Depilace cukrovou pastou

Krása a móda / 1.3.2014

Cukr nemusíte využívat jen v kuchyni. Věřte nebo ne, ale s jeho pomocí totiž můžete i depilovat!

Možná čtete o cukrové pastě poprvé, pravdou ovšem je, že tato technika není žádnou novinkou, neboť se těšila oblibě již ve starém Orientu. A pokud ji úspěšně využívala třeba taková Šeherezáda, proč bychom to nezkusily taky? Vcelku máte tři možnosti, jak cukrovou pastu vyzkoušet. Nejjednodušší, nejlevnější, ale také nejobtížnější variantou je vyrobit si pastu doma a rovněž ji sama nanášet na potřebná místa. Pokud jste antitalent v kuchyni, můžete si cukrovou pastu koupit již hotovu v krabičce. Třetí a nejjednodušší možností je zajít do specializovaného salonu, kterých je v dnešní době skutečně dostatek.

Proč právě cukrová pasta?

Depilace cukrovou pastou má totiž několik výhod. Pokud si ji budete vařit doma, jedná se o nenákladnou záležitost, takže v případě, že se chcete zbavit chloupků na delší dobu, je tohle zřejmě nejlevnější způsob oproti kupování vosků či třeba epilátoru. Nicméně hlavní výhodou cukrové pasty je to, že se jedná o čistě přírodní směs, která by k vaší pokožce měla být co nejšetrnější. Je tedy vhodná například i pro osoby trpící různými ekzémy apod. Po aplikaci by se neměla objevit žádná alergická reakce a dokonce ani žádné pupínky, na které hodně slečen trpí. Další výhodou je způsob strhávání pasty. Na rozdíl od vosků se totiž pasta strhává po směru růstu chloupků, důsledkem čehož je menší bolest – a to je skutečně lákavé! Z toho důvodu je tento způsob epilace vhodný i pro ty nejcitlivější místa včetně obličeje. Poslední nespornou výhodou je samozřejmě výdrž hladké pokožky, která je sice individuální, ale můžete si být jistá, že to bude déle než s obyčejnou žiletkou.

Cukrovou pastu můžete zakoupit i v zahraničí, například v Turecku, kde ale na rozdíl od ČR stojí pár korun. Zdroj: Aneta Kuchařová  (Generace 21)

Cukrovou pastu můžete zakoupit i v zahraničí, například v Turecku, kde ale na rozdíl od ČR stojí pár korun. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Cukrová pasta jako domácí dobrodružství

A když říkám, že dobrodružství, tak nepřeháním. Je totiž pravdou, že připravit si tuto kouzelnou směs doma, chce docela hodně trpělivosti, šikovnosti a času. Na druhou stranu, když se to nepovede, tak jste obětovala jen trochu cukru s citronem a možná hodně zapatlanou koupelnu (konec konců, můžete to pojmout i jako únorový boj proti nudě!). Dost ale řečí, jak na to?

Ingredience:

  • 2 hrnky cukru krystal
  • ¼ hrnku citronové šťávy
  • ¼ hrnku vody

Postup:

Všechny ingredience vložíme do hrnce a dáme vařit na sporák. Jakmile směs začne vřít, stáhneme teplotu na minimum a pokračujeme ve vaření cca 10-12 minut. Největším úskalím celého procesu je, že hmota musí mít správnou teplotu, aby fungovala. Proto pokud ji budeme vařit moc krátce, nebo naopak moc dlouze, požadovaného cíle nedosáhneme. Nejlepší samozřejmě je, pokud doma máte kuchyňský teploměr – na něm pak snadno zjistíte optimální teplotu, která by měla být mezi 118-121°C. Jestliže teploměr nemáte, je zřejmě nejlepším způsobem hlídat barvu směsi. Ta nesmí být příliš světlá (do žluta), ani tmavá (do hněda), ale měla by být tmavě zlatá. Jakmile dosáhneme této barvy (či dané teploty), stáhneme hrnec ze sporáku.

Cukrová pasta by měla mít ve finále podobnou konzistenci jako med. Zdroj: photl.com

Cukrová pasta by měla mít ve finále podobnou konzistenci jako med. Zdroj: photl.com

Aplikace

Ať jste si pastu vyrobily podle předešlého návodu doma, nebo jste ji zakoupily již hotovou, postup je v této fázi stejný. Pasta by měla být zchlazená na takovou teplotu, aby při nanášení nepálila, ale hřála (v případě zakoupené směsi je nutné prostudovat návod, většinou je nutné celou pixlu zahřát ve vodní lázni). Depilovanou oblast nejdříve omyjeme a řádně osušíme, abychom se zbavily veškeré mastnoty. Místo je možné jemně poprášit dětským pudrem, není to ale nutností. Poté již začneme se samotnou aplikací. Pastu vždy nanášíme proti směru chloupků a to buď rukou, speciální dřevěnou špachtličkou, nebo příborovým nožem. Strhávání pak můžeme provést několika způsoby. Pokud jste šikovnější, můžete pastu strhnout opět rukou, jinak můžete využít nastříhané látkové proužky, které na oblast přiložíme a strhneme. Důležité je, že pastu strháváme vždy po směru chloupků.

Pár rad na závěr

Cukrová pasta je skutečně dobrou alternativou, kterou se určitě vyplatí zkusit. Pokud máte rádi jednoduchá řešení a nevadí vám obětovat nějaký ten finanční obnos, tak rozhodně zajděte do salonu. Depilace podpaží se například pohybuje kolem 200 Kč. Máte-li čas a chuť, můžete zkusit vyrobit pastu doma. Pokud se vám to povede, je to zřejmě nejideálnější řešení. Musím ovšem podotknout, že málokdy se podaří uvařit pastu správně hned napoprvé. Proto to po prvním pokusu nevzdávejte a zkuste to zase příště. Můžete zainvestovat i do hotové pasty, kterou seženete především na internetu, ale i v některých drogeriích. Na ní alespoň uvidíte, jak má konzistence přibližně vypadat a třeba se vám ji příště podaří uvařit i doma.

Máte s cukrovou pastou zkušenosti? A rozhodli byste se jí vyzkoušet?

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Aneta Kuchařová

Aneta Kuchařová

Milovnice módy, kavárenský povaleč, studentka práv, nadšená cestovatelka, nenapravitelný labužník, obdivovatelka krásy všeho druhu a věčná naivka...

Zanechte komentář