Don’t Starve

Technologie / 3.1.2013

Přežijte v záhadné divočině a neumřete hlady ve hře Don‘t Starve.

Dnes se podíváme na nejnovější dílo společnosti Klei Interactive. Toto vývojářské studio, které má za sebou díla jako například Shank a nebo Mark of the Ninja, tentokrát vsadilo na systém otevřeného světa, náhodné generace prostředí a zajímavého grafického stylu.

O čem hra je?

Stručně a jednoduše – neumřít hlady. A vlastně ani jakkoli jinak. Postavička jménem Wilson, kterou ve hře ovládáte je unesena démonem do zvláštního neprozkoumaného světa. V tomto světě se Wilson musí spolehnout na vlastní (tedy spíše vaší) intuici pro přežití a prozkoumat co nejvíce tuto záhadnou divočinu. Wilson je totiž vědec a vaše kroky, po sehnání si základních surovin a něčeho k snědku, povedou právě k sestavení „vědeckého stroje“ a odhalování nových návodů k sestavení více užitečných věcí. Dojde i na kouzla, alchymii a ochočování zvířat.

ss_9b26325931de3570f76c0a60d072d49074f60e06.1920x1080

Váš postup hrou samozřejmě ztěžuje Wilsonův žaludek, neboť má zkrátka několikrát denně hlad (ukazatel hladu je hned pod ukazatelem zdraví) a proto se ujistěte, že s sebou vždy nesete alespoň něco málo (lesní plody, mrkve, maso) k udržení Wilsona naživu. Věc, která je ale ve hře ještě mnohem smrtonosnější než hlad, je tma.  Ano, ve hře se střídá den a noc, a pokud si v podvečer nerozděláte oheň a budete se jen tak toulat nocí, věřte, že během pár chvil posloužíte jako potrava vy. Stejně tak musíte na monstra dávat pozor i ve dne, ale ve většině případů se jim dá utéct, popřípadě pokud jste vyzbrojeni, porazit.

Grafika, hratelnost, závěr

Jak jste si už jistě všimli, Wilsona ovládáte z ptačího pohledu, v kompletně 2D prostředí. To je, stejně jako v populárním Minecraftu, celé náhodně generované. Stejně platí i fakt, že pokud zemřete, začínáte úplně od začátku. Naštěstí postup ve hře není nijak moc zdlouhavý, nicméně hlavní je, vydržet naživu co nejdéle. Hra na víc jak pět herních nocí vás už bude stát poměrně dost času a úsilí. Tedy pokud nejste dostatečně opatrní.

Výtvarný styl celé hry je povedený, trochu jako z filmu o Sweeney Toddovi – pochmurný, vybledlý, s tajemnou atmosférou. Hudební doprovod hře taktéž padne.

Na závěr ještě stojí za zmínku fakt, že hra je vyrobena primárně jako aplikace do prohlížeče Google Chrome, takže například ve Firefoxu nebo Opeře ji zkrátka nespustíte. Hra se ale dá zakoupit i na Steamu a hrát samostatně. Pokud chcete Don´t Starve vyzkoušet, hra nabízí právě v prostředí Google Chrome 15 minut hraní (v rámci jednoho života, lze opakovat kolikrát chcete) zdarma.

15 minut zdarma + možnost koupě – http://www.dontstarvegame.com/play.html

Don´t Starve na Steamu – http://store.steampowered.com/app/219740

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentářVaše názory

  • Adiira

    Co mám dělat, když mě to nechce pustit do hry bez registračního klíče?