Přestaňte se hrotit a mějte se rádi

Osobní rozvoj Vztahy / 24.2.2014

To se lehko řekne, zato hůř provede… Nevěšte hlavu, nejste v tom sami. Dozvíte se, jak svůj protějšek po všech společných letech nezabít.

Jste v dlouhodobém vztahu a míváte občas chuť toho druhého pověsit za kšandy do průvanu? Míváte návaly zlosti, když vás váš drahý opět vytočí? A že se to naučil bezvadně! Uvědomujete si, že ve vás roste doposud skrývaná agrese vůči vašemu protějšku? Tak jste tu správně.

Tak hezky to začalo…

Partnerský vztah je úžasná věc. Dva doposud cizí lidé se sbližují, otevírají své osobnosti a poznávají jeden druhého. Zamilovanost se mění v lásku, pevnou a trvalou, která je pro jednoho i druhého ostrovem. Poznáváme charakterové vlastnosti svého milého, jeho návyky, potřeby i touhy a postupně i tajemství, která měla být alespoň ze začátku skryta. Poznávání a objevování trvá měsíce a pokud se něco zásadně nepokazí, vztah pokračuje dál a rok za rokem ubíhá. Postupně s věkem přichází změna v pohledu na svět a  ta nemusí být u obou partnerů zrovna synchronní. Najednou můžeme mít před sebou člověka, který tak zcela neodpovídá tomu, do koho jsme se zamilovali. Zradou je, že obraz toho člověka, do kterého jsme se zamilovali, před sebou stále máme, protože to je zážitek, na který se zkrátka nezapomíná. Váš partner se stejně jako vy mění v čase, neméně tak fyzicky. Ten klučina s roztomilým úsměvem a obepnutým trikem už vedle vás pravděpodobně nesedí. Také už si pravděpodobně ani nemyslí, že není větší rozkoše, než se s vámi milovat celou noc až do svítání. Má svoje roupy, nálady a výlevy a bůhví co ještě. Ani vy již nejste ta nadšená, iluzemi opitá cácorka, co se na každého jen smála. Možná vás vytočí každá hloupost a hysterie už pro vás není sprosté slovo. Dlouhodobý vztah není vždy procházka růžovou zahradou, často si musíme projít trním, abychom si uvědomili, proč spolu vůbec jsme.

Ruku v ruce vstříc lásce... Ale co potom až ochladne? Zdroj: photl.com

Ruku v ruce vstříc lásce… Ale co potom až ochladne? Zdroj: photl.com

Osobně si myslím, že  roky, které s partnerem trávíme, jsou prověrkou ani ne tak toho, jestli jsme spolu schopni žít, protože to lze zcela dobře zjistit v prvních dvou letech vzájemného soužití, ale spíše toho, nakolik zvládáme toho druhého nehrotit.

Umění být nad věcí

Umění nehrotit se mi v oblasti partnerských vztahů zdá opravdu zásadní. Možná si říkáte, že na vás ten pravý teprve někde čeká a opět si vytváříte iluze o perfektním vztahu. Existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že je někde na světě pro vás vhodnější partner, ale je již menší naděje, že se potkáte a budete mít veškeré potřebné podmínky pro vytvoření vztahu, který vám přetrvá. Dlouhodobý vztah nevznikne rychlostí skoku žabky do tůňky, je to společný projekt dvou lidí, kteří do něj vložili svou energii, sílu a naději. Možná vám to v dnešní době zní pateticky, budiž. Ale pokud mi aspoň trochu rozumíte, pokud vám na vašem vztahu opravdu záleží a nechcete jej po pár ošklivých hádkách poslat do kytek, oceníte radu nehrotit!

Zkusme si čistě pragmaticky říci „já ani on už jiní pravděpodobně nebudeme, máme charakter a vlastnosti, které jsou nám vlastní, jsme dcerami svých matek a syny svých otců“. Přijměte svého partnera konečně tedy takového, jaký je. Zkusme se někdy jen tak cvičně do svého protějšku vcítit, vidět sami sebe ve vztahu jeho očima. Líbíme se sami sobě? V každém vztahu, byť se zdá být dokonalý, jsou krizové momenty. I když svého partnera v některých věcech nechápete, přijměte jeho pohled na věc jako fakt a nesnažte se jej přetvořit jen proto, že to vidíte jinak. Váš pohled není lepší ani horší, jen je prostě jiný. Akceptujme odlišnosti obou pohlaví, a to i přesto, že se vzájemně ne vždy dokážeme pochopit. Pojďme zajít dál a snažit se tento přístup aplikovat nejen na vztahy partnerské. Bylo by nám všem lépe na světě, pokud bychom si odpustili přehnané šťourání v chybách svých i jiných, kdybychom nebrali sami sebe ani ostatní tak vážně.

Povzneste se spolu

Neshody vás budou provázet celý život, záleží ale, jak se k nim postavíte. Zdroj: photl.com

Neshody vás budou provázet celý život, záleží ale, jak se k nim postavíte. Zdroj: photl.com

Je prokázáno, že většina partnerských hádek vzniká kvůli malichernostem. Moc dobře si uvědomuji, jak těžké někdy je udržet své emoce na uzdě. Ale ta lehkost, která ve vás zůstane, když se vám to či ono podaří nehrotit, je krásně podmanivá. Vzpomeňte si na dobu, kdy jste spolu začínali, jak pěkně se vám spolu dýchalo. Tehdy hádky neměly šanci. Každou drobnost, která vás dneska rozlítí doběla, jste přešli s úsměvem a maximálně jste dotyčného s láskou upozornili, že za to může od vás dostat pěkně za vyučenou na sedací partie. Zkuste to i nyní aplikovat, váš partner si to určitě i dnes zaslouží.

 Zdroj perexové fotografie: photl.com

Martina Beránková

Martina Beránková

Mám ráda živly přírodní i ty lidské s neutuchajícím smyslem pro humor. Inspirují mě ti, co místo překážek vidí výzvy, ti, co nereptají a konají. Přála bych si, aby jich bylo stále víc.

Zanechte komentář