Na kole křížem krážem po Česku

Na cesty na kole křížem krážem po Česku si přibalte mapu

Cestování / 15.2.2014

Už se těšíte na teplo a plánujete cyklovýlety? Přinášíme vám recenzi knihy, která by vám při vyhledávání vhodných tras mohla pomoci.

Venku sice stále místy leží sníh a teploty leckde klesají pod nulu, ale to nebrání správnému cyklistickému nadšenci vyhlížet lepší a hlavně teplejší budoucnost. V tomto vyhlížení a těšení se mohou významně pomoci kromě jiného také knihy s tipy na krásné výlety po okolí. Pojďte s námi nahlédnout do knihy Na kole křížem krážem po Česku pánů Halady, Jakeše, Krejčího, Křemečka a Macka, která vyšla v nakladatelství Fragment.

Úvod pro neznalé cyklisty

Jak sami autoři v úvodu píší, tato kniha má posloužit hlavně jako zdroj inspirace. O tom, že si knihu s sebou na výlet nesbalíte, svědčí ostatně i lepená vazba s měkkými deskami. V batohu by se vám pěkně potrhala a do mapníku by se nevešla. Navíc i hmotnost 224 stránek by byla při vyjížďce nezanedbatelná.

Zalistujte s námi knihou Na kole křížem krážem po Česku.

Zalistujte s námi knihou Na kole křížem krážem po Česku.

Dále se úvod, který zabírá prakticky jednu čtvrtinu knihy, zaobírá obecnými informacemi o cyklistice. Orientovaný je spíše na cyklistické nováčky, seznamuje je s typy kol a dalším vybavením, které je vhodné mít s sebou i na sebekratší projížďku. Není vynecháno ani téma správného stravování a pitného režimu, na přetřes přijde i způsob přepravy kola na delší vzdálenosti či práce s mapou a GPS. Vše je vysvětleno do nejmenších podrobností.

Přikročme k samotnému cestování

Zbytek knížky už je věnovaný samotným výletům, které nevynechají snad žádnou část republiky. V 78 kapitolách se projedete nejdříve Čechami, pak Moravou a nakonec i Slezskem. Každá kapitola je navíc obohacena fotkami, které jenom podpoří vaše choutky na pořádný výlet.

Zpracování jednotlivých tipů je ovšem v porovnání s úvodem vcelku překvapující. Zatímco začátek knihy se zdá být věnovaný spíše začátečníkům mezi cyklovýletníky, pokračování už vyžaduje zkušenosti s prací s mapou, smysl pro orientaci a umění plánovat. Jedná se totiž opravdu o pouhou slibovanou inspiraci. Ale pěknou!

Na výlety vám kniha stačit nebude, bude třeba i mapa.

Na výlety vám kniha stačit nebude, bude třeba i mapa.

Každá kapitola obsahuje popis oblasti, ve které se budou výletníci pohybovat. Zmíněny jsou například významné osobnosti, které zde žily, památky a jejich historie, ale také stručný popis terénu. Ten vás upozorní, zda máte čekat spíše rovinu a kde na vás číhají ty největší kopce. Dostane se vám i velmi obecného popisu vaší trasy, ve většině případů si však k plánování budete muset vzít také mapu a internet.

Kdo nakonec výlet naplánuje?

Zalíbila se vám tato kniha? Objednat si ji můžete na stránkách nakladatelství Fragment.

K tomu odkazují i mapka a sloupeček s informacemi na konci jednotlivých kapitol. Zde se dozvíte, jakým vlakový spojem se k dané trase můžete přiblížit a zda pro vás není moc náročná. Je zde popsaný i tip na trasu v okolí, ale ten je pojat pouze jako výčet jednotlivých měst bez čísel cyklostezek či barvy značení. V plánování vám nepomůže ani přiložená mapka, ve které vytipovaná trasa není zakreslená a navíc se v naprosté většině případů jedná o mapu velice oddálenou, ve které si přečtete sotva název největšího města.

Naštěstí sloupek s informacemi obsahuje i seznam map, pomocí kterých se můžete v terénu orientovat, stejně tak zde najdete i šikovné odkazy na internet. Konečná fáze plánování je tedy nakonec na vás.

Kapitoly jsou zakončené mapkou a souhrnem informací ve žlutém sloupečku.

Kapitoly jsou zakončené mapkou a souhrnem informací ve žlutém sloupečku.

Právě toto se jeví jako velké minus celé knihy, neposlouží totiž jako jediný zdroj informací, vždy se musíte ještě spolehnout na pomoc internetu, GPS či papírové mapy. Přitom by stačilo připsat čísla cyklostezek, kterými doporučená trasa vede, a dodat slušnější mapku. Tento nedostatek je o to zarážející, že polovina autorů této publikace přispívá do časopisu Cykloturistika, kde u článků vychází krásné mapy, ve kterých není problém se zorientovat, ale zároveň nezabírají moc prostoru a byly by tedy vhodné i pro tuto knihu.

Pokud však hledáte pouhou nápovědu, kde mezi všemi těmi krásnými místy, která v republice máme, najít ta nejkrásnější, budete spokojeni. Jistě oceníte i informace z doprovodného textu, díky kterým nebudete krajinou jenom slepě projíždět, ale uvědomíte si, jaké skvosty míjíte a necháváte za zády. Třeba vás to pobídne ke krátkému zastavení, k získání nových a neočekávaných zážitků. A i o tom cyklistika je.

Na kole křížem krážem po Česku; Andrej Halada, Aleš Jakeš, Jaromír Krejčí, Ivan Křemeček, Jaromír Macka; Fragment 2010; 299 Kč

Zdroj všech fotografií: Barbora Švarcová, Generace 21

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář