Flyboarding

Flyboarding – pořádná dávka adrenalinu

Sport / 7.3.2014

Autor:

Zdálo se vám někdy na pláži, že vidíte nad vodou letět Iron Mana? Zřejmě se nejednalo o natáčení hollywoodského filmu, ale o flyboarding.

Kdo alespoň trochu vládne angličtinou, čekal by od flyboardingu něco jako létání na prkně – a nebyl by daleko od pravdy. Prkno v této letní adrenalinové zábavě sice nefiguruje, zato létání pomocí vodních trysek ano. Celé zařízení se skládá z bot, trysek připevněných na ruce a nohy a dvou stabilizátorů na regulaci proudu vody. Trysky se hadicí napojí na vodní skútr a zábava může začít.

Až deset metrů nad hladinou

Flyboarding využívá síly motoru vodního skútru a tlak tryskající vody dokáže vynést člověka až do výšky kolem deseti metrů. Výšku ovládá flyboardista stabilizátory, které drží v rukou. Zatáhne-li za rukojeť a vžene do hadice vodu, stoupá k nebesům, v opačném případě letí střemhlav dolů.

Flyboardista

Flyboard byl patentován před třemi lety.

Tři roky starý patent

Tento poměrně mladý sport spatřil světlo světa v roce 2011, když si nechal vodní zařízení patentovat mistr světa v jízdě na vodním skútru Francouz Frank Zapata. Obliba flyboardingu se poté šířila jako lavina a o rok později se v Kataru konalo první mistrovství světa v tomto adrenalinovém sportu. Salta a piruety ve vzduchu pro zúčastněné nebyly žádným problémem. Loni byl uskutečněn druhý ročník.

Vyzkoušet lze i u nás

Žádné speciální předpoklady pro flyboarding kromě dobrého zdravotní stavu nejsou. Přesto by si neplavci či lidé se strachem z výšek měli tento druh zábavy odpustit. Provozovat lze na vodní ploše s minimálními rozměry 40 x 30 a hloubkou alespoň dva metry. V České republice lze využít nabídky od několika zážitkových agentur. Cena se pohybuje okolo dvou tisíc za půl hodiny. Zhruba třetinu tohoto času ovšem zabere instruktáž.

Zdroj všech fotografií: foter.com

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář