ÚNOR PROTI NUDĚ: Jak se nenudit ve vztazích?

Osobní rozvoj Vztahy / 7.2.2014

Nuda je vlastně docela zajímavá věc. Nenudně o nudě a zvláště o té ve vztazích.

Aniž bych se pokoušela aspirovat na lidového psychologa či rádoby vztahového kouče, napadlo mě, že nuda není to, co v pravém slova smyslu ničí či vyčerpává vztah. Jsou to spíš její jednotlivé odstíny, které poukazují na možné problémy vlastní identity jednoho či obou partnerů. Setkali jste se už s nějakou z těchto tváří nudy?

Z divokých vajec

Člověk, který je akční či kreativní tak nějak z podstaty věci, se podle mě velmi dobře pozná v situaci, kdy je vystaven samotě. Takový člověk se s ní dovede dospěle vyrovnat, ba dokonce ji čas od času vyhledává jako nutné přístaviště svých častých vlnobití. Pokud někdo potřebuje neustálou „akci“ a klidným vodám se vyhýbá jako čert kříži, tak je něco v nepořádku. Stejně tak je tomu ve vztazích. Vyhýbá-li se jeden z partnerů nějakému stabilnímu tempu vztahu, je to dost možná proto, že se bojí, co by mu tento klid mohl přinést. Není totiž nic snazšího, než schovat své problémy a vnitřní nejistoty právě za nutkavou potřebu vzruchů.

standing-on-the-break_l

Neskrýváte svou akčností jen vlastní nejistotu? Zdroj: foter.com

Co v tomto případě dělat? Důležité je se nebát. Klid a někdy i samota nejsou cestou k utopení. Zkuste se zlehka tomuto klidu vystavovat. Nechodit neustále s mp3kou v uších či nesjíždět pořád výprodeje letenek. Možná v tomto klidu objevíte věci velmi nutné pro váš osobní růst a pochopení sebe sama i lidí okolo.

Učesaný život

Opakem člověka „z divokých vajec“ je ten, který potřebuje mít věci učesané a nalinkované bez nejmenší odchylky ideálně v pětiletce dopředu. Pokud jste se totiž dostali do tohoto stádia, může se vám velmi snadno stát, že domnělým řádem dosáhnete životního stereotypu čili neplodnosti. Můžete být sice skvělým plánovačem i plničem vytyčených cílů, ale zbavíte tak svůj život onoho kouzelného šimrání a překypování spoustou nejrozmanitějších překvapení, která číhají takřka na každém kroku. I za domnělou pevnost a řád se totiž dá velmi lehce schovat osobní nevyrovnanost a nejistota, která člověku nedovolí pustit věci z vlastních rukou.

bokeh-remote_l

Odložte na chvíli ovladač svého života. Zdroj: foter.com

A co si počít teď? Opět není nic snadnějšího, než po malých dávkách přidávat koření. Zkuste každý den alespoň chvilku „ponechat náhodě“. Nechte se prostě zaskočit životem.

Už mě to s ní/m nebaví

Nudíte-li se ve vztahu, zvažte dvě věci. Tou první je to, nejste-li příliš sobečtí. Ve vztahu totiž nejste primárně kvůli naplňování vlastních potřeb, ale kvůli tomu, abyste činili šťastným toho, koho milujete. Tou druhou je to, že nuda ve vztahu může být královskou výzvou. Překročit svůj stín a vydat se na dobrodružnou cestu prožívání zdánlivě banálních věci s tím, koho milujete. Zdánlivě proto, že vztah se neodehrává především ve vzrušující rychlé jízdě autem, ale v obyčejných momentech, kdy se učíte řídit.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Alžběta Kalábová

Alžběta Kalábová

"Tajemství radosti je věřit, že je nám vždy dáno to nezbytné k tomu, abychom byli šťastní." (M.Delbrel)

Zanechte komentář