První podrobná mapa internetu

Technologie / 13.2.2014

Mapa internetu, nebo Map of the Internet 1.0, je první podrobnou mapou internetu, která byla do této doby vytvořená.

Můžete zde najít například oblast webových stránek, či záliv Google. Mapu vytvořil slovenský student Martin Vargic, který vystupuje pod pseudonymem JaySimons. Při své tvorbě využil mapu světa od National Geographics.

Alexa sbírá informace od uživatelů, kteří si nainstalovali Alexa toolbar. Pomocí aplikace se formulují statistiky o návštěvnosti stránek a zpětných odkazů.

Martin na plakátu (mapě) pracoval zhruba dva a půl roku a navíc ve svém volném čase místo toho, aby jej trávil jinak. V mapě je zaznačeno přibližně 500 stránek, které se podle ALEXA a dalších kritérií umístili na prvních příčkách. Z velké části mapa vznikala ve Photoshopu, ale na řadu přišel i speciální prográmek, který použil na vytvoření ozdobných okrajů.

Podrobná mapa internetu. Autor: Martin Vargic | Zdroj:  jaysimons.deviantart.com

Podrobná mapa internetu. Autor: Martin Vargic | Zdroj: jaysimons.deviantart.com

Co vše můžeme na mapě najít?

Východní kontinent „starý svět“, který tvoří softwarové firmy, herní společnosti a nejvýznamnější webové stránky. Západní část „nový svět“ obsahuje internetové vyhledávače, videoportály, blogy, diskuzní fóraumělecké stránky. Poslední Jihovýchodní část tvoří zbytek a jedná se převážně o pornografické , warezové a torrentové stránky.

Vzhledem k obrovské velikosti internetu je na mapě zastoupená jen jeho nepatrná část, jinak by byla mapa nečitelná a hlavně i nenakreslitelná za průměrnou dobu lidského života.

Vargic prozradil, že v současné době pracuje na druhé verzi této mapy, která by měla být ještě podrobnější.

Zdroj perexové fotografie: jaysimons.deviantart.com

Vladimír Hurta

Vladimír Hurta

Na portálu Generace 21 zastávám pozici editora sekce Technologie. Pokud se zajímáte o hry, software, hardware a nové technologie, tak mi neváhejte napsat na vladimir.hurta@generace21.cz. Nebojte se rozšířit naše řady. Samozřejmě přijímáme i dámy, takže se hlaste! :-)

Zanechte komentář