I muži chtějí své kamarádky

Osobní rozvoj Vztahy / 19.2.2014

Muži a ženy jsou svým způsobem odlišné živočišné druhy. Jak spolu dokážou vycházet na přátelské úrovni?

Existují dva tábory lidí, pokud mluvíme o realizaci mezipohlavního přátelství – ti, co jsou pro (drtivá většina žen a určité procento mužů, kteří si nepřiznají, že jsou friendzoned od hlavy až k patě) a pak ti, co jsou proti. Já patřím do nepočetné třetí skupiny a v tomto článku se pokusím popsat její názor na věc.

Biologie určuje rozdíly

Uchopíme-li tento problém z čistě biologického hlediska, početní rozdělení dvou hlavních táborů má své opodstatnění. Muži – rozsévači jsou teoreticky schopni zplodit během svého života tisíce potomků. Žena je oproti tomu značně omezená dobou těhotenství a následné péče o ubrečeného jedince, nemluvě o kratší době potenciální reprodukce. Muž proto tolik nehledí na terč svých plavců a za sexuální partnerku považuje zkrátka jakoukoli ženu, která mu přijde vhodná. Onou „vhodností“ myslím jak fyzickou atraktivitu, tak citové ukojení.

Penis – největší (ne)přítel muže

A tady nastává problém. Kamarádky nám mužům dávají ono potřebné emoční zázemí. Pomůžete nám s výběrem oblečení, vyslechnete naše nářky a dáte užitečnou radu, kterou často od svých chlupatých soukmenovců nedostaneme. Je nám dobře ve vaší přítomnosti, a tak ji rádi vyhledáváme. To by bylo vše v pořádku, tento vztah funguje přece v určité míře i opačně. Pak nás ale pleskne přes tvář ten iracionální trouba z podpalubí. Kamarádka se v našich očích rázem mění v běžně dostupnou osobu opačného pohlaví. Fakt, že ona to tak s největší pravděpodobností necítí, tupě přehlížíme.

Proč zrovna naše kamarádky?

Již v úvodu jsem zmínil termín friendzone. Tento fenomén, proslavený seriálem Přátelé, označuje vztah, v němž se (nejčastěji) chlapec cítí přitahován svou kamarádkou, ta ho ovšem bere jen jako přítele a nemá v úmyslu s ním sdílet lože. Tento chtíč může přejít i v lásku k dané osobě.

Kamarádky jsou lákadlo pro každého muže. Zdroj: http://static.eharmony.co.uk/relationship-advice/wp-content/uploads/2013/10/commitment-WP.jpg

Kamarádky jsou lákadlo pro každého muže. Zdroj: eharmony.co.uk

Proč zrovna naše kamarádky? Kromě citového přístaviště přichází na scénu i jev společný všem lidem této planety – nejvíc chceme to, co nemůžeme mít. Odmítnutí ze strany kamarádky nás tak často nutí k ještě větší snaze a tady začíná naše cesta do pekel, z níž je to zpátky na světlo hodně dlouhý pochod. Ti slabší z nás mnohdy viní svou kamarádku za své trápení, ti silnější (a zkušenější) ví, že v tomto okamžiku není jiné volby, než se od kamarádky vzdálit a ono to časem přejde.

Existuje tedy přátelství mezi mužem a ženou? Ale ano!

Jen to má pár háčků a pokojné fungování tohoto vztahu vyžaduje jistá pravidla. Teď nejspíš mnoho žen pohorším, avšak věřte, že realita je zkrátka taková. Muži rozlišují ženy následovně:

1) Je hezká

2) Není hezká

Spadáte-li podle muže do druhé kategorie, jste za vodou a můžete s ním bez obav kamarádit. Jen pozor na přílišné množství alkoholu v mužově krvi, pak mnoho subjektů z druhé kategorie přechází do kategorie první.

Jste-li podle muže hezká, stejně nezoufejte. Zde je pár tipů, jak udržet muže na přátelské uzdě:

1) Nespěte s ním.

2) Za žádnou cenu s ním nespěte!

3) Dohoďte mu svoji kamarádku.

4) Nebuďte k němu přehnaně milá, udržujte mezi vámi jistý odstup.

5) Nemluvte s ním příliš o svých nových objevech, bude jen předstírat zájem. Ve skutečnosti o tom nechce slyšet a raději by vás viděl nahou.

6) Když vás někdo potká spolu a zeptá se, jestli jste partneři, nevyprskněte smíchy. Odpovězte: „Ne, jsme jen přátelé.“

7) Nenechte ho za sebe platit. Trvá-li na tom, je buďto opravdový gentleman nebo (to spíš) očekává něco na oplátku.

8) Zamiluje-li se do vás, překonejte svoji sobeckou stránku a nechte ho jít. V horším případě ho ztratíte navždy, v tom lepším se oprostí z pout nešťastné lásky a vrátí se k vám jako skutečný přítel, zocelený touto zkušeností.

friendship

Máte taky svojí kamarádku? Zdroj: eharmony.co.uk

Každý muž si během života projde patáliemi se svými kamarádkami. Mnozí z nás poznají nástrahy friendzone. Přesto muž a žena mohou být skvělými kamarády, vyžaduje to jen více snahy a tolerance. Odměnou pak může být výjimečné přátelství na celý život a nestojí snad takový poklad, jakým nejlepší kamarádka je, za trochu odříkání?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Martin Kovařík

Martin Kovařík

Mladý a pohledný student sociologie miluje hokej, plzeňské pivíčko a příjemnou společnost. Rád se projede na kole nebo potrápí nohy při běhu či florbalu. A samozřejmě napíše článek do G21.

Zanechte komentář