Afrika, Kongo, práce, děti

Ukradené dětství aneb problém práce dětí ve světě

V obraze / 24.2.2014

To, že téma pracujících dětí je velký problém, víme všichni. Málokdo se ale o tyto palčivé otázky opravdu zajímá.

Nezavírejte oči

V současné době probíhá po celé České republice putovní výstava s názvem Ukradené dětství. Ten, kdo se o tyto věci nijak zvlášť nezajímá, je v klidu. Ne ovšem, pokud zajde na výstavu, kde vidí všechny ty dětičky nesoucí věci, které by neunesl ani leckterý Evropan. Po takové zkušenosti se musí každému otevřít oči.

Podíl práce dětí na jednotlivých kontinetech

  • Asie a Tichomoří: 77,7 milionů (9,3%)
  • Subsaharská Afrika: 59 milionů (21,4%)
  • Latinská Amerika a Karibik: 12,5 milionů (8,8%)
  • Blízký východ a severní Afrika: 9,2 milionů (8,4%)

Zdroj dat: www.rozvojovka.cz

Krev v mobilech

Dokument dánského režiséra jménem Frank Piasecki Poulsen, který vysílala ČT2 a vám bude v případě zájmu puštěn na výstavě, pojednává o tom, jak velké společnosti vyrábějící elektroniku, odkupují minerály, které jsou používány při výrobě mobilních telefonů a další elektroniky. Tím vlastně nepřímo financují válku, která si již vyžádala na 5 milionů životů. Navíc jsou těženy v nelegálních dolech, kde pracují děti.

Putovní výstava, která by neměla být širokou veřejností minuta. Zdroj fotografie: Zuzana Horáková, Generace21

Výstava, která by neměla být širokou veřejností opomenuta. Zdroj fotografie: Zuzana Horáková, Generace 21

Důl jako možnost zemřít

V dokumentu vypovídá o těžké práci několik dětí. Chlapec, který v dole pracoval od třinácti let, popisuje, jak první den nemohl vydržet neuvěřitelné vedro, které v dolu bylo, a po dvou hodinách musel důl opustit. Jak si zvykl, zůstával pod zemí třeba i celý týden, protože cesta dolů i nahoru byla velmi náročná a takto šetřil síly.

Co víc, těžební důl je vytvořen velmi neprofesionálně a je pravděpodobné, že každou vteřinu se někde propadne a pohřbí několik lidí. Chodby jsou navíc příliš úzké a každý měsíc zde umírají lidé, protože se nějaká chodba propadne.

Základní data (k roku 2012):

  • Počet dětí 5-17 let na světě: 1.585 milionů
  • Počet dětských pracovníků 5-17 let: 168 milionů (10,6% dětí na světě) – z toho: nejhorší formy dětské práce: 85 milionů (5,4% dětí na světě), z toho 5,5 milionů dětských otroků

Zdroj: www.rozvojovka.cz

Do školy půjde chlapec, ty běž pracovat

Problém je také to, že děti kvůli práci nemohou navštěvovat školu. Třeba začnou, ale rodina se později rozhodne, že bude lepší, když bude studovat chlapec, protože ten má větší šance uchytit se v nemilosrdném světě, a holčička půjde vyrábět cihly z hlíny, což jí zabere vlastně celý den, a tím alespoň finančně pomůže rodině.

Dětská práce dle sektorů:

  • Zemědělství: 59%
  • Služby: 32,3% (z toho 6,9% posluha v cizích domácnostech)
  • Průmysl: 7,2% (včetně práce v dolech)
  • Ostatní: 1,9% (prostituce, dětští vojáci apod.)

Zdroj dat: www.rozvojovka.cz

8 Kč denně

To, že si vydělá jen 8 Kč, už je druhá věc. Pokud by chtěla vydělat víc, může například na ulici prodávat své tělo. Díky tomu si vydělá asi 25 Kč za den. Jsou také případy, kdy dívka ve dne prodává jídlo a vodu a v noci na stejném místě prodává sebe.

Zdaleka nejhorší je prý rybářství, kdy děti vyjíždí na moře a stráví tam často i celý den, kdy tvrdě pracují. Loví ryby, zpracovávají je a potom prodávají. To samozřejmě často znemožňuje chození do školy a výdělky přitom v žádném případě nejsou přímo úměrné odvedené práci.

Nechte si otevřít oči. Zdroj fotografie: Zuzana Horáková, Generace21

Nechte si otevřít oči.
Zdroj fotografie: Zuzana Horáková, Generace 21

Začarovaný kruh

Finanční přínos dětí do rodiny je zanedbatelný. Buď dělají zadarmo, nebo za malou mzdu. Tím, že pracují a nechodí do školy, se navíc připraví o možnost lepšího uplatnění v budoucnu a budou se i za několik let muset smířit s takto namáhavou prací. Je to začarovaný kruh, ze kterého ale není jednoduché vystoupit, protože peníze na vzdělání prostě nejsou.

A co vy, víte o tomto tichém problému?

Zdroj perexové fotografie: Výstava Ukradené dětství, fotograf: Lenka Klicperová

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentář