Vznést se do oblak a přitom zůstat nohama na zemi – nejen o tom je letecké modelářství

Sport / 2.3.2014

Letecké modelářství má v Česku dlouholetou tradici. Vyžaduje pečlivost, nadšení a trpělivost, ale výsledky stojí za to. 

Mezi modeláři sdruženými ve Svazu modelářů České republiky mají právě ti letečtí nejpočetnější zastoupení. Čeští letečtí modeláři stojí už desítky let na stupíncích vítězů mistrovství Evropy i světa.

Příležitost pro každého

Láká i vás létat zprostředkovaně? Pohroužit se do tajů stavby letadel, vznášet se s nimi výš a ještě výš, naučit se provádět s nimi neuvěřitelné kousky? Porozhlédněte se kolem sebe, registrované kluby jsou po celé republice, takže určitě ve svém okolí nějaký najdete. Letecké modelářství se dělí na desítky kategorií, výběr je opravdu široký – od jednoduchých házedel po rádiem řízené akrobatické speciály a precizně postavené makety.

Umět tak létat. Zdroj: Radim Hoblík

Umět tak létat. Zdroj: Radim Hoblík, lmk-pavlikov.estranky.cz

Jen si vybrat…

Základních kategorií leteckého modelářství je pár, dělí se pak ale do velkého počtu podkategorií.  Mezi volné patří větroně, kluzáky, házedla a podobné. Upoutané modely se ovládají dvěma lanky, pilot tak má stálý kontakt s letadlem. Letadlo může létat pouze v polokouli kolem pilota. RC motorová jsou rádiem řízená letadla. Pilot je ovládá pomocí vysílačky. Do této kategorie se řadí i akrobatické speciály. Při soutěžích akrobatických speciálů se hodnotí předem stanovená trajektorie a provedení jednotlivých figur.

Soutěž maket

Při soutěžích maket probíhá hodnocení i na zemi. Zdroj: lmk-pavlíkov.estranky.cz

Kategorie RC větroňů nevyužívá síly motoru a let je tak více ovlivněn povětrnostními vlivy, je to takový malý boj s přírodou. Makety mohou být považovány za královskou disciplínu. Stavba maket vyžaduje velkou pečlivost, při soutěžích se totiž nehodnotí pouze samotný let, ale také shoda makety s předlohou. Makety jsou totiž zmenšeným modelem skutečného letadla.

… a začít

Zaujalo vás létání? Chcete mít svoje vlastní letadlo, stát se skutečným pilotem a brázdit oblohu? Není nic jednoduššího než najít si svůj klub a vyrazit pro radu. Určitě vám rádi pomůžou a do všeho vás zasvětí. Jen jedno malé upozornění na závěr. Letecké modelářství je neobyčejně návykový koníček. Začnete s jedním letadlem a najednou máte letadlo ve skříni, letadlo na skříni, na stole, na chodbě, ve vaně… Nejdříve létáte sami a pak se k vám postupně připojí polovina rodiny. Destinaci dovolené si začnete vybírat podle toho, kde se zrovna koná letecká soutěž, nebo tam, kde je aspoň zajímavé letiště nebo letecké muzeum.

Co všechno se dá s letadlem zvládnout? Podívejte se s námi

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Jan Doubrava

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář