Lucie van Koten

Milujte mě, nebo nenáviďte, říká blogerka Lucie van Koten

Krása a móda / 7.3.2014

Přinášíme vám další rozhovor ze seriálu České blogerky! Seznamte se s blogerkou roku 2013 v kategorii Life Lucií van Koten!

ČESKÉ BLOGERKY

V internetovém světě se stávají stále populárnějšími a postupně získávají vliv také ve světě módy a krásy. O kom je řeč? O internetových blogerkách, které vám pravidelně dávají možnost nahlédnout do svých šatníků, životů, kuchyní a podobně. Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém postupně představíme oblíbené české blogerky. Sledujete nějakou blogerku, o které byste si rádi přečetli v našem novém seriálu? Neváhejte, napište nám a my ji oslovíme!

ČTĚTE TAKÉ další rozhovory ze seriálu:

rozhovor s Annou (Dazzlicious coconut)

rozhovor s Petrou (Petra Lovely Hair)

Blog spravujete od roku 2010. Jaký byl prvotní impuls k jeho založení?

Začalo to tím, že jsem se z Čech stěhovala do Itálie. Chtěla jsem psát o všech kulturních rozdílech a zajímavostech. Tam vlastně celý ten příběh začínal, ale trvalo mu zhruba ještě 2 celé roky, než se stal pro čtenáře zajímavý a zábavný…

Co znamená a jak vlastně vznikl pseudonym Lucie van Koten?

Lucie van Koten – zní to tak špatně, nebo tak dobře, že si většina lidí myslí, že jde o pseudonym? Ve skutečnosti je to totiž mé skutečné jméno, které mám uvedené na občance. Nedávám si umělecká jména, nejsem umělec. Jednoduše jsem si vzala Holanďana.

Lucie van Koten

Mezi Lucky nejoblíbenější činnosti patří cestování. Zdroj: archív Lucie van Koten

Zaujal mě úvodní citát na vašem blogu: „Co se může pokazit, to se pokazí. Říká Murphyho zákon. A co se nepokazí samo, to dodělám já. Říkám já.“ Zní to trochu pesimisticky. Jste pesimistická?

Jsem optimista s lehkou dávkou černého humoru.

Váš blog celkem prosperuje, dokonce jste získala ocenění Blogerka roku 2013…

Blog dělám tak, abych nikomu nic nevnucovala. Dám vám holý příběh, bez poučování, bez názoru. Ten si na mě udělejte sami. Milujte mě, nebo nenáviďte, ale nechci vám nic předkládat. Jestli jsem úspěšná, nebo ne, to ať si taky každý rozhodne sám. Pro mě je úspěchem právě ocenění Blogerka roku a každý čtenář, který se nad mými historkami od srdce směje.

Máte svůj specifický styl psaní. Vyjadřujete se takto pouze písemně, nebo jste taková i v mluvené řeči?

Lucie van Koten

Lucie získala ocenění Blogerka roku 2013 v kategorii Life. Zdroj: archiv Lucie van Koten

Příběhy na blogu se snažím psát tak, jako bych je sama vyprávěla. Takových let jsem se trápila s tím, jak to napsat vtipně, výstižně a odlehčeně, až jsem zjistila, že jako bloger se nemůžu schovávat za žádné pózy. A tak jsem to začala psát bez příkras a poučování a tím začal celý blog fungovat…

Vaše příběhy jsou čtivé, dramatické, vtipné, občas drsné atd. Účastnila jste se někdy nějakého kurzu tvůrčího psaní či podobně?

Chvilku jsem studovala na Literární akademii, kde jsem milovala právě tvůrčí psaní a ještě angličtinu. Ale pak jsem se odstěhovala do té Itálie a bylo po studiu. Myslím, že člověk svůj charakteristický styl psaní najde jedině tak, že se pořádně vypíše. A že začne naslouchat čtenářům, protože ti mu sami řeknou, co se jim líbí nejvíc.

Setkala jste se někdy s negativní kritikou ohledně vaší činnosti?

Kromě občasných haterů ne.

Jste upřímná?

Jsem upřímná ve všem, co říkám. Jen když se mi něco nelíbí, tak radši mlčím, jdu od toho a nekomentuju to. Možná je to druh jisté neupřímnosti, ale to mi přijde pořád lepší, než kolem sebe kopat a šlehat jed.

Máte vystudovanou hotelovou školu, ale tímto směrem se přímo neubíráte. Nebo se pletu?

Můžu říct takové to klišé, že kdyby hotelovky nebylo, tak tu spolu neděláme rozhovor? Hotelovka v Plzni je moje srdcovka a pamatuju si, že se mi po matuře vůbec nechtělo odcházet. Milovala jsem to všechno – učitele, intr, Plzeň. Ale tu praxi, tu ne. Nemohla jsem se tím živit. Takovou pohromu, jako jsem byla na place já, by nikdo nezaměstnal.

Lucie van Koten

Lucka pracovala 7 měsíců v rádiu Seejay, kde měla svůj pořad každé pondělí a úterý od 16 do 18 hod. Zdroj: archiv Lucie van Koten

Pracujete v rádiu Seejay. Jak se vám tam líbí?

Vlastně jsem se teď se Seejay rádiem asi po 7 měsících rozloučila. Co dodat k rádiu – byla to jízda s taneční muzikou a výbornými kolegy.

O Holanďanovi, jakožto o svém partnerovi, píšete často. Jak se k vaší činnosti na blogu staví?

Holanďan je ten typ člověka, kterého zdobí plno titulů, vědeckých prací a neuvěřitelný smysl pro humor. Pakliže se lidi jeho příhodami baví, tak je nad míru spokojen. A abych pravdu řekla – nic není tolik čteného jako historky s Holanďanem, což mu samozřejmě dělá velice dobře.

Máte ráda BIO produkty. Kdy jste v nich poprvé našla zalíbení?

Spíše ta moje obsese jsou BIO oleje, BIO a přírodní kosmetika. Nevím, kdy to začalo, ale došlo mi, že člověk může jíst sebezdravěji, může si odpírat tisíce dobrot a přitom si ty jedy, kterým se vyhýbá v jídelníčku, zbytečně pouští do těla kůží. To byl ten hlavní impuls.

Rodačka ze Strakonic Lucie van Koten je talentovaná čtyřiadvacetiletá blogerka, copywriterka a cestovatelka. Tři roky píše svůj blog zivotpodlelucie.cz, který obsahuje kromě recenzí a článků o kosmetice a módě i její osobní příběhy. V loňském roce jí na poličce obsahující její životní úspěchy přibylo ocenění Blogerka roku 2013 v kategorii Life. Lucie napsala i svou knihu. Žije společně se svým manželem holandského původu, se kterým se přestěhovala do Itálie. Mezi její koníčky patří aromaterapie, angličtina, wellness, zbožňuje cestování a ráda pořádá kurzy o blogování.

Hodně cestujete. Dokázala byste říci, jaká místa považujete za nejzajímavější, kde se vám líbilo nejvíc a kde naopak nejméně?

Láká mě sever Evropy, líbí se mi západ, nechápu jih a všechno zajímavé začíná na východě. Asi moje nejzajímavější cesta byla v Gruzii, v Tbilisi. Byl to šok ve všech směrech, stejně jako Moskva pod drobnohledem. Pro život bych si ale vybrala Berlín, nevadila by mi ani Budapešť. Naopak už vím, že ani neustále krásné počasí neudělá člověka šťastným, a tak mě jih neláká snad ani o dovolené…

Setkala jsem se pouze s pár videy, která nejsou v českém jazyce. Chystáte se i na tvorbu českých videí?

S myšlenkou videí si už pohrávám nějaký ten pátek, ale jakmile o tom nebudu stoprocentně přesvědčená, tak to dělat nebudu. Našla jsem se v blogování, vím, co mají čtenáři rádi, toho bych se ještě ráda chvilku držela.

Nedávno dělala Generace 21 rozhovor s vaší kolegyní Petrou Lovely Hair. Jste přítelkyně?

Petra je úžasná, hned jak vejde do místnosti tak člověk pochopí, proč je to největší beauty blogerka Česka. Má takový ten x-faktor, který vás naprosto ohromí. Je přirozená, bez přetvářky, bez faleše. A to se v tom on-line světě moc nevidí…

Blogerka roku 2013

S Petrou Lovely Hair na kanálu ČT24. Zdroj: archiv Lucie van Koten

Jaké máte plány do budoucna?

Plánuju spíše ohledně blogu, brzo jej čeká 1 000 000. zobrazení a plno dalších novinek, kterými bych chtěla potěšit čtenáře. Jinak bych se ráda podívala do New Yorku, znovu do Gruzie, projela celou Skandinávii a nakonec skončila právě v Berlíně.

Upřímně mě potěšilo, když jsem vás oslovila a vy jste napsala, že Generaci 21 znáte. Vzkázala byste na závěr něco našim čtenářům či redaktorům? 

Čtenářům přeju hezké skoro-jaro a redaktorkám Krásy pořád tak hezkou práci, pro kterou by většina z nás zabíjela. (úsměv)

 

Zdroj perefové fotografie: archív Lucie van Koten

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentář