Snowboard, SNB, historie

Snowboard – od módního výstřelku k davovému šílenství

Sport / 1.3.2014

Autor:

Věděli jste, že snowboard byl dlouho považován za výstřelek a „prknaře“ nechtěli pouštět na vlek? Nahlédněte do historie oblíbeného zimního sportu!

Historie SNB v datech:

1981 – první snowboardové závody v Coloradu

1987 – 1. neoficiální mistrovství světa v Livignu (Itálie)

1990 – vznik Pro Snowboarders Association (PSA) – asociace profesionálních snowboardových závodníků, vznik Asociace českého snowboardingu (AČS)

1993 – 1. oficiální mistrovství světa v Ischglu

1998 – snowboarding poprvé na olympijských hrách

2012 – přidány další disciplíny do OH, celkem už 4

Dnes už nikoho nepřekvapí snowboardista na sjezdovce, ba naopak – rozmach SNB je v posledních letech neuvěřitelný. Koneckonců mnohé z triků, které „šílenci na prknech“ dovedou, fascinují člověka tak, že zůstane stát s čelistí někde u kolen. Nebylo tak tomu ale vždycky. Na přední příčky v oblíbenosti se snowboard dral dlouhé desítky let.

Spojte lyže a jdeme surfovat!

Ačkoliv první pokusy o „surfování“ na svazích se datují do USA okolo roku 1920, trvalo ještě dlouhých 45 let, než se myšlenka stala skutkem. Praotcem snowboardingu je Sherman Poppen, který spojil dvě lyže a na jejich špičku připevnil provázek. Díky provázku se jezdec držel na „prkně“. Jinak jízda připomínala spíše právě surfování na vlnách, prototyp SNB neměl žádné vázání.

Snowboard, snurfer, historie, snb

Prototyp snowboardu bez vázání a s provázkem – snurfer.

Se zdokonalenou verzí bez provázku a s prvním, byť jednoduchým vázáním přišel Kanaďan Jake Burton Carpenter, který také jako první přišel se sériovou výrobou snowboardů. V roce 1969 se na scénu vřítil Dmitrij Milovich, který přišel s prkny z polyesteru. Krom jiného materiálu (do té doby byly všechny snowboardy dřevěné) přišel rovněž s novým designem.

Laminátová revoluce

V sedmdesátých letech začal pomalu snowboard získávat dnešní podobu, podepsaly se na tom zejména nové materiály. Průkopníkem ve zdokonalování tvaru byl Tom Sims, který přišel s konstrukcí snowboardu z laminátu s dřevěným jádrem. Díky ocelovým hranám byl tento snowboard vhodný i na velmi tvrdý sníh. Na tomto modelu Tom Sims vyhrál první snowboardové závody na světě v roce 1981 v Coloradu.

Teprve až v roce 1983 přišel Jeff Grell s pevným vázáním, které v jistých modifikacích známe i dnes. Snowboardingu se otevíraly dveře do celého světa.

SNB, snowboard, akrobacie, historie, triky

Snowboardová akrobacie tak, jak ji známe dnes.

Od zákazu ježdění k olympiádě

V hlubokých šedesátých letech se tomuto sportu věnovalo v podstatě jen několik desítek nadšenců. Když začala sériová výroba snowboardů, zájem pomalu rostl, nicméně široká veřejnost se na nadšence pro prkna dívala stále skrz prsty. Bylo běžné, že lyžařská střediska zakazovala snowboardistům vstupy na vlek a nezbývalo tak, než si sjezdovku vyšlapat. Pokud vás vůbec nechali jezdit. Tento neutěšený stav trval více než dvacet let.

snowboard, SNB, sjezdovky, historie

Snowboarďáci prý ničí sjezdovky, názor si musí udělat každý sám.

Až v 90. letech minulého století se stal snowboarding masovou záležitostí. Veřejnost chtěla okusit „adrenalin lyžování spojený s uměním surfovat“, které propagoval na svých plakátech už „otec zakladatel“, Sherman Poppen. Výrobě snowboardů se začaly věnovat i velké firmy, které doposud věnovaly pozornost pouze lyžím. Třešničkou na dortu bylo v roce 1998 první zařazení SNB na olympijské hry.

Od roku 2012 jsou pro olympiádu nominovány už čtyři soutěže – obří slalom, U-rampa, snowboard cross a slopestyle. To jen svědčí o obrovském vzestupu, který snowboarding v posledních letech zažívá. A co vy, už máte svoje prkno?

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář