Klára Zakopalová perex

Češky ve Fed Cupu přemohly i španělské počasí a jsou v semifinále

Sport / 11.2.2014

Čtvrtfinálové bitvě se Španělskem nepřálo počasí, a tak Češky vydřely postup až třetí den v tenisovém maratonu.

Pošesté za sebou se české tenistky podívají minimálně do semifinále Fed Cupu, přitom postup se nerodil vůbec lehce. Kapitán Petr Pála se musel ve Španělsku obejít bez světové šestky Petry Kvitové, která onemocněla na turnaji v Paříži. Na pozici české jedničky ji tak měla nahradit Lucie Šafářová, která ovšem díky deštivému a chladnému počasí v Seville nastydla.

Klára Zakopalová

Klára Zakopalová byla v pozici týmové jedničky.

Déšť poznamenal úvodní zápasy

Do úvodní dvouhry tak nastoupila Barbora Záhlavová-Strýcová. Zápas proti Carle Suárezové se protáhl kvůli dešti na více než pět hodin a nakonec skončil vítězstvím španělské jedničky 6:4, 6:1. Pořádat únorový zápas pod širým nebem se neukázalo jako šťastné řešení. Déšť protáhl úvodní duel, a protože po jeho skončení už byla tma, byl další zápas odložen na druhý den. „Bylo vidět, že zvlhlá antuka svědčí její hře daleko víc než mému pojetí tenisu,“ řekla po utkání Záhlavová-Strýcová.

V nedělním utkání Kláry Zakopalové proti Marii-Terese Torrové viděli diváci jen dvanáct gamů, když se za stavu 6:4 a 2:0 pro českou tenistku opět přerušovalo. Počasí se ovšem ten den už nezlepšilo, a tak se čtvrtfinálový souboj protáhl do třetího dne. České tenistky ironicky poděkovaly mezinárodní federaci na facebooku fedcupového týmu: „Děkujeme ITF za to, že si můžeme první týden v únoru zahrát v Evropě venku… 10 stupňů, bez světel a bez halového kurtu!!!“

Zakopalová hrála dva zápasy za sebou

Dohrávané utkání začalo již v 10:00 a česká hráčka do něj vůbec nevstoupila dobře. Kdyby neměla ve druhém setu náskok 2:0 z minulého dne, dostala by dokonce „kanára.“ Šest prohraných gamů za sebou ji ale nepoložilo a v rohodujícím setu vyhrála 6:1.

Po výhře měla Klára Zakopalová ovšem jen 35 minut na rekonvalescenci a už zase stála na kurtu. V souboji týmových jedniček proti ní stála světová sedmnáctka Carla Suárezová. Ta se v prvním setu nemohla dostat do hry a rozehraná soupeřka ho vyhrála snadno 6:1. V další fázi už se ale na Češce začala čím dál více projevovat únava a další dva sety prohrála 3:6. Španělky tak vedly 2:1.

Lucie Šafářová

Uzdravená Šafářová vybojovala bod.

Šafářová vyrovnat zvládla

Poslední dvouhra svedla dohromady uzdravenou Lucii Šafářovou a Silvii Solerovou. První set ovládla domácí hráčka a s českými postupovými nadějemi to nevypadalo nejlépe. Šafářová ovšem zabojovala a další dva sety vyhrála. Zápas který skončil 6:4, 1:6, 3:6 zakončila Španělka dvojchybou.

Rozhodla čtyřhra

Do rozhodující čtyřhry nastoupil pár Hlaváčková, Záhlavová-Strýcová a Suárezová, Solerová. Poté, co si oba páry několikrát vzaly podání, dospěl první set až do tie breaku. V něm česká dvojice dokázala odvrátit dva setboly a vyhrát 9:7. Výhra prvního setu je psychicky podpořila a za stavu 3:3 už Španělky k ničemu nepustily a vyhrály 7:6, 6:3.

Semifinále s Itálií

Český výběr tak porazil po boji Španělky 3:2 a postoupil do dubnového semifinále, kde změří síly s Itálií. Postupové oslavy si nemohly vychutnat přímo ve Španělsku Klára Zakopalová ani Lucie Šafářová, které už během čtyřhry zamířily na letadlo do katarského Dauhá. Tam je hned následující den čekal zápas turnaje WTA, a kdyby nepřijely včas, čekala by je pokuta 7500 dolarů.

Španělsko – ČR 2:3

Suárezová – Záhlavová-Strýcová 6:1, 6:4
Torrová – Zakopalová 3:6, 6:2, 1:6
Suárezová – Zakopalová 1:6, 6:3, 6:3
Solerová – Šafářová 6:4, 1:6, 3:6
Suárezová, Solerová – Hlaváčková, Záhlavová-Strýcová 6:7 (7), 3:6

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons