Jak probíhaly oslavy čínského nového roku?

V obraze / 21.2.2014

Jaké tradice dodržují Číňané během svého největšího svátku? Zeptali jsme se přímo v Číně.

Přichází rok Koně, bude svobodomilný, nezávislý, energický a přímý. Zdroj: Lucius Pan, Wuzhou, China

Přichází rok Koně, bude svobodomilný, nezávislý, energický a přímý.
Zdroj: Lucius Pan, Wuzhou, China

Nedávno jsem měla možnost poznat (zatím jenom virtuálně prostřednictvím e-mailu) čínského studenta. Tak jsem toho využila a rovnou ho vyzpovídala, jak vypadají oslavy čínského nového roku v místě jeho bydliště.

Lucius, asi jako většina Asiatů, byl nadšen a s radostí mi popsal celý proces oslav, dokonce i s fotografiemi. Samozřejmě mě upozornil, že vzhledem k velikosti Číny se vážou odlišné tradice na různé oblasti republiky.

Nejdelší čas jsme strávili nad vysvětlováním solárního a lunárního kalendáře, přesněji on vysvětloval mně. Nevím, jestli je to mojí barvou vlasů, ale nebyla jsem schopna pochopit, proč mi popisuje aktuální únorové oslavy, ale mluví o prosinci a lednu.

Solární a lunární kalendář

Je to tak, že Čína se řídí dvěma kalendáři, solárním (řídí se pohybem slunce a je to ten „náš“ kalendář) a lunárním (řídí se pohybem měsíce). Pokud tedy mluvíme o tom, že oslavy nového roku, označované jako Jarní festival, letos připadají na období 31. 1. – 14. 2. (solárního kalendáře), znamená to 1. 1. – 15. 1. (lunárního kalendáře). Nyní se tedy přeneseme do lunárního kalendáře a podíváme se, jaké tradice Číňané dodržují.

Začátkem festivalu je už 23. prosinec, nazývaný jako „Malý čínský Nový rok“. Je to čas, kdy čínští předkové po roce tvrdé práce projevovali vděk bohům za sklizeň daného roku. Na tento den připadá tradice, kdy se kuchyňský bůh posílá do nebe, aby se přimluvil k nejvyššímu bohu – Nefritovému císaři a ujistil ho o tom, že nikdo nesmí v příštím roce hladovět.

Utírání prachu, pálení bankovek, vylepování plakátů…

Následující dny také patří důležitým tradicím. Dnem utírání prachu je 24. prosinec a značí tak vymetení všech špatných věcí z loňského roku; 25. prosinec je v duchu vítání Nefritového císaře, který sestupuje na Zem, takže každý musí být opatrný ve svém jednání; 26. prosinec je určen pro přípravu jídla; den poté, 27. prosince, by se všichni měli koupat; 28. prosince se vylepují na hlavní dveře plakáty s verši a 29. prosinec je dnem uctívání mrtvých předků, a to tak, že se pálí papírové peníze a obětují zvířata.

Pro mladé Číňany je slavnostní gala zdrojem vtipů

Večeře by měla obsahovat  minimálně kuřecí, vepřové a rybí maso. Zdroj: Lucius Pan, Wuzhou, China

Večeře by měla obsahovat minimálně kuřecí, vepřové a rybí maso.
Zdroj: Lucius Pan, Wuzhou, China

Poté přichází velká část Jarního festivalu – předvečer Nového roku (Chu Xi), je to čas, kdy všichni lidé přijíždějí domů a setkávají se s rodinou. Večeře v tento den je veliká, měla by obsahovat minimálně kuřecí, vepřové a rybí maso. Po večeři všichni přivítají zpět kuchyňského boha, a to tak, že zanechají zbytky jídla v kuchyni a odejdou.

Místní televize CCTV vysílá každoročně od osmi hodin večer slavnostní gala. Tradicí je, že se celá rodina shromáždí u televize a společně tuto událost sledují. Mladá generace Číňanů ráda vše sleduje u chatu s přáteli, dělají si z pořadu srandu a sdílí své vtipy na Weibo. Každý rok se objevují hlasy, že slavnostní program v televizi v předvečer Nového roku je otravný, ale patří to k čínské tradici asi jako vánoční stromek k našim Vánocům. Celý večer není ani tolik o pořadu samotném, ale o té atmosféře, kdy se celá rodina sejde pohromadě.

Slavnostní gala v televizi se stalo tradicí. Zdroj: Lucius Pan, Wuzhou, China

Slavnostní gala v televizi se stalo tradicí.
Zdroj: Lucius Pan, Wuzhou, China

Na Nový rok se nespí a uctívá se Bůh

Další den přichází Nový rok. V lunárním kalendáři dvanáct roků tvoří kruh a každý rok reprezentuje jedno zvíře. Tento rok je rokem Koně.

Na Nový rok děti dostanou kapesné a většinou si je schovají pod polštář. K tomu se váže legenda, která říká, že tím se odradí strašidla přicházející dětem ublížit. V tento den je také dobré někam vystoupat a uctít boha. Výstup znamená, že v následujícím roce půjde všechno lépe a výše.

V oblasti, kde žije Lucius, lidé stoupali k chrámu, aby uctili Buddhu. Uctívání probíhá tak, že se zapálí vonná tyčinka, pokloní se soše Buddhy zvenku paláce a v mysli se vysloví novoroční přání. Po spálení vonné tyčinky následuje prohlídka chrámu, kde se znovu pokloní soše Buddhy. Důležité je se v chrámu pohybovat ve směru hodinových ručiček, není povoleno jít v protisměru. Uctění každé sochy v chrámu je také nutností.

Výstup k chrámu a uctívání Buddhy. Zdroj: Lucius Pan, Wuzhou, China

Výstup k chrámu a uctívání Buddhy.
Zdroj: Lucius Pan, Wuzhou, China

Na Nový rok jsou v Číně také pověry o tom, co by se nemělo v ten den dělat. Například nebudit nikoho voláním jeho jména, protože by to mohlo způsobit, že bude celý následující rok urgován. Naopak, odpolední spánek by zase mohl způsobit lenost daného člověka po celý rok.

Po tomto dni pak následuje čtrnáct dnů, které jsou také plné tradic. V zásadě jde hlavně o navštěvování přátel a rodiny, dávání si požehnání do nového roku a užívání si společně dobrého jídla. Ostatně jak sám řekl Lucius, je nemožné během Jarního festivalu zhubnout. Myslím, že v tomto je to dost podobné našim vánočním svátkům.

Zdroj perexové fotografie: pixmac.cz

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář