Pořádný kus Masa v Rubínu

Divadlo Kultura / 7.3.2014

Malostranská komorní scéna připravila tentokrát pro své věrné zcela nevegetariánskou porci zábavy.

Jedná se o hru nejslavnějšího současného slovenského autora Viliama Klimáčka, kterou napsal přímo pro A studio Rubín. Po vyšplhání se do nejvyšších pater rubínského hlediště se nám naskytl pohled na stříbrný závěs, kterým bylo jeviště zahaleno, a naše slechy potěšil chraplavý hlas Meat Loafa (jak tematické!) se svou věhlasnou I would do everything for love.

Stříbrný závěs krom okrasné funkce posloužil též jako pozadí pro blikající stroboskop, který simuloval magnetofon, tedy rádiové vysílání moderátorky namluvené Halinou Pawlowskou. Tento moment se během představení několikrát opakoval, čímž jednak pěkně celé představení porcoval, a také posloužil hrajícím jako pauza pro změnu kostýmů či scény.

Hra začíná

Po večerních zprávách rádia Expres stříbrný závěs konečně odhalil své taje – ocitáme se ve skromném bytě dvou dívek, které se právě připravují na pohovor, respektive na nejhorší možnou verzi pohovoru, kdy zaměstnavatel předpokládá velmi detailní znalosti o daném oboru (oblíbený způsob podávání kávy na dvoře Marie Terezie) a zároveň řešení složitých rovnic do deseti vteřin. Tím se dostáváme ke klíčovému tématu celé hry, kterým je nezaměstnanost absolventů, tedy velmi aktuální problém hýbající společností i návštěvníky rubínského studia.

Příprava na pohovor. Zdroj: astudiorubin.cz

Příprava na pohovor. Zdroj: astudiorubin.cz

Byť se – v případě těchto dívek – jedná o vysoce kvalifikované uchazečky; jedna umí plynně tři jazyky, druhá je nejlepším absolventem hudební akademie, nemohou najít zaměstnání, ani to poměrně ponižující, jakým je obchodní zástupce. Nakonec přijmou dělnickou mechanickou stereotypní práci u pásu, jejíž zoufalou náplň režisér Jan Frič ztvárnil vskutku doslova – na herečky bliká studené modré světlo, v pozadí hraje rádoby optimistická hudba a ony přesnými úspornými pohyby přendávají jakési předměty z jedné krabice do druhé.

Jen květákem člověk nemůže být živ

Maso se hra nejmenuje náhodou – tento leitmotiv se hrou táhne hned od úvodní písně až po závěrečnou pointu. Vtipné je, že obě dvě dívky jsou původně vegetariánky, právě z důvodu soucítění se zvířaty. Po nastoupení do jejich prvního – velmi špatně placeného – zaměstnání však záhy zjistí, že kabanos je mnohem levnější než vegetariánské sushi. Katarzí prochází i jejich vztah, tmavovláska by pro svou nejmilejší přítelkyni Kláru (do které je i zamilovaná) udělala všechno, což se o jmenované rozhodně říci nedá.

Co je člověk ochoten udělat pro svou lásku

Klára sice nechce utírat zadky malým dětem, protože přece hraje na klavír, ale zároveň není ochotna splnit úchylné požadavky věhlasného maestra, které po ní na pohovoru vyžaduje. Její spolubydlící chová ke Kláře naopak natolik láskyplný cit, který ji nejenom žene za dirigentem s přímluvou, dokonce je ochotna splnit jeho podivné pokyny (propíchnutí jeho bradavek spínacím špendlíkem od téměř nahé uchazečky), čímž zajistí místo Kláře coby klavírní virtuózce a zároveň sobě v obchodním oddělení.

Maestro. Zdroj: astudiorubin.cz

Maestro. Zdroj: astudiorubin.cz

Prokletá zkušební doba

Vše se tedy nyní může jevit jako happyend – dívky mají práci, která je baví, naplňuje, kde mohou uplatnit znalosti z vysoké školy (kdo z nás to může říct?) a která je navíc i dobře živí. Jenže mají úchylného staršího šéfa, jenž je ochoten prodloužit dámám zkušební dobu na neurčitou, pokud tyto splní jeho poslední přání

Věděli jste, že pokud sníte kousek z masa velmi talentovaného člověka, např. umělce, kus jeho nadání přejde prostřednictvím rozžvýkaných soust i do vás? A věděli jste, že potom může být tento mnohem talentovanější než vy, kteří jste absolventi konzervatoře s nejlepšími výsledky?

Zdroj perexové fotografie: astudiorubin.cz

Název: Maso
Autor:
Viliam Klimáček
Divadlo:
A studio Rubín
Premiéra:
28. 1. 2014
Režie:
Jan Frič
Herecké obsazení:
Rudolf Stärz, Julie Goetzová, Eva Josefíková a Halina Pawlowská ze záznamu
Cena: 120 – 190 Kč

Zdroj perexové fotografie: astudiorubin.cz

Hana Bulejová

Zanechte komentář