A je tu zas, Valentýn, lásky čas

V obraze / 13.2.2014

S ním záplava srdíček, růžové, červené, zamilovaných písniček….ááách. A já mám zase jako každý rok otrávené narozeniny.

Narodit se dva dny po svátku svatého Valentýna si sebou nese určité výhody i nevýhody. Znamená to sice to, že máte poměrně slušnou šanci dostat víc čokolády a květin než třeba v půlce ledna, protože všude panují valentýnské akce. Problém nastává v momentě, kdy nejste romantický typ a růžová srdíčka bytostně nesnášíte.

Jenže za posledních deset let si nepamatuji narozeniny, kdy bych nedostala alespoň jeden dárek se srdíčkovou mašlí, nebo alespoň červenou květinu. Vždycky se do mých narozenin nacpe nějaký ten zlotřilý opožděný zmetek z Valentýna. Vždycky! Marně se léta snažím vysvětlit svému okolí, že nechci žádný zbytek od Valentýna. A pak stejně dostanete růžové růže, protože v květinářství žádná jinak barevná květina nebyla. Ne že by mi vadilo dostávat dárky, mám z toho pocit, že to není určené pro můj den, ale je to takové to „co zbylo“.

K Valentýnu? Ale kdepak... Zdroj: Patrycja Cieszkowska, sxc.hu

K Valentýnu? Ale kdepak… Zdroj: Patrycja Cieszkowska, sxc.hu

Teď si do toho všeho ještě představte, že opravdu nemáte smysl pro romantiku, zamilované filmy si pouštíte jednou za uherský rok, partnera oslovujete výhradně jeho jménem a z infantilního cukrování se vám dělá špatně. A jste žena. A teď to zkuste vysvětlit okolí. Že jestli si chce slavit Valentýna, tak bez vás, pokud jim to vyhovuje, tak proč ne, je to milé. Ale ať vám ho proboha netahají do narozenin. Já jsem zatím neuspěla.

Na truc jsem se kdysi rozhodla, že budu Valentýn ignorovat, že přesvědčím sebe sama, že nic takového není, a nebudou mi pak valentýnské zbytky k narozeninám vadit. Ze snahy o ignoraci mě vytrhl tehdejší přítel, který o kritickém víkendu nakráčel s čokoládou a slovy, že mi přeje krásný svátek. Začala jsem ho přesvědčovat, že ten den, kdy jsem se narodila, jsou narozeniny, že svátek mám v květnu. Když mi došlo, že přece není hloupý a svátkem myslel nejspíš svátek zamilovaných, byl už hodně uražený a vztekal se.

Proti samotnému svátku zamilovaných nic nemám, ale ať se mi necpe do mých narozenin, s nimi nemá nic společného. Zatím jsem se s tím totiž nesmířila. Takže, když jsem měla letos odpovídat na otázku, co chci k narozeninám, odpověď byla stejná jako v letech předchozích: „Cokoli, kromě zbytků od Valentýna.“. Třeba se letos poštěstí… 

Zdroj perexové fotografie: Nithya Ramanujam, sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář