Jágr

Nestárnoucí Jágr a restart jeho kariéry v NHL

Sport / 7.2.2014

Kladenský rodák táhne New Jersey Devils v boji o play-off. Ne vždy však nastupoval. Jak došlo k ruskému intermezzu?

Píše se datum 4. 5. 2008 a probíhá právě osmá minuta prodloužení, když se trefuje do sítě New York Rangers Marián Hossa a posílá svůj tým Pittsburgh Penguins do dalšího kola play-off.  Ambiciózní celek z Manhattanu tak právě končí a hráči mohou nastoupit na dovolené. Jedním z těch, kteří začínají přemýšlet, kam na dovolenou, je Jaromír Jágr. Zda již ihned po zápase věděl, že se pár let na severoamerické kluziště nepodívá, zůstává prozatím tajemstvím.

„Poslední“ sezona

New York Rangers

New York Rangers, hrdý tým sídlící ve známé aréně Madison Square Garden na Manhattanu.

Smolný zápas, ve kterém rozhodl Slovák Hossa, byl jen vyvrcholením možná nejhorší sezony, kterou v NHL Jágr zažil. Ve své již 17. sezoně v NHL totiž dosáhl nejmenšího bodového zisku, když nepočítáme tu nováčkovskou 1990-91. Nechyběl sice v žádném z 82 zápasů svého týmu, ale připsal si v nich „pouze“ 71 bodů za 25 gólů a 46 asistencí, což stačilo v rámci celé ligy na 35. místo. Takovéto umístění by určitě bralo spoustu hokejistů, ale od Jágra, který dvě sezony nazpět posbíral 123 bodů, se prostě čekalo víc. V médiích se častěji dostával na pranýř, jak kvůli vyššímu věku (tehdy 36 let), tak kvůli vysokému platu ve spojení s horším bodovým přínosem pro tým. Přesně v tuto dobu mu navíc končila s Rangers smlouva a Jágrovi tak mohl nabídnout smlouvu kterýkoliv tým z NHL. Nebo z Ruska.

Ruské oživení

Omsk

Zde se nachází Omsk, město velikosti Prahy, ve kterém Jágr strávil 3 sezony.

Jak již spousta odborníků čekala a jak zámořští kritici chtěli, Jaromír Jágr dva měsíce po bolestivé prohře s Tučňáky, za které nastupoval po 11 sezon, podepsal smlouvu s Avangardem Omsk. V ruském celku podepsal dvouletou smlouvu a těšil se na menší zápasovou zátěž a také na uvolnění obrovského tlaku, který na něj byl v New Yorku vyvíjen. V Rusku nakonec po dvouletém vypršení smlouvy ještě o rok prodloužil a strávil tak v zemi hokejového giganta celkem tři roky. Po třech letech se však namísto možná očekávaného návratu do rodného Kladna, kde se stal vlastníkem místního HC, rozhodl pro novou výzvu.

Comeback

Claude_Giroux

Claude Giroux, nová vycházející kanadská hvězda, které pomohl ve své roční anabázi ve Flyers i legendární český veterán.

Jeho touha po návratu do NHL se zalíbila několika klubům, které mu nabídly smlouvy. Jágr si vybral nakonec Philadelphia Flyers, a to především z toho důvodu, že tým o něj stál takovým způsobem, že přislíbil častou účast na ledě a nastupování při přesilovkách, což ostatní týmy zaručovat nemohly. Mezi týmy, které Jágr odmítl právě z důvodu, aby nehrál ve třetí formaci a skoro si nezahrál, byl i jeho „mateřský“ klub Pittsburgh Penguins. Nutno podotknout, že týmy Philadelphie a Pittsburghu jsou v podobném vztahu jako Sparta a Slavia u nás. Tímto činem tak rozdělil fanoušky Tučňáků na dvě skupiny. Na skupinu, co ho podporuje a děkuje za to, co v historii pro klub udělal, a na skupinu, která se nenávistně vyjadřuje jak v hledištích, tak na sociálních sítích, a zapomněla na to, co Jágr pro Pittsburgh udělal.

Střídat jako ponožky

Patrik Eliáš

Patrik Eliáš, rekordman New Jersey Devils v nasbíraných bodech, gólech či asistencích a nový Jágrům spoluhráč.

Ve Philadelphii sice patřil k nejlepším hráčům a především pomohl při vývoji domácí hvězdy Girouxa, přesto ale putoval na další sezonu o dům dál. Na smlouvě se dohodl s texaským Dallasem, který si od něj sliboval kromě bodů jak pomoc při výchově talentů, tak i zvýšení návštěvnosti. Vedení Dallasu si ale v polovině sezony rozmyslelo angažování kladenského veterána a ten byl vyměněn do Bostonu, kterému měl pomoci především v play-off. V play-off se Boston nakonec dostal až do finále proti Chicagu, se kterým však prohrál.  Jágr nasbíral v 22 zápasech play-off pouhých 10 bodů za deset asistencí a gól se mu vstřelit nepodařilo. Možná i proto Boston neměl zájem na další sezonu o zkušeného borce, který nakonec zakotvil v týmu, ve kterém jsou už na české hráče v letech zvyklí.

Novým klubem se totiž stali New Jersey Devils, kde hraje jak Patrik Eliáš (37), tak Marek Židlický (37). V Newarku, kde klub sídlí, se Jágrovi opět začalo dařit a momentálně je nejproduktivnějším hráčem Devils a v celkovém bodování NHL se ve svých 41 letech drží na pěkném 24. místě.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Miroslav Jirásek

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.

Zanechte komentář