Co nás zaujalo v lednu?

V obraze / 6.2.2014

Pojďte si s námi připomenout události, které v lednu hýbaly domácím i zahraničním děním.

Leden – měsíc ledu a sněhu je prý nejstudenější měsíc v roce. Pokud by se však jeho jméno vymýšlelo v letošním roce, asi by to dopadlo jinak. Měsíc ledu? Nebo snad měsíc sněhu? Ke konci měsíce se nám zima sice trochu připomenula, ovšem ve srovnání s dobami minulými vystrkovala pouze drápky. Zatím…

Dění u nás ani ve světě však nezamrzá a nespí tvrdým zimním spánkem. Země se stále točí a my žijeme své obyčejné životy, ať už se kolem nás děje cokoliv. I tak bychom ale neměli zůstávat lhostejní  k věcem, které mohou mít přímo či nepřímo vliv na nás. Vzpomeňme proto na to nejdůležitější a nejzajímavější, co s sebou první měsíc roku 2014 přinesl!

Výbuch v bytě palestinského velvyslance

Mnozí z nás se ještě nestačili vzpamatovat ze silvestrovských oslav a už tu byla zpráva o výbuchu trezoru v bytě a tragické smrti palestinského velvyslance Džammála Muhammada Džamála. Přestože již první informace z místa činu teroristický útok vylučovaly a hovořily o pravděpodobném nedbalostním zacházení s trezorem, při němž došlo k výbuchu nástražného zařízení, politika bohužel opomenuta nebyla. Jak palestinská, tak i izraelská strana se snažily neštěstí využít ve svůj prospěch a pošpinit stranu druhou. Do dneška není úplně jasné, co se vlastně stalo.

Podívejte se,  jak to u ambasády po výbuchu vypadalo…

Eurozóna přivítala nového člena

Eurozone_map-2014.svg

Eurozóna přivítala nového člena. Commons.wikimedia.org

Lotyšsko se tak stalo již osmnáctou zemí, která přijala euro.  A to navzdory faktu, že většina obyvatel jej ani přes obrovskou vládní kampaň nechce. Vláda argumentuje především lepší obranou před tlaky ze strany Ruska.

Vlastní měnu mezi pobaltskými státy už má tak jenom Litva. Ta však plánuje vstup do eurozóny již na rok 2015.

Praga_1a_jan_palach

„Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí…“
Zdroj: commons.wikimedia.org

Jan Palach

Letos – 16. ledna –  jsme si připomněli 45. výročí upálení Jana Palacha. Svým jednáním protestoval proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Historici tvrdí, že jeho čin nebyl zbytečný, neboť již  z jeho pohřbu se stala manifestace proti sovětské okupaci. V roce 1989 pak národní uvědomění vyvrcholilo v tzv. Palachově týdnu, který v podstatě odstartoval události vedoucí k pádu komunismu u nás. A co si myslíte vy? Byla oběť Jana Palacha nutná, nebo měl raději zkusit bojovat proti režimu a nesvobodě jinak?

Pravoslavné Vánoce a ještě jedny oslavy Nového roku! Tentokrát v Číně…

Pravoslavné Vánoce připadly letos na 7. ledna. Důvodem je juliánský kalendář (na rozdíl od celosvětově užívaného gregoriánského), jímž se pravoslavná církev řídí. Svátky se tak slaví o třináct dní později, než je v našich končinách běžné. Zároveň také ne všichni ví, že tyto Vánoce se netýkají jen Ruska, ale například i Ukrajiny, Turecka a Egypta.

Leden je pro nás prvním měsícem roku nového, podle čínské mytologie jde však o poslední měsíc roku starého. A tak 30. lednem 2014 skončil rok ve znamení hada a na pomyslný trůn nastoupil kůň. Nový rok má být prý akční a dynamický, mohl by přinést zásadní změny, zvraty a překvapení. Čínský kalendář ale nepřiřazuje každému roku jen zvíře, ale také prvek nebo materiál. Letos to je dřevo. Dřevěný kůň pak prý ztělesňuje sílu, rychlost a průbojnost. 

Co zaujalo v lednu vás? Podělte se o to s námi.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Jana Burešová

Jana Burešová

Zanechte komentář