Dělejme si pořádek v přátelstvích

Osobní rozvoj Vztahy / 15.2.2014

Lze přirovnat mezilidské vztahy ke starým kouskům z šatníku? Taky máte doma plnou skříň starých věcí a ani jedné jediné se nechcete zbavit?

Máte plno přátel a známých, ale s částí se stýkáte jenom z nutnosti. Je to stejné, jako když máte doma plnou skříň starých věcí a nechcete se jich zbavit. Často slýcháme, že za rozhodnutí ve svém životě si zodpovídáme sami. Ale je možné, aby se to vůbec dalo takhle brát? Máme na výběr z možností, které nám dají ostatní, a musíme jim být vděční i za to, že nám vůbec šanci dali.

Umíme si udělat pořádek, stejně jako v šatníku? Zdroj: foter.com

Umíme si udělat pořádek, stejně jako v šatníku? Zdroj: foter.com

Vyškrtáváme?

Jak ukončit něco, o co vlastně máme zájem? Stává se nepsaným pravidlem, že většina lidí ze svého života nerada vyškrtává ty, kteří pro ně kdysi znamenali hodně a teď už z toho hodně znamenají jenom půl. Je to jako se starými věcmi ze šatníku? Už si je nikdy neobléknete, ale přesto si je tam necháváte jen proto, že by se mohla naskytnou příležitost je ještě jednou nějakým způsobem využít. Nebo si je tam necháváme proto, že s nimi máme spojeno příliš mnoho vzpomínek, jak dobrých, tak špatných?

Poslouží-li staré slovo novému účelu, dobře tak. (T.  M. Plautus)

Je to tak možná i s lidmi. Bojíme se některé nechat odejít z našich životů, protože bychom je ještě někdy mohli potřebovat, nebo se jich nechceme vzdát, protože jsme s nimi mnohé prožili? A jak poznat, že je to typ A – tedy člověk ještě v našem životě nějak využitelný, nebo typ B – člověk, který je nosičem našich vzpomínek? Ač to není taktní, společensky vhodné ani lidské, měli bychom si přiznat, že i v našich životech jsou lidi, kteří tam jsou jenom proto, že budeme možná ještě někdy potřebovat jejich pomoc.

Když si chcete staré věci nechat, dáte je dolů do skříně, zavřete na půdu nebo prostě odnesete na nějaké místo, kde nebudou překážet, ale přitom se jim tam nic nestane a můžete je kdykoli přinést nebo vytáhnout. Co uděláme ale s lidmi? Nemůžeme je zavřít do skříně ani na půdu. Odsuneme je na okraj našeho společenského okruhu, tak, abychom o nic stále věděli? Není to trochu nefér?

[one_fourth]

Mám v kontakt listu spoustu mrtvých duší, ale jsem líný je povyhazovat.

[/one_fourth]

Není to jen o vyhazování

Občas je možná velmi příjemné vytáhnout starou, ale oblíbenou halenku, košili nebo sukni a zjistit, že se s ní cítíme stále krásně. Nebo co kdybychom si nechali opravit ty staré krásné kalhoty? Už se zase vracejí do módy. Opravdové přátelství, tak jako kvalitní halenka, vydrží dlouho, i když ji nepoužíváme často nebo se nám na ní objeví malá skvrnka.

Nakupujete stejně rádi, jako sbíráte nové přátele? Zdroj: Photl.com

Nakupujete stejně rádi, jako sbíráte nové přátele? Zdroj: photl.com

Nebylo by dobré protřídit tu spoustu modrých triček, která nám zabírají místo v polici? Třetina se nám přece ani nelíbí, druhou třetinu jsme měli na sobě jen jednou a jen opravdu pár málo vybraných nám přirostlo k srdci a nosíme je stále, a taky o ně správně pečujeme.

TIP REDAKCE: Neudržujte přátelství jen ze zdvořilosti. Kolik přátel máte na Facebooku? A jsou to vážně přátelé? Což takhle si trochu uklidit i ve virtuálním prostoru… Možná by stálo zato zvážit, komu chceme odhalovat své soukromí a kdo nás naopak vůbec nezajímá.

Co třeba ta podivná halenka, kterou nenosíme, ale necháváme si ji, protože kdybychom ji vyhodili nebo s ní někoho podarovali, tetička, která nám ji dala, by byla velice zklamaná. Neudržujeme některá přátelství jen tak, protože se to má? Například se známými z táborů, které už nevidáme, nic o nich nevíme, ale stále na ně mám FB?

Je dobré udělat si pořádek všude, neboť jedny dveře se možná zavřou, ale jiné se otevřou. Bude místo na nové kousky do šatníku i nové lidi do života.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Markéta Cieslarová

Citát z mého oblíbeného seriálu: "Žiju už 900 let, ale ještě jsem nepotkal žádného člověka, který by byl nedůležitý."

Zanechte komentářVaše názory

  • Stanislav

    Čas je pro mě nejvyšší měnou nemůžu ho získat můžu ho jen dát a vlastně ani nevim kolik ho mam, a proto podle toho beru i lidi. Jeden z faktorů hodnocení důležitosti lidí je to kolik času sem s nimi nenuceně strávil.A neřikám že kvůli starým kousků oblečení není místo na nové, jen prostě nezapomenout…