Krajní meze nemají ke krajnostem daleko

Divadlo Kultura / 21.2.2014

Co se stane, když se z oběti stane násilník a naopak z násilníka oběť? Komorní scéna Aréna s hrou Krajní meze zabodovala!  

Ostravské divadlo Komorní scéna Aréna nedávno přišlo s další premiérou. Tentokrát se jedná o americké psychodrama.

Jedna dobrá rána zmůže víc než soudce, porota a žalobce.  

Marjorie (Petra Kocmanová), Raul (Josef Kaluža).

Marjorie (Petra Kocmanová), Raul (Josef Kaluža).

Kladivo, tři ženy a jeden muž. Pokus o znásilnění a následné ublížení na zdraví od napadené. Takto stroze by se dal shrnout celý děj. Hra původem od Williama Mastrosimoneho pojednává příběh  tří žen, které spolu obývají jeden byt. Marjorie, Patricia a Terry. Když jednoho dne zůstává Marjorie (Petra Kocmanová) sama doma, vnikne do jejich pronajatého bytu neznámý muž – Raul (Josef Kaluža), který údajně hledá někoho, kdo však v tomto místě vůbec nebydlí. Marjorie se ho začne bát a předstírá, že není sama doma. Když však Raul zjistí, že předstíraný manžel spící nahoře v ložnici neexistuje, pokusí se osamocenou ženu znásilnit.

K samotnému znásilnění však nedojde, protože se Marjorie dokáže ubránit. Vstříkne mu do obličeje rozprašovačem postřik na květiny, zaváže mu oči a svázaného ho nechá v zamřížovaném krbu. Do děje vstupuje Patricia (Tereza Cisovská), která se vrací domů. Je zděšena z toho, co vidí. Marjorie se jí svěří s tím, že se jí tenhle chlap pokusil znásilnit. Její spolubydlící chce samozřejmě ihned volat policii. Marjorie ji v tom zastaví. Nejen, že je vytrhnutý telefon, ale nikdo by jí přece nevěřil. Nemá důkaz a navíc k onomu napadení přece vůbec nedošlo.

Patricia je postavena do krajní situace. Dostane na vybranou: pomoci kamarádce, nebo neznámému muži? Marjorie je odhodlaná  vzít spravedlnost do svých rukou a chce se ho zbavit. Bojí se, že kdyby dorazila policie, Raul by za  pokus o znásilnění, navíc bez důkazů, odsouzen nebyl, mohl by se vrátit a tentokrát svůj záměr dotáhnout až do konce. Patricia však odmítá být spoluviníkem.

Jedna dobrá rána zmůže víc než soudce, porota a žalobce.

Jedna dobrá rána zmůže víc než soudce, porota a žalobce.

Domů z práce se vrací i poslední spolubydlící. Vyděšeně hledí na svázaného a zmučeného muže, který tvrdí, že násilí se na něm dopustila Marjorie, že on je nevinný. Když Terry (Tereza Dočkalová) zkoumá, jaký sprej Marjorie použila na svou sebeobranu a rozvazují Raulovi oči, zjistí, že látky, které se mu dostaly do očí, byly silně jedovaté a on oslepl. Všichni jsou z této dramatické situace rozhození. Raul chvílemi prosí o pomoc, jindy vyhrožuje Marjorii vězením… Krajní meze nemají dramatické rozuzlení, naopak končí otevřeně. Určitě by se dal tento příběh dále rozvinout do ještě krajnějších situací.

Co se stane, když se z oběti stane násilník a naopak?

Co se stane, když se z oběti stane násilník a naopak?

Celkové hodnocení:

Hra se mi vcelku líbila. Na můj vkus bylo tohle zpracování z počátku poněkud zmatené. Jednalo se o  poměrně rozstříhaný příběh s neustálým opakování a retrospektivou. Záměrem režiséra bylo zřejmě ukázat dané situace ze všech úhlů pohledu. Což na jednu stranu působilo možná zmateně, ale na stranu druhou to přidávalo této divadelní hře zcela jiný rozměr. Divák mohl mít dojem, že místy příběh lehce pokulhával. Celou situaci však zachraňovaly skvělé herecké výkony. A to především hlavního hrdiny Raula (Josef Kaluža), který dokázal být sympaťákem, obětí i psychopatem v jednom.

Jevišti dominovala celkem strohá scéna, ale důraz byl kladen na hru se světly a atmosférickou videoprojekci. Příběh dolaďuje také velmi vhodná hudba, která určité okamžiky emočně umocňuje. Kladně hodnotím také domáckou atmosféru a velmi útulný prostor, který jistě dokáže nadchnout a nalákat především mladé lidi a zkrátka všechny, kteří si nepotrpí na honosné divadelní prostředí. Jak jsem již zmiňovala, myslím, že konec mohl být ještě trochu rozvinut do hloubky a větších krajností. Každopádně tato hra opravdu zaujala.

Inscenace: Krajní meze
Autor: William Mastrosimone
Divadlo: Komorní scéna Aréna
Premiéra: 18. leden 2014
Režie: Grzegorz Kempinsky
Herecké obsazení: Petra Kocmanová, Josef Kaluža, Tereza Dočkalová, Tereza Cisovská

Zdroj všech fotografií: Divadlo Aréna

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář