Boží Dar je město duchů s válečnou minulostí

Cestování / 10.2.2014

Kdysi to býval domov sovětských vojáků a jejich rodin, dnes je to díra plná rozpadlých ruin, která děsí tamější obyvatele.

Cvičili se zde vojáci a natáčeli filmy

Počátky sahají až do roku 1904, kdy zde, na bezmála 3500 ha, vybudovala rakouská armáda vojenský výcvikový prostor. Po vypuknutí první světové války zde byli drženi ruští a italští zajatci. Když válka skončila, převzala místo Československá armáda a dřevěné stavby zajateckého tábora z obav šíření různých nemocí spálila. V meziválečných letech tu bylo zřízeno dnes velmi proslulé letiště Boží Dar, na kterém se již sedmým rokem pořádá velmi oblíbený letní festival Votvírák.

Letiště s hangáry

Letiště s hangáry.

Od roku 1939 prostor využívali Němci. Točily se zde válečné propagandistické filmy, které pak byly vydávány za záběry z východní fronty. Po válce se prostor opět vrátil do rukou Československé armády až do sovětské okupace roku 1968. Sovětští vojáci se tu usadili na dlouhých 23 let. Místo bylo tehdy vybráno pro svou skvělou strategickou polohu uprostřed republiky a relativně malou vzdálenost od Prahy.

Obydlí důstojnických rodin

Za obývání sovětskými vojsky zde proběhla velká výstavba zejména vojenských a také civilních staveb, ve kterých bydlely převážně důstojnické rodiny. V roce 1991 Sověti odešli a ke dni 31. 12. téhož roku byl výcvikový prostor zrušen.

Opuštěné panelové domy

Opuštěné panelové domy.

Současné prostředí na vás dýchne minulostí

Převážná část dochovaných staveb chátrá a je vyrabovaná. Je zde pár zrekonstruovaných panelových domů s levnými byty, díky čemuž rapidně stoupl počet obyvatel z 1200 v roce 1991 na současných skoro devět tisíc. Prostředí ale působí jako vytržené z nějakého příšerného hororu. Většině domů hrozí spadnutí, mají propadané stropy a jsou prolezlé plísní. Můžeme zde najít pozůstatky kulturního centra s kinem, tančírny i bazénu. Všechno ale v tragickém stavu.

Obytný dům

Obytný dům, možná škola.

Jen sem tam se najde něco dobového. Při svém průzkumu jsem objevila noviny psané azbukou z roku 91 nebo starou mrkací panenku, pohozenou v sutinách a odpadcích. Pokud se do těchto míst vydáte i vy ve snaze nalézt něco, co vám připomene minulost, dbejte na svou bezpečnosz.

DObové nalezené věci

Dobové nalezené věci.

Místo je rovněž vyhledávanou oblastí pro Airsoft, čemuž napovídají i všudypřítomné žluté plastové kuličky. Současným vlastníkem je stát, a tak můžeme jen těžko odhadnout, jak dlouho bude ještě tato vesnička žít duchařskou prázdnotou a nahánět husí kůži.

Zdroj všech fotografií: Lenka Šumanová, Generace 21

Lenka Šumanová

Lenka Šumanová

Současně studuji posledním rokem fotografii na střední škole v Praze, baví mne psaní, sport, zpěv a hraní a kytaru, ráda cestuji - přičemž se mým novým končíkem stalo fotografování starých rozpadlých budov. Mám spoustu velkých plánů do budoucna, ráda bych studovala Český jazyk a literaturu na UK, vydala pár, nyní rozepsaných, knih a procestovala svět. :)

Zanechte komentář