Valletta

Malta vás uchvátí svou pestrostí

Cestování / 25.2.2014

Vydejte se s námi do nejmenší země Evropské unie a poznejte rozmanitost tohoto okouzlujícího ostrova.

Dnes budou naše kroky směřovat ze zasněžených vrcholků Alp na vyhřátý ostrov ve Středozemním moři. Ano, naším dalším cílem je ostrovní stát Malta. Díky své strategické poloze byla Malta důležitým dopravním uzlem už od nepaměti, a jelikož se rozkládá na půli cesty mezi Itáliíseverní Afrikou, byla během staletí osídlena různými skupinami obyvatel, z nichž každá zde zanechala své dědictví.

ostrov Gozo

Ostrov Gozo není turisty tak navštěvovaný jako Malta. Zdroj: foter.com Never House

ZAJÍMAVOSTI

  • na Maltě se jezdí vlevo
  • rozvod je na Maltě zákonem zakázán
  • Malťané mohou pít alkohol již od 17 let, kouřit v uzavřených prostorách je ale zakázáno

Maltská republika sestává ze třech ostrovů – Malta, GozoComino. Lidskou rukou téměř nedotčený ostrov Gozo je asi čtyřikrát menší než Malta a obecně je zde méně rušno než na hlavním ostrově. Comino je ostrov nejmenší, jeho rozloha činí pouhé tři kilometry čtvereční. Nachází se zde jediný hotel a lidé jej obývají pouze během turistické sezony. Svými skalnatými zálivy vábí především potápěče.

Co se historie týče, do roku 1964 patřila Malta pod britskou správu. Některé britské zvyky a tradice se zde udržely až dodnes, včetně angličtiny, která zde poměrně hluboce zakotvila. Díky tomu je Malta vyhledávanou destinací nejen dovolenkářů, ale i studentů, kteří sem přijíždějí za studiem angličtiny. Vedle angličtiny je zde úřední řečí maltština, která je směskou mnoha afrických a starých asijských jazyků.

Do hlavního města

Naší první zastávkou bude maltská metropole Valletta, vtěsnaná do malého výběžku ostrova Malta.  Samotná Valletta má pouhých sedm tisíc obyvatel, ovšem celou aglomeraci, která dnes již víceméně splynula v jedno město, obývá kolem sto tisíc obyvatel. Pravděpodobně nejvýznačnější památkou Valletty je chrám sv. Vavřince s dominantní kupolí a katedrála sv. Jana zasazená do malebných úzkých uliček. Od městské brány se táhne Třída Republiky, která ústí do pevnosti Elmo – pevnosti, kterou nechal vystavět řád maltézských rytířů po příjezdu na Maltu.

Katedrála sv. Jana

Exteriér Katedrály sv. Jana nepůsobí příliš okázale. Zdroj: foter.com

Zaposlouchejte se do tichého města

Přibližně dvanáct kilometrů na západ od Valletty se rozkládá malé městečko Mdina, které bylo hlavním městem ostrova až do 16. století, avšak jeho historie sahá až do dob 2. tisíciletí před Kristem. Město bylo postaveno na pahorku uprostřed ostrova a dodnes je obehnáno mohutnými hradbami. Až se propletete úzkými křivolakými uličkami do centra města, jistě vás uchvátí překrásná katedrála sv. Pavla. Ve městě je zakázán automobilový provoz, což je možná jedním z důvodů, proč se Mdině přezdívá tiché město.

Mdina

Úzké uličky ve městě Mdina ve vás evokují pocit dávno minulých dob. Zdroj: foter.com CyprusPictures

Nejstarší stavby světa

Dalším lákadlem turistů jsou megalitické stavby, kterých tu najdeme opravdu požehnaně. Jejich vznik se datuje do období 4. tisíciletí před naším letopočtem a jsou dokonce starší než pyramidy v Egyptě. Jaký byl účel těchto staveb, není dodnes známo, ale zřejmě se jednalo o stavby zasvěcované bohům.

megality na Maltě

Na Maltě najdeme desítky megalitických staveb. Zdroj: foter.com ramonbaile

Pokud se chystáte na dovolenou na Maltu, nestravte ji celou jen u moře a okuste alespoň nějaká místa z tohoto magického ostrova.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, MacUK

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář