Recenze: Kulturní diář od papelote

Kultura / 10.2.2014

Diářů není nikdy dost a vždy je třeba pečlivě vybírat. My vám přinášíme recenzi na jeden vskutku neobyčejný kousek – Kulturní diář od českého papírnictví papelote. 

Papelote je české papírnictví, které si od svého založení stále získává větší a větší oblibu, protože jeho výrobky zkrátka mají styl, hezky se s nimi pracuje a vždy se najde nějaká vychytávka, která je činí neobyčejnými. Po produktech této značky jsem pošilhávala dlouho, nakonec se mi do rukou dostal velice sofistikovaný a příjemný Kulturní diář. A rozhodně nezklamal.

papelote (šp.) 1. odřezek, nepotřebný kus papíru, 2. papírový drak

O českém papírnictví papelote toho moc nevíte? Podívejte se do našeho článku nebo na webové stránky společnosti.

Neobvyklý žlutý design

Praktická kapsa vybízí k uchovávání taháků i vstupenek.

Praktická kapsa vybízí k uchovávání taháků i vstupenek.

Zapomeňte na zářivě barevné diáře, které obvykle vídáte na regálech obchodů nejčastěji. Kulturní diář je zcela osobitou záležitostí. Vyrábí se ve třech různých variantách, liší se potiskem desek, i když všechny tři jsou laděny do žlutých odstínů, a to jak zvenku, tak zevnitř. Diář má desky z pevného černého kartonu a příjemnou kroužkovou vazbu, která umožňuje snadné listování, listy nepadají, hřbet se nijak neničí, zkrátka ideál. Osobitost však diáři dodává až venkovní dvouvrstvý obal s jednoduchým černobílým potiskem fotografií, starých lístků do kina, trsátka nebo lžičky. Atmosféra je tak od klasiky diametrálně odlišná už v okamžiku, kdy sešitek vezmete do ruky.

Tvůrci diáře měli také geniální nápad – vnější plastové desky, které celou drobnou knížečku s rozměry 11 x 15 cm chrání, mají vpředu i vzadu praktickou kapsu, do které si můžete zastrčit papíry s poznámkami, jízdenky nebo třeba stylově vstupenky do kina či divadla. Deskám se tedy nemůže nic stát a vy si ještě můžete pochvalovat, že máte všechno stále při ruce.

Obálka vskutku umělecká - pohled na desky zezadu i zepředu.

Obálka vskutku umělecká – pohled na desky zezadu i zepředu.

A co najdeme uvnitř?

Vlastně až poté, co diář otevřete, si uvědomíte, v čem je vlastně tak hrozně speciální. Kulturní diář totiž vznikal ve spolupráci s portálem kulturissimo.cz a díky tomu je v něm přehled nejrůznějších kulturních akcí na celý nadcházející rok. Příslušné zkratky odkazují na koncerty, výstavy, divadelní premiéry, filmy, taneční akce nebo obecně kulturní festivaly. Nečekejte, že vám diář poví vše, tolik prostoru zde není.

Každá dvojstrana pokrývá celý týden. Vlevo jsou obyčejné prázdné kolonky, na každý den je zde políčko velikosti cca 10 x 2 cm, takže žádné velké zápisky, ale pro ty, kteří jsou struční, stačí bohatě. Naproti je vždy přehledně zaznamenáno, kdo má zrovna svátek, a jinak je políčko věnováno ten den konaným akcím. Najdete zde vždy název a místo konání, popřípadě do kdy akce trvá, samozřejmostí je zařazení do výše nastíněných skupin. Každý řádek je pak  žlutě obarven, což je jediný barevný prvek diáře. Pokud se zrovna nic kulturně zajímavého neděje, políčko zůstává prázdné a je plně k dispozici vám a vašim zápiskům.

Kulturní diář vypadá moc hezky i přesto, že si zachovává jednoduchý design.

Kulturní diář vypadá moc hezky i přesto, že si zachovává jednoduchý design.

Běžné stránky jsou pak čas od času prokládány reklamními. Ale neděste se. Tyto stránky mají asi dvoutřetinovou velikost, jsou z šedého, trochu pevnějšího papíru a reklama je vždy nějak související a navíc příjemně graficky zpracovaná. Díky vloženým stránkám se tedy můžete dozvědět třeba o nakladatelství ODEON, kulturním čtrnáctideníku A2 nebo orchestru BERG. Na druhé straně je pak opět místo na vaše poznámky.

ČTĚTE TAKÉ: Recenze na denní diář BRIK

Příjemné detaily

V papelote myslí na všechno. I štítek s adresu měl zkrátka šmrnc.

V papelote myslí na všechno. I štítek s adresou měl zkrátka šmrnc.

Diář si vždycky zamilujete kvůli drobným detailům, které vás nadchnou. Zde to může být třeba kvalitní, pevný, lehoučce nažloutlý papír. Nebo jednoduchá úvodní stránka, kde si kromě klasického jména a příjmení můžete zaznamenat také svou oblíbenou hudbu, knihu, film či umělce. Třeba taky plánovací kalendář, který vám poskytne přehled až do konce roku 2015, jednoduchá světlá záložka, která se postará o to, abyste vždy otevřeli diář na správné straně.

Pro všechny psavce jsou pak na konci diáře připraveny stránky na poznámky o výstavách a dalších kulturních akcích, které v diáři nenajdete. A když budete hledat další informace o těch, co v diáři jsou, pomůže vám seznam institucí, které je zaštiťují, i s adresami jejich webových stránek. Mě však nadchla hlavně spojovačka na úplném konci. Vždy jsem ráda v dětských časopisech podle čísel propojovala tečky a těšila se, co vznikne. O kouzlo okamžiku vás nepřipravím, to už si musíte vyluštit sami.

Závěrečné zhodnocení? Jděte do toho, rozhodně. Pokud jste kulturně založení a chcete mít přehled o tom, kde, kdy, co a jak, kulturní diář od papelote je pro vás tím pravým pomocníkem, který vás nikdy nenechá ve štychu!

Zdroj fotografií: Kateřina Stupková, Generace 21

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář