Veřejné vystoupení, jak na něj?

V obraze / 4.3.2014

Dělá se vám jen při představě vystoupení před větší skupinou lidí zle od žaludku? A opravdu pomáhá představit si své publikum bez svršků zcela nahé?

Jak se připravit na prezentaci před publikem? V tomto článku jsme se v redakci nechali inspirovat jak tipy ze zahraničních zdrojů, tak možnostmi, jak zlepšit své prezentační dovednosti zcela prakticky.

Než vám odkryjeme, jak zlepšit své prezentační dovednosti, poodhalíme 3 rychlé tipy, jak na veřejné vystoupení, kterými jsme se inspirovali na těchto stránkách. Speaking.io založil Zach Holman, specialista na komunikaci, rozvoj podnikání a nadšenec do všeho, co se týká řečnictví a vystupování.

3 rychlé tipy , jak na veřejné vystoupení, jsou tady!

1) Pryč s vážností, chce to příběh!

„Nejlepšími řečníky jsou ti, kteří si uvědomují, že svým projevem vypráví příběh,“ říká Holman. Musíte být trochu zábavní. Při vymýšlení své řeči se zaměřte na pasáže, které chcete, aby si posluchač zapamatoval.

Super tip: Zkuste si nahrát vaši řeč, schválně, jestli udrží i vaši pozornost.

2) Čím méně odrážek, tím lépe!

Každý projev by měl být vytvořen co nejjednodušeji. Když vidím přednášejícího se stovkou odrážek na snímku, vím, že projev bude nudný a posluchač těžko udrží svou pozornost. Dodržujte pravidlo tří, na jednom snímku jsou tři odrážky mnohem lepší. Jednodušší koncept je mnohem účinnější, opravdu.

3) Učte se od jiných

Učte se od mistrů. Holman doporučuje shlédnout na Youtube prezentace zakladatele společnosti Apple Steva Jobse, který to s publikem opravdu uměl. Steve Jobs byl výborný řečník, uměl se skvěle prodat, mluvil pomalu a jednoduše a dokázal svou řečí vytvořit tzv. wow efekt, díky kterému  se publiku projev zaryl do paměti, říká Holman.

Jak se zlepšit ve svém projevu? Zkuste pravidelné cvičení!

Někteří z nás mají dar komunikace a to, jak zapůsobit na své publikum, prostě už v sobě. Pro ty, kteří zrovna darem jistého vystupování neoplývají, mám dobrou zprávu – jak mluvit a vystupovat se dá opakovaným tréninkem naučit!

Není nouze ani o zábavu. zdroj: www.brnotoastmasters.cz

Není nouze ani o zábavu. zdroj: www.brnotoastmasters.cz

Nevíte ale jak? Představujeme vám organizaci Toastmasters, která je světovým lídrem v oblasti rozvoje komunikace a vedení.

Tato mezinárodní organizace má už 292 tisíc členů, 14 350 klubů a mimo Českou republiku působí v dalších 121 zemích světa. Kluby českých Toastmasterů se scházejí v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Pardubicích a Olomouci. Každé město má svůj klub, ve kterém se jeho členové pravidelně schází a procvičují hravou formou, jak správně prezentovat před publikem. Setkání Toastmasterů jsou jedinečná také tím, že některá probíhají v angličtině.

Naučíte se mluvit a zároveň procvičíte angličtinu, na setkáních se seznámíte se zajímavými lidmi, kteří mají stejný zájem jako vy – zlepšit se a rozvíjet své schopnosti. Každý se může stát členem, stačí pouze přijít.

Co řekli o setkáních jejich členové?

„Pravidelnou účastí na meetincích jsem odhalila silné a slabé stránky svého mluveného projevu.  Moc mi pomohla zpětná vazba členů klubu. Sami totiž často nevíte, co děláte špatně, dokud vám někdo „nenastaví zrcadlo”. A ještě se u toho dobře pobavíte!ˮ  Kristína Vaňková

„Do Toastmasters jsem začal chodit kvůli angličtině. Našel jsem tu však mnohem víc než to — sebevědomí.ˮ  Michal Holub

Do klubu se dá přijít nezávazně jako host, který se nemusí zapojit do cvičení. Každé setkání má určený průběh, je vyhlášeno téma večera, improvizační cvičení a následné hodnocení improvizovaných řečí. Výhodou je zajištění zpětné vazby, posluchači hodnotí jednotlivé výstupy, což vás může posunout dál, jelikož víte, co je vaší slabou stránkou a na čem můžete ještě zapracovat.

Praxí a procvičováním se dá opravu naučit, jak správně prezentovat, přesvědčit a vystupovat před lidmi.  Ale  i přesto ostřílení členové Toastmasterů přiznávají, že bývají občas před vystoupením lehce nervozní! Pocit nervozity je prostě přirozený. A co vy, jak jste na tom s prezentováním a vystoupováním před publikem? Nepotřebujete procvičit?

Zdroj perexové fotografie: www.brnotoastmasters.cz

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář