Bydlení jako v chaloupce

Design / 20.2.2014

Vraťte se s námi v čase a inspirujte se chalupářským stylem bydlení, které vám připomene prázdniny strávené u babičky.

Svět módy se obrátil vzhůru nohama a na mola se vrací starší retro a vintage kousky, které pamatují naše babičky. Ani v designu tomu není jinak a velkým trendem se v současné době stává bydlení v rustikálním a vintage stylu. Malebnost a útulnost takovýchto bydlení zaručeně chytne za srdce nejednoho fanouška moderního designu. Ačkoliv si to mnozí z nás neumí představit, i chalupářský interiér se dá do značné míry velice vkusně a moderně pojmout a zároveň zachovat jeho staromódní vizáž.

Typické prvky

Tomuto rustikálnímu interiéru lichotí především dřevěné řešení, nejlépe pak s prvky patiny. Za naprostý základ by se daly považovat dřevěné parkety nebo plovoucí podlahy s motivem tmavšího dřeva s hrubou, viditelnou texturou. Stejně tak dobře vám například v kuchyni poslouží i čtvercové dlaždičky hnědé barvy. Dalším důležitým prvkem mohou být i dřevěné zárubně u dveří nebo samotné dveře ze dřeva. K chalupářskému stylu se výborně hodí i neomítnuté zdi z kamene.

Nezapomeňte na doplňky s motivem levandule a proměňte váš byt do stylu provence. Zdroj: ikea.com

Nezapomeňte na doplňky s motivem levandule a proměňte váš byt do stylu Provence. Zdroj: ikea.com

TIP! Skříně ozdobte starým funkčním kováním.

Mějte na paměti, že celkový dojem z interiéru se zakládá na detailech. Až vyrazíte na nákupy, zaměřte se tentokrát na nábytek a dekorace především z nepříliš opracovaného dřeva, které může být pokryto lehkou patinou. Dekorace volte s rozvahou, využijte především proutěné koše, kožešiny, plechové nádobky s barevným nátěrem a odrazte se od zvířecích, květinových, puntíkatých, mozaikových, károvaných motivů. Nezapomeňte se vybavit legendární tzv. cibulovou keramikou.

Barevná nenáročnost

[two_third]

Dejte svému nábytku nový kabát a natřete jej speciální barvou tvořící patinu. Nátěr můžete i osmirkovat nebo jej záměrně odbýt.

[/two_third]

V dávných dobách se na barevné interiéry nebraly takové ohledy, jako je tomu dnes. Díky této pradávné jednoduchosti vám bohatě postačí, když si vymalujete stěny na bílo a proložíte interiér barevným nábytkem. Vyvarujte se tmavým odstínům a dejte příležitost zazářit pastelovým barvám v podobě modré, žluté, levandulově fialové a v malé míře i červené. Doporučujeme nemíchat tyto barvy dohromady, hrozí totiž riziko, že vám doma vznikne nepříjemný mišmaš, po kterém jistě netoužíte. Barvy, které se nebudou vzájemně rušit jako je písková, béžová, šedá či hnědá můžete kombinovat podle libosti, protože jde o barvy přírodního rázu a nebijí tolik do očí.

Světlé odstíny modré a proutěný nábytek vykouzlí tu správnou atmosféru. Zdroj: sxc.hu

Světlé odstíny modré a proutěný nábytek vykouzlí tu správnou atmosféru. Zdroj: sxc.hu

Moderní nádech přijde vhod

Zařídit si domov v chalupářském stylu není pouze o dřevu a parozích zavěšených na zdi. Mysleme také trochu moderně a snažme se vnést do takového domova svěží a mladistvý nádech. Materiálová rozmanitost samotnému dřevu rozhodně prospěje. Se dřevem si dobře rozumí jednobarevné lesklé povrchy, neopracovaný kov, keramika nebo kůže. Vyhněte se skleněným prvkům v domácnosti.

Dřevo jedním rázem zútulní váš domov. Zdroj: ikea.com

Dřevo jedním rázem zútulní váš domov. Zdroj: ikea.com

Inspirujte se několika vychytávkami, které zastupují vintage styl bydlení. Ať už se jedná o povlečení do ložnice, závěsy nebo jiné textilie, vyplatí se zariskovat a sáhnout po zajímavých geometrických motivech – pozor ale na barevnou kombinaci. Zrcadla oživte honosným, světlým rámem, který je typický pro velkolepá umělecká díla a kuchyň vybavte plechovými dózičkami, do kterých uložíte potraviny, ať už nemusíte nic pracně hledat.

Pro vintage dekorace nemusíte chodit daleko. Zabrouzdejte na www.fler.cz a kupte si kvalitní výrobek přímo z první ruky!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář