Jste ve věku, kdy vám tiká?

Osobní rozvoj Vztahy / 9.2.2014

Matky kolem nás aneb můžete si přečíst návod na sunaru, ale nejsou instrukce, jak být správná matka.

Začínají se okolo mě kumulovat matky, nebo spíše „matky to be“. Prý je to ten věk, životní etapa, kdy „to“ tiká. Nevím, u mě zatím nic, žádný nový tikot, který bych neznala. Potkáváte se se svými kamarádkami převážně odpoledne, v nekuřáckých kavárnách a při pohledu na jejich pupek křížíte nohy pod stolem a zděšeně přemýšlíte, jak je možné, aby se vaše děloha roztáhla do tak enormní velikosti.

Prý je to etapa, kdy "to" tiká. Zdroj: photl.com

Prý je to etapa, kdy „to“ tiká.
Zdroj: photl.com

Je to zajímavá etapa i pro pozorovatelku „netikačku“ jako jsem já. Dostává se vám totiž přímý nástřel života za bránou placenty a ranních nevolností. Nejen že získáváte informace o výhodách a úskalích hadrových plenek, možnostech porodu a jakým olejíčkem si masírovat těhotenské břicho. (Možná si zavedu sešit Těhotenství na poznámky.) Dost často se ale z hormonální záplavy slov o dětských prdelkách dostanete na jednu jedinou otázku: Budu dobrá matka?

Otázka, jež ve mně vyvolává paniku od doby, kdy jsem si uvědomila, že „mít dítě“ není jenom něco, před čím vás od čtrnácti let varují v rodinných výchovách. Představa, že na svět přivedete novou čistou bytost a jenom vy jste zodpovědní za to, jakého člověka z ní uděláte, jaké názory jí vštěpíte i jaké mindráky jí způsobíte, mě děsí.

Matka kamarádka, průvodce nebo autokrat?

Můžete být matka kamarádka, což je pro vás vlastně dost výhodné, zachováte si totiž déle mládí. Matka rozhodně musí být zodpovědná a rozumná, pokud ale zvolíte roli kamarádky, můžete být pořád tak trochu bláznivá. Otázkou je, jestli vám vaše děti nepřerostou přes hlavu a vy nebudete zoufale volat po svých právech rodiče. Stejně tak se ale může stát, že vy přerostete přes hlavu svým dětem a ty budou zoufale volat, abyste si už přebarvila vaše růžové vlasy a začala se chovat jako dospělá.

Je mnoho rolí matky. Zdroj: photl.com

Je mnoho rolí matky.
Zdroj: photl.com

Další roli, kterou jako matka můžete zaujmout, je role průvodce. Mnoho rodičů v dnešní době volí liberální styl výchovy. Neurčují pravidla, pokud nějaká nahodile vzniknou, tak nikdo nelpí na jejich dodržování. Základem pro dítě je volnost a možnost výběru. Vaše funkce je spíše průvodce životem. Pozor na to. Psychiatři říkají, že přehnaná liberální výchova vede ke generaci nezvladatelných spratků.

Matka autokrat, i to je možnost. Dělaly to tak naše babičky a fungovalo to, tak proč ne my. Přísná výchova, příkazy, zákazy, omezení, žádné diskuze. Život není jednoduchý a je třeba se na něj připravit již od malička. Pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme makat a dodržovat řád. Igor Hnízdo to možná zvládnul, ale také je to dobrý způsob, jak potlačit identitu dítěte a vytvořit v něm pocit méněcennosti a osamělosti.

Mama syndrom

Je mnoho rolí, které jako matka můžete plnit. Můžete si přečíst desítky knih o mateřství a předem si vybrat, jaká matka byste asi tak chtěla být. Otázkou je, zda to má smysl. Rozšíří vám to obzory, ale možná ještě zvýší paniku. Nikdo neví, jaké bude jeho dítě, jakou bude mít povahu a co pro něj bude to nejlepší.

Možná by stačilo přestat tolik analyzovat a hledat na všechno dokonalé návody, které stejně neexistují. Jedno je jisté. Jakmile porodíte, tak vás postihne něco, co interně nazývám mama syndrom. Mají ho skoro všechny matky a projevuje se třemi základními jevy.

Mama syndrom na celý život. Zdroj: sxc.hu

Mama syndrom na celý život.
Zdroj: sxc.hu

Strach. Budete mít neustálý strach o své dítě. Od jeho narození až po vaši smrt. Nedávno jsem si to ověřila z pohledu potomka. Je jedno, kolik vám je, že 8 let žijete sami nebo jste strávili kus života v zahraničí. Když přijedete k rodičům a nepřijdete v noci včas domů, věřte, že vaše matka po vás vyhlásí pátrání, které by vám mohl závidět i prezident s jeho ochrankou.

Otázky a vyptávání. Začíná to už na základní škole trochu nespecifickými otázkami typu „Co bylo ve škole?“, pak to v období dospívání přechází do otázek „Kam jdeš? S kým jdeš? Kdy přijdeš? Cos tam dělal?“ (za ty vás vaše dítě bude opravdu milovat), no a v dospělosti už je v podstatě jedno, na co se ptáte, tam je nejdůležitější intenzita ptaní. Vytáčíte číslo svého potomka téměř denně, abyste se zeptali, jak se má a co dělá.

Rady. Radit je důležité, ale je dobré si uvědomit, kdy a v čem. Pokud budete svému dospělému synovi neustále radit, jak si čistit zuby a ať si vezme teplé ponožky, když odchází se svou přítelkyní do kina, tak vám za to asi ruce líbat nebude.

Dávejme svobodu a vnímejme

Takže, co k tomu říct? Supermatka neexistuje. Každý děláme chyby a budeme je dělat i ve výchově svých dětí. Důležité je být milující mámou, která svému dítěti poskytne pocit bezpečí a snaží se porozumět jeho světu. Stejně tak je třeba uplatňovat svou rodičovskou autoritu, ale zároveň dávat svobodu. Je dobré si uvědomit, že vaše dítě je osobnost samo o sobě, a to už od svého narození. Není to něco, co si pořídíte, abyste do toho projektovali své nenaplněné sny a touhy. Je to osoba, kterou když budete vnímat, tak může učit a rozvíjet vás samotné.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář