Modré lodičky.

Pozor na módní obuv!

Krása a móda / 25.2.2014

Pokud patříte k těm, kteří přijdou do obuvi, vyberou si boty, které se jim líbí a sedí jim, a bez většího vyptávání  ihned zamíří k pokladně a koupí si je, pak pozor!

Může se totiž stát, že právě vaše vybrané boty se řadí k módní obuvi, což vy ani nezjistíte, jelikož nikde na krabici tento termín nevyčtete, stejně tak na něj neupozorňují ani u pokladny.

Termín módní obuv neznamená trendy boty dle poslední módy, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jedná se o obuv, která není určena na běžné denní nošení. Některé modely se smí používat pouze na rovných površích, k přeběhnutí z domu do auta či pouze na kobercích. Pro všechny navíc platí, že jsou určeny pouze na krátkodobé denní nošení. Takové nošení je však poměrně nereálné. Když pak jde po měsíci člověk své nové boty reklamovat, se zděšením zjistí, že právě jeho boty patří do sekce módní obuvi a i přesto, že se na módní obuv vztahuje dvouletá záruka jako na ostatní spotřební zboží, velmi často se svojí reklamací nepochodí. Důvod? Špatné použití obuvi.

Baleríny.

I baleríny mohou být módní obuví. Zdroj: sxc.hu

Zkušenosti

Do sítě módní obuvi jsem byla bohužel chycena i já sama. Minulý rok na jaře jsem si koupila krásné letní sandály, klasické páskové, bez podpatku. Nikdo mě v obchodě neupozornil na to, že se jedná o módní obuv a mne samotnou to v tomto případě absolutně nenapadlo. Zhruba po dvou týdnech chození mi nejdříve na jedné botě praskla pata, poté na druhé. Prasklina se postupně zvětšovala, takže jsem byla nucena najít záruční list a jít mé nové sandály reklamovat. V obchodě mě ihned upozornili na to, že vzhledem k tomu, že se jedná o módní obuv, reklamace nejspíše nebude uznána, neboť jsem nosila boty špatným způsobem. Což skutečně nosila, jelikož, jak jsem následně zjistila, boty byly určeny pouze na dokonale hladký povrch a maximálně hodinové nošení denně. Reklamaci mi tedy skutečně neuznali a musela jsem si pořídit nové „nemódní“ sandály. Od té doby alespoň vím, že je potřeba se při každém nákupu obuvi předem zeptat, zda se nejedná o módní obuv. Nikdo vám to nejspíše sám od sebe neřekne, na pokladně to pouze bez jediného slova zaškrtnou do záručního listu, toho si ale spousta lidí při placení nevšimne.

Úsměvnou zkušenost s módní obuví má také má kamarádka, která si letos v zimě pořídila „holínkové sněhule“. Naštěstí hned ten den doma v záručním listě zjistila, že se jedná o módní obuv, přitom se prodavačky v obchodě ptala, zda to jsou boty na zimu a do sněhu, takže rychle běžela zpět do obchodu. Prodavačka přiznala, že se sice jedná o módní obuv, ale že jsou skutečně určeny do sněhu. Poté ale dodala, že obuv není možné nosit, pokud není sníh a taktéž není určena na dlouhé chození po městě a podobně, spíše jen na krátké přechody.  Tady už skutečně nezbývá nic jiného, než se tomu zasmát. Kamarádka si je nakonec nechala, jelikož v obchodě nevraceli peníze. Zatím v nich bohužel mnoho parády neudělala, jelikož letošní zima je na sníh více než skoupá.

Letní obuv.

O módní obuv se musíme starat. Zdroj: sxc.hu

Je možné se bránit?

Pokud si jste jisti, že jste obuv nosili tak, jak jste měli, a přesto vám reklamaci neuznali, je možné požádat o nezávislý znalecký posudek, kde bude zjištěno, zda byla reklamace oprávněně zamítnuta, či nikoli. Takové řešení je sice možné, avšak zdlouhavé. Proto je nejlepší obranou vyvarovat se módní obuvi. Stačí se jen v obchodě před nákupem informovat, zda se nejedná o módní obuv, pokud ano, raději od ní ruce pryč.

Máte také zkušenosti s módní obuví? Podělte se o ně s námi!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Lucie Adamcová

Zanechte komentář