putovani s knihou

Putování s knihou vám ukáže i méně známá místa

Cestování / 20.2.2014

… aneb unikátní turistický průvodce po místech v České republice, o kterých jste už možná někde četli.

„Cestování“ je jako kouzelné slovíčko 21. století. Na výsledném žebříčku v anketách týkajících se oblíbených aktivit vykonávaných ve volném čase se cestování posouvá stále výš. Současně je cestování, ať už ve formě cesty kolem světa či „jen“ navštívení konkrétního místa, snem mnoha Čechů. Čas věnovaný cestování, ať už se jedná o zahraničí nebo tuzemsko, je většinově vnímán jako hodnotně využitý. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří by rádi cestovali, ale nevíte, kde pořád brát inspiraci na to, kam vyrazit, pomoci vám může kniha Putování s knihou autorů Petra Kovaříka a Blanky Frajerové.

Na co se konkrétně zaměřuje?

„Čtenáře může tato kniha inspirovat k návštěvám zmiňovaných míst, avšak uvedená místa mohou čtenáře také naopak přivést k zájmu o vybraná díla.“ Petr Kovařík  a Blanka Frajerová (úvod knihy)

Jistě jste si všimli, že některá literární díla jsou zasazena buď přímo do konkrétního místa anebo do místa, jež sice autor pojmenoval odlišně, ovšem které se nápadně podobá určitému reálnému městu. Někdy je kniha napsána tak dobře a poutavě, že čtenář sám zatouží navštívit lokalitu, kde se příběh odehrává. Petr Kovařík a Blanka Frajerová vám proto ve své publikaci přinášejí necelou stovku autorů české prózy 19. a 20. století a jejich slavných děl. Především se jedná o spisovatele a díla, kteří svým významem přesahují hranice vlastního regionu. Rozhodně se nejedná o veškeré literární skvosty daného období, ale zpracovaní literáti byli vybráni tak, aby byla zastoupena co nejširší škála žánrů i krajů. Z hlediska kapacity knihy byla na základě objektivního hodnocení autorů ke každému spisovateli vybrána pouze jedna kniha, čili nebuďte zklamaní, pokud zrovna vaše oblíbená není zmíněna.

kniha

Kniha je uspořádána velmi přehledně. Zdroj: youtube.com

O jakých autorech a dílech se dočtete?

Petru Kovaříkovi a Blance Frajerové se podařilo dosáhnout velké pestrosti předkládaných českých spisovatelů daného období.  Dočtete se o místech, která jsou s dotyčným autorem nerozlučně spjata, jako například o Ratibořicích z Babičky Boženy Němcové, o Rychnově nad Kněžnou, kde Karel Poláček zasadil děj své slavné knihy Bylo nás pět, nebo taky o Litomyšli Aloise Jiráska z knihy Filozofská historie atd. Tito autoři jsou se svými městy a vískami notoricky spjati, nicméně na stránkách Putování s knihou se dočtete i o méně známých autorech, jakými jsou například Helena Šmahelová, Adolf Branald atp., či naopak o slavných autorech na málo známých místech. Jeden příklad za všechny je všem známý Krakatit Karla Čapka, který se sice odehrává v imaginární Týnici, avšak jedná se evidentně o reálnou obec Úpice, kde Karel Čapek prožil část svého života a kde je mu dnes věnováno muzeum. O širokém záběru průvodce vás jistě přesvědčí fakt, že ať jste odkudkoli, buď přímo v místě, nebo ve vašem blízkém okolí určitě některý z významných českých prozaiků žil a psal.

kniha mapa česká republika

Místa, která se v knize objevují. Zdroj: Alžběta Holková, Generace 21

Čím je kniha jedinečná?

U každého autora je napřed stručně, výstižně a hlavně velmi čtivě popsán děj jeho díla. Na dalších řádcích už je pak pozornost věnována konkrétnímu místu, ke kterému se příběh vztahuje a kterým je také do značné míry ovlivňován. Nejedná se o prostý popis několika ulic. Nejčastěji je zde popsána souvislost daného příběhu s místem – včetně autorova vztahu k lokalitě – a současně je mnohdy i rozebrána konkrétní podoba místa v autorově podání. Na závěr každého úseku je zmíněno několik biografických informací o autorovi samotném.

Praktické informace

Pokud se vám kniha zalíbila, zakoupit ji můžete v internetovém obchodě Bux.cz!

Text je doplněn velkým množstvím fotografií, které se jednak pojí k ději knihy, jednak k životu a dílu konkrétního spisovatele. Pakliže o výletě do vámi vybraného místa uvažujete, ale zdráháte se, protože si nejste jisti, zda budou mít v muzeu či nějaké památce otevřeno, můžete tyto starosti hodit za hlavu – i s nimi vám totiž Putování s knihou pomůže. U většiny zmíněných atrakcí je uvedena otvírací doba, která byla aktuální v době vzniku knihy, tedy během roku 2012.

Kniha je výborně napsaná, je přehledná a jako turistický a literární průvodce velmi dobře zpracovaná. Vhodná je tedy jak pro turisty, tak i pro literární nadšence, případně by mohla i výborně sloužit školám jako doplňující zdroj informací.

Putování s knihou – Místopis české prózy; Petr Kovařík, Blanka Frajerová; Universum; 366 Kč

Zdroj perexové fotografie: Alžběta Holková, Generace 21

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář