oh

Kudy vede hokejová cesta k medaili?

Sport / 13.2.2014

První zápas proti Švédsku mohl mnoho napovědět jak o síle mužstva našeho, tak o síle favoritů letošních olympijských her.

Podruhé v historii olympijských her se hraje se systémem pouze tří základních skupin, kde v každé z nich soupeří čtyři týmy. Vítězové skupin postupují rovnou do čtvrtfinále. Ze zbylých týmů se utvoří takzvaná „supertabulka“, ve které se jednotlivé týmy seřadí dle počtu dosažených bodů. První tým z této tabulky taktéž postupuje rovnou do čtvrtfinále. Ostatní týmy se o zbylá čtyři místa poperou mezi sebou, a to tím způsobem, že druhý tým v „supertabulce“ bude hrát s devátým, třetí s osmým, čtvrtý se sedmým a pátý s šestým.

Čistě teoreticky tudíž nemusíte v základní skupině získat ani bod, a přesto si můžete (po zlepšení výkonů) pověsit na krk zlatou medaili. Je to však pouze teoretická hypotéza. Každý tým chce zápasy především vyhrávat. Posiluje to sebevědomí, při výhrách se necítí hráči zdaleka tak unavení a samozřejmě vyhráváte také pro vlastní fanoušky. V tak krátkém turnaji, jako je ten olympijský, je navíc znát opravdu každý zápas. Pokud reprezentace nepostoupí přímo do čtvrtfinále, bude muset hrát o zápas navíc a ten je určitě v nohách znát.

Nominace hráčů

TomasKaberle

Zasloužil si Tomáš Kaberle alias „Kabelka“ nominaci na OH?

Už soupisky před turnajem mohly leccos napovědět. Zatímco Kanada, Rusko či Švédsko jsou v zahraničí experty pasovány na jasné favority, Česká republika patří spíše k průměrným týmům her a zisk medaile by v zahraničí byl brán určitě jako mírné překvapení. Češi jsou však hokejový národ, a jelikož jsme si díky minulé výjimečné zlaté generaci zvykli na zisk medailí, očekáváme je znovu. Většina občanů tak někdy i slepě věří, že jsou cenné kovy samozřejmostí. Realita je trochu jiná, stačí si přečíst právě ony soupisky reprezentací a je nám jasné, či jasnější, že i bronz bude úspěch. Tento fakt odnáší trenér Hadamczik, který je za nominaci ČR zodpovědný. Trenér byl vystaven velké kritice za nominování hráčů jako Kaberle, Barinka, Krajíček, Novotný či možná Červenka. Především však proto, že se lidem zdála být soupiska ne tak silná jako v případě Kanaďanů. Bohužel však musíme konstatovat fakt, že právě favorité z Kanady, Ruska či Švédska prostě mají momentálně mnohem širší a kvalitnější kádr.

První vyhrání z kapsy vyhání

dresy_oh

Dvě sady dresů, ve kterých bude naše reprezentace na OH nastupovat.

Výše zmíněna fakta byla promítnuta do prvního zápasu, ve kterém nastoupil výběr Aloise Hadamczika. Po matném a zakřiknutém výkonu především v prvních dvou třetinách jsme podlehli Švédsku zaslouženě 2:4. Bohužel výše zmíněná fakta byla znát také na samotných hráčích, kteří si především zpočátku zápasu vůbec nevěřili, bylo vidět, že ze Švédska mají respekt. Zapomněli tak to úplně nejdůležitější, co ještě nebylo napsáno. Čechům se daří, když jim nikdo nevěří. Češi jsou mnohem kolektivnější než Rusové či Kanaďané. Hokej je týmová hra, a proto to musíme zúročit. Navíc rozdíly mezi našimi hokejisty a hokejisty z jiných reprezentací není takový, aby se nedalo vyhrát.  Jsme hokejová země a umíme se semknout a hráči to dokáží vycítit a pomáhá jim to.

Kam dál?

V následujících dvou utkáních musíme vyhrát nad týmy z Lotyšska a Švýcarska. Zápasy to rozhodně nebudou jednoduché, ale pokud chceme postoupit z nejlepšího druhého místa rovnou do čtvrtfinále, musíme se snažit. Cesta rovnou do čtvrtfinále je tou nejlepší, pokud budeme hrát onen osmifinálový zápas navíc, naše šance se značně snižují. Osobně pak fanoušky žádám, aby tým podporovali i v momentech, kdy se úplně nedaří, protože fandit pouze, když se vyhrává, umí každý. Ukažme, že jsme hrdí na své reprezentanty, a oni nám to jistě vrátí. Nasazením, bojovností, možná i hokejovou krásou a pokud bude trochu štěstí, tak třeba i tou vysněnou medailí.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Miroslav Jirásek

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.

Zanechte komentář