Úhrada antikoncepce – z čí kapsy?

Vztahy / 16.5.2014

Je starost o antikoncepci a její úhrada pouze záležitostí ženy? K sexu a intimnostem jsou zapotřebí přece vždy dva!

Placení ve vztahu je věc poměrně ošemetná, každý má jiná očekávání, jak by to s dělením nákladů mělo vypadat. Obecně vzato pro jednu ženu by bylo prohřeškem, že za ní její protějšek nezaplatil útratu v restauraci, druhá by se skoro urazila, kdyby za ni muž naopak zaplatit chtěl.

Přečtěte si také: HA mě málem zabila!

Je to dáno i tím, na co jsme byli ve vztazích zvyklí a jací jsme ze své podstaty, své staré návyky si vlečeme s sebou jako kouli u nohy a vrháme se s nimi do dalších, nových vztahů, kde je s radostí praktikujeme.

Chránit se je opravdu třeba. Když pomineme zdravotní stránku věci a přejdeme k té ekonomické, každý si umí spočíst, že náklady na hormonální antikoncepci či kondomy jsou nižší než náklady na kočárek, vybavení pro dítě a plíny.

Který z partnerů by měl nést zodpovědnost za úhradu ochrany před nechtěným otěhotněním na svých bedrech? A vypovídá to, kdo vytáhne peněženku první, něco o vztahu jako takovém? 

Pokud hovoříme o hormonální antikoncepci, muži se mohou ohradit tím, že to děláme pro sebe, že antikoncepce jako taková má na někoho pozitivní účinky v podobě lepší pleti, plnějších ňader či menších menstruačních bolestí.

Ale ruku na srdce, o tohle se muži s velkou pravděpodobnosti nezajímaví, tudíž o tom ani nevěděli, tedy až doteď. A co pánská ochrana? Jak ženy přistupují k nákupu kondomů? Je to pouze pánská záležitost?

Kdo by měl platit za ochranu? Zdroj: Photl.com

Kdo by měl platit za ochranu? Zdroj: photl.com

V redakci i mimo ní jsem se zeptala:

Jak to vidíte vy? Kdo by měl za antikoncepci platit a proč?

Strhla se celkem zajímavá diskuze, prahnete po odpovědích? Tady jsou!

A jak se podělíte o úhradu ochrany vy? zdroj:photl.com

A jak se podělíte o úhradu ochrany vy? Zdroj: photl.com

Obecně jsme se v redakci shodli, že nelze srovnávat vztahy na jednu noc a nahodilé známosti se vztahy dlouhodobými. Že od délky a kvality vztahu se přístup k těmto záležitostem jednoznačně odvíjí.

To, že úhrada ochrany souvisí s vážností vztahu a stojí na vzájemné domluvě  a dobré komunikaci ve vztahu potvrzuje také editorka Alice, která říká:  „Nemyslím si, že by měl být nějaký důvod, proč by žena nemohla koupit kondom, stejně tak jako muž přispět na pilulky. Důležité je, aby se na tom dohodly obě strany tak, jak jim to vyhovuje. Jako se vším.“

Užívání hormonální antikoncepce je každodenní zodpovědnost. zdroj: foter.com

Užívání hormonální antikoncepce je každodenní zodpovědnost. Zdroj: foter.com

S tím, že se můžete setkat také s mužským postojem, že ochrana je automaticky věc ženy, ví své editorka Kristýna. „Bohužel jsem se setkala i s případy, kdy otázka ‚bereš prášky‘ byla položena v moment, kdy bych chtěla teda vidět, co by se stalo, kdybych odpověď zněla ne. Někteří chlapi to bohužel berou automaticky jako samozřejmost, že tohle je starost žen a je to pro ně pohodlnější,“ uzavírá.

„Já jsem to nikdy nějak neřešil, pokud chtěla partnerka přispět, přispěl jsem. Kondomy si ale vždycky kupuju sám, holka se mě nikdy nezeptala, jestli mi má přispívat, ani bych to nechtěl a nic si od ní nevzal,“ říká Martin.

„Ještě než  jsme spolu začali žít, dával mi přítel vždy sám od sebe půlku. Nikdy jsem to nežádala, ale on to podle všeho bral jako naprosto přirozenou věc. A já upřímně taky. Používat kondomy, tak je taky úplně běžně kupuji a nepřemýšlím nad tím, že je používají pouze muži, výhody z toho plynoucí se snad týkají obou partnerů, no ne?“ uzavírá diskuzi svým názorem šéfredaktorka Silvie.

Názory z naší redakce se dají shrnout do tohoto závěru: vše je o tom komunikovat a domluvit se mezi sebou. Neexistuje univerzální šablona pro to, jak se chovat ve vztahu v souvislosti s úhradou ochrany. Ochrana se týká obou, stejně jako komunikace o ní. Takže mluvte, je lepší se na všem dopředu domluvit a nestydět se, než napravovat zkázu vzniklou špatnou komunikací, a to například i v podobě nechtěného těhotenství.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář