nebylo na minulých zápasech znát), a tudíž bylo jen otázkou času, kdy se prosadíme. Stalo se tak již na konci sedmé minuty, kdy se v přesilovce po přihrávce „do kuchyně“ od Jakuba Voráčka trefil Aleš Hemský. Náladu Slovákům hned o půl minuty zhoršil ještě Roman Červenka, který dorážel brejk vedený kapitánem Tomášem Plekancem. Aby toho nebylo pro Slovensko málo v první třetině, trefil se ještě tři minuty před odchodem do kabin krásnou střelou David Krejčí a poskytl nám po dvaceti minutách pohodlné vedení 3:0.

Opadnutí tempa

Ve druhé třetině měl tým vedený Aloisem Hadamczikem opět převahu i přesto, že hráči si byli jistě vědomi svého náskoku. Nasazení však nebylo tak vysoké jako v první třetině, stačilo však k tomu, aby znovu Roman Červenka zvýšil vedení dokonce o čtyři branky, když využil zaváhání jednoho z nejzkušenějších soupeřových beků Andreje Sekery. V tomto okamžiku bylo pro vývoj utkání velice důležité, že o tři minuty později se prosadil nejlepší slovenský útočník Marián Hossa a zachoval tak pro Slovensko gólový kontakt a alespoň malou naději na výhru.

Vítězný konec

Marián_Hossa

Marián Hossa, nejlepší útočník Slovenska.

Do poslední třetiny Češi nastoupili spíš s úmyslem dohrát než hrát. Dvougólová salva během dvou minut, kdy se trefili podruhé v zápase Marián Hossa a premiérově Tomáš Surový, znamenala rychlé procitnutí. Český tým opět zapnul na vyšší obrátky a Slovensko si nevytvořilo žádný souvislejší tlak a úplně vyložené šance, a tak při riziku hry bez brankáře potvrdil vítězství našich barev gólem do odkryté klece symbolicky kapitán Tomáš Plekanec.

Česká republika v souboji dvou odepisovaných týmů porazila Slovensko a dnes ji čeká reprezentace USA, která bude úplně jiným oříškem. Zázraky se však dějí a pokud hokejisté vstoupí do utkání se stejným nasazením jako v první třetině proti Slovensku, můžeme se těšit minimálně na vyrovnanou bitvu a třeba i postup. Bude to těžký úkol, ale zvládnout se dá. Češi, do toho!

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.