Německo: sen většiny českých fotbalistů

Sport / 15.2.2014

Autor:

Máme mnoho českých fotbalistů, kteří hrají německou Bundesligu. Jak bojují v obrovské konkurenci? A hrají podle představ?

Německá Bundesliga patří k těm nejoblíbenějším štacím českých fotbalistů. V porovnání s ostatními soutěžemi počet českých zástupců v Bundeslize jasně dominuje a mohou za to především dva faktory. Prvním z nich jsou peníze. Německo stále patří k těm státům, kde se s ekonomickou krizí úspěšně bojuje, tudíž tamní kluby jsou schopny nabídnout českým fotbalistům takové platové podmínky, které hráč většinou bez ostychu přijme.

Druhý faktor je čistě geografický. Německo je vzdálenostně velmi přijatelné, mají stejné klima a podobný životní styl. Nejde o nějakou exotiku, kde se člověk musí delší dobu adaptovat a kde podmínky pro život dělají hráčům starosti. Dnes v první Bundeslize hraje 13 českých zástupců a v budoucnu může počet i nadále růst. Je ale dobré připomenout, že v německých klubech je obrovská konkurence a ne každý hráč si s ní dokáže poradit. Jak jsou tedy na tom čeští hráči?

České trio z SC Freiburg

Freiburg je město ležící na jihu Německa u francouzských hranic. Sídlí zde fotbalový SC Freiburg a jeho barvy hájí trojice Čechů Vladimír Darida, Václav Pilař a Pavel Krmaš. Nejedná se přímo o velkoklub, ale spíše o provinční klub pro výchovu hráčů. Minulá sezona jim vyšla natolik, že si zajistili účast v Evropské lize.V této sezoně jim hrozí sestup z nejvyšší soutěže, což by znamenalo velký neúspěch a přehodnocení svých vlastních vizí.

Mega Solar Arena: domov SC Freiburg

Mega Solar Arena: domov SC Freiburg.

Pomoci k odvrácení neúspěchu by měl Darida, kterého Freiburg v září 2013 koupil z Viktorie Plzeň za 150 milionů korun a moc si od něj slibují. Zatím vinou zranění nezasáhl do mnoha zápasů, ale vždy, když byl připraven, nastoupil v základní sestavě a podal solidní výkon. Pilař s Krmašem mají přeci jenom těžší pozici. Rotují mezi základní sestavou a lavičkou náhradníků. Pilař je ve Freiburgu na hostování z Wolfsburgu a po ročním zranění se pomalu dostává do zápasového tempa.

Další české trio z Norimberku

1. FC Norimberk je na tom podobně jako SC Freiburg. Mají stejně bodů, hrozí jim sestup z nejvyšší soutěže a také za ně hrají tři zástupci českého fotbalu, Adam Hloušek, Tomáš Pekhart a nově i Ondřej Petrák, který v do Norimberku přestoupil před několika týdny ze Slavie Praha. První zmiňovaný Hloušek má nejlepší pozici. V této sezoně se trefil už třikrát a nastupuje pravidelně v základní sestavě. Pekhart se trápí. Nastupuje jen sporadicky a brzy možná změní dres.

Kde se nachází bundesligové kluby?

Kde se nachází bundesligové kluby?

Kadlec okouzlil Německo, ale prozatím zhasnul

Můžeme si všimnout jedné zajímavosti. Většina českých hráčů hraje v Německu v klubech ze dna tabulky. Václav Kadlec není výjimkou. Jeho Frankfurt také bojuje o záchranu v nejvyšší soutěži. Kadlec po svém příchodu ze Sparty Praha předváděl úctyhodné výkony, které pečetil čtyřmi brankami. Ale jak rychle jeho výkony přišly, tak také rychle odešly a poslední čtyři zápasy se na hřiště vůbec nepodíval a v následujících zápasech nemusí žádná změna přijít.

Polák a Morávek mají trable se zraněním

Petr Jiráček na sebe poprvé upozornil v Lize mistrů ještě v dresu Viktorie Plzeň. Přestoupil za 100 milionů do Wolfsburgu, ale neprosadil se z důvodu častých zranění a po rozepřích s kontroverzním trenérem Magathem se po půl roce z Wolfsburgu stěhoval do Hamburku, kde se mu také nedaří a většinou se na hřiště nedostane ani z lavičky. Jan Morávek (Augsburg) a Jan Polák (Wolfsburg) se od začátku sezony potýkají se zraněními a svému klubu pomohli jen v pár zápasech.

Od Rajtorala se hodně očekává

Od Rajtorala se hodně očekává.

Od Rajtorala si slibují dobré výkony

František Rajtoral před týdnem přišel do Hannoveru z Viktorie Plzeň a hned hrál svůj první zápas. Vedl si velmi dobře a hodně se od něj očekává. Gebre Selassie od listopadu nevynechal žádný zápas v základní sestavě a evidentně na jeho služby Werder Brémy spoléhají. Nejzajímavější paradox je Zdeněk Pospěch z 1. FSV Mainz 05. Média mu nevěnují zas takovou pozornost jako například Daridovi nebo Kadlecovi, ale patří k velice důležitým hráčům a z pohledu Čechů je tím nejvíce vytěžovaným.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář