Sobotkova vláda. Zdroj:vlada.cz

Nejdůležitější lidé Sobotkovy vlády – II. díl

V obraze / 11.2.2014

V minulém článku jsme představili premiéra Sobotku a šéfy nejvýznamnějších resortů. Dnes přijdou na řadu další tři jejich kolegové.

Ministr obrany Martin Stropnický přejímá svůj resort. Zdroj: vlada.cz

Ministr obrany Martin Stropnický přejímá svůj resort. Zdroj: vlada.cz

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

Kromě herecké a režisérské kariéry stihl Martin Stropnický zabodovat i v oblasti diplomatické a nyní ve vládě. Do nového pracoviště si dovedl jak svůj externí tým, tvořený např. advokátem Václavem Láskou či šéfem Transparency International, tak i nové náměstky na nejvyšší pozice. Na otázku, co by chtěl vykonat jako ministr obrany, odpověděl již zažitou mantrou stabilizace úřadu po minulých vládách, ale zároveň i touhu podpořit zahraniční vojenské mise.
Stropnický byl jediným z ministrů, kterého se zdráhal prezident jmenovat kvůli údajné nedostatečné odbornosti. Nakonec s tímto argumentem neuspěl.


Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO)

Ministryně Věra Jourová je v nové práci plna optimismu. Zdroj: vlada.cz

Ministryně Věra Jourová je v nové práci plna optimismu. Zdroj: vlada.cz

Dalo by se říci, že čerstvá právnička a kulturní teoretička Věra Jourová na ministerstvu pro místní rozvoj povýšila, protože právě tam pracovala jako náměstkyně v letech 2004 až 2006. Do funkce ministryně byla nominována za hnutí ANO, dříve byla členkou ČSSD a dvakrát kandidovala za Evropskou demokratickou stranu.
Sama Jourová se ve funkci ministryně musí potýkat i s vlastními problémy, kterými jsou nedořešené závazky její firmy vůči státu, které podnikatelka sama přiznala. Dá se očekávat, že lídr hnutí ANO Andrej Babiš dohlédne na svou vládní kolegyni, aby dala věci do pořádku, protože sám navrhoval za obdobné prohřešky až pětimilionovou pokutu.
Na ministerstvu se chce bít za to, aby „správa naší země lidi méně zatěžovala a více pomáhala.“

Ministryně Marksová Tominová je v otázkách rovnosti nejen pohlaví nekompromisní. Zdroj:vlada.cz

Ministryně Marksová Tominová je v otázkách rovnosti nejen pohlaví nekompromisní. Zdroj:vlada.cz

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD)

Dlouholetá sociální demokratka se dlouhodobě angažuje v tématech genderové rovnosti, rodiny a právech menšin. Na ministerstvo vkročila s vizí zrušení druhého pilíře penzijní reformy a přípravy reformy nové, ovšem prozatím bez konkrétního návrhu na provedení. V orgánech státní správy chce prosadit stejné finanční ohodnocení mužů a žen, dále chce zvýšit důchody o 230 korun.
Stejně nako její kolegyně Věra Jourová má i ona mouchy ve vlastním podnikání. Firma, v jejímž předsednictvu Marksová Tominová sedí, má vyplatit úřadu práce (který nyní rovněž spadá pod Marksovou Tominovou jakožto ministryni) 20 milionů korun.

Úplné znění koaliční smlouvy mezi stranami ČSSD, KDU-ČSL a hnutím ANO můžete včetně videozáznamu slavnostního podpisu nalézt na stránkách ČSSD.

Zdroj perexové fotografie: vlada.cz

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář